Joseph Lord

22. 8. 2023

Podle nového průzkumu provedeného v Iowě Donald Trump stále vede nad svými republikánskými soupeři v boji o nominaci do voleb v roce 2024 s dvouciferným náskokem.

Průzkum provedly agentury Des Moines Register, NBC News a Mediacom a zjistily, že prezident Trump si v tomto na seznamu voleb prvním státě udržuje silnou podporu. Podporu mu vyjádřilo 42 % těch, kteří se s největší pravděpodobností zúčastní republikánské členské schůze (caucus).

Jeho největší soupeř, floridský guvernér Ron DeSantis, získal podporu 19 procent dotázaných, což dává Trumpovi pohodlný 23-procentní náskok.

Na třetím místě se umístil senátor Tim Scott s 9-procentní podporou, následovaný guvernérkou Jižní Karolíny Nikki Haleyovou se 6 procenty, bývalým viceprezidentem Mikem Pencem se 6 procenty, bývalým guvernérem New Jersey Chrisem Christiem s 5 procenty a podnikatelem Vivekem Ramaswamym se 4 procenty.

Průzkum byl proveden mezi 406 pravděpodobnými účastníky republikánských členských schůzí s chybou 4,9 procenta.

„Těsnější, než se na první pohled zdá“

I když Trump výrazně vede, J. Ann Selzerová, prezidentka firmy, která průzkum provedla, sdělila deníku The Epoch Times, že existují náznaky, že volební „klání“ může být „těsnější, než se na první pohled zdá“.

Průzkum například ukázal, že Trump a DeSantis jsou zhruba vyrovnanými kandidáty pokud jde o preference prvního a druhého řádu.

63 procent z dotázaných uvedlo, že podporují prezidenta Trumpa jako svou první nebo druhou volbu nebo o něm aktivně uvažují. Pokud jde DeSantise, má ve stejném preferenčním módu podporu 61 procent respondentů.

Průzkum navíc zjistil, že 52 procent respondentů sice preferuje první volbu, ale je stále otevřeno změně svého rozhodnutí. Sedm procent uvedlo, že první volbu ještě nemají rozmyšlenou. Dalších 40 procent uvedlo, že jsou rozhodnuti, koho podpoří.

Kromě toho 55 procent voličů uvedlo, že zvažuje čtyři a více kandidátů, 19 procent uvedlo, že zvažuje tři kandidáty, a 17 procent, že zvažuje dva kandidáty. A pouze 7 procent respondentů uvedlo, že zvažují pouze jednoho kandidáta.

Na druhou stranu, 66 % z těch, kteří uvedli, že uvažují o Trumpovi jako první možnosti, jsou rozhodnuti Trumpa podpořit, a zbylých 34 procent říká, že by se nechali přesvědčit, aby volili někoho jiného.

U DeSantise jsou tato čísla téměř obrácená. Pouze 31 procent příznivců DeSantise říká, že jsou rozhodnuti podpořit jej, zatímco 69 procent říká, že by se mohli nechat přesvědčit, aby volili někoho jiného.

Guvernér DeSantis také mírně vede nad prezidentem Trumpem v celkové oblíbenosti v tomto státě: 66 procent respondentů má na DeSantise příznivý názor, u Trumpa jde o 65 procent.

Nicméně, Trump vede v průzkumech mezi republikánskými uchazeči s větším náskokem než kterýkoli republikán od roku 2000, kdy se prezident George W. Bush těšil v průzkumech v tomto státě 30-bodovému náskoku.

Spojenci Trumpa, včetně vedoucího Trumpova poradce Jasona Millera, poznamenali, že tato čísla zahrnují i průzkumy od těch, kteří se v minulosti účastnili demokratických členských schůzí nebo se účastnili caucusů obou stran, což naznačuje, že podpora prezidenta Trumpa mezi celoživotními republikány je ve státě ještě vyšší.

Překlad a redakční úprava původní zprávy americké redakce: Juraj Skovajsa

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Čína je bezpochyby největším podporovatelem Ruska, řekl Pavel
Čína je bezpochyby největším podporovatelem Ruska, řekl Pavel

Čína je bezpochyby největším podporovatelem Ruska, především v technologiích, které se mu nedostávají.

Babiš odmítl zvýšení televizních a rozhlasových poplatků jako plošnou daň a korupci
Babiš odmítl zvýšení televizních a rozhlasových poplatků jako plošnou daň a korupci

Vládní návrh na zvýšení televizních a rozhlasových poplatků dnes ve Sněmovně opět kritizoval předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš.

Astma: Příznaky, příčiny, léčba a přírodní postupy
Astma: Příznaky, příčiny, léčba a přírodní postupy

Astmatem trpí na celém světě téměř 340 milionů lidí, z toho přibližně 800 tisíc v České republice. Počet nemocných stále roste.

Rozhovor s francouzským publicistou: „Zažíváme kolaps politického systému“
Rozhovor s francouzským publicistou: „Zažíváme kolaps politického systému“

Analýza výsledků parlamentních voleb ve Francii: Nová lidová fronta na čele, Macronova strana na druhém místě.

Rozhovor: Jak mít krásná a zdravá chodidla nejen v létě, radí odbornice z pedikérského salonu
Rozhovor: Jak mít krásná a zdravá chodidla nejen v létě, radí odbornice z pedikérského salonu

Začíná léto a s ním i doba nošení sandálů, pantoflí či „žabek“. Jak se starat o naše chodidla, aby vypadala krásně a zdravě, nám poradí spolumajitelka pedikérského salonu v Prešově Andrea Prokopčáková.