Republikánský prezidentský kandidát Vivek Ramaswamy prohlásil, že by omilostnil bývalého prezidenta Donalda Trumpa ve všech federálních případech a že by se s bývalým prezidentem rád spojil, aby zničil tzv. „deep state“ (tzv. hluboký stát či stát ve státě).

Ramaswamy se takto vyjádřil 15. srpna v rozhovoru s moderátorem televize Fox News Neilem Cavutem, který se kandidáta na prezidenta zeptal, proč nazývá obvinění proti Trumpovi za „politické pronásledování“.

Odpověděl, že nejnovější obvinění v Georgii zvyšuje celkový počet obvinění na čtyři – a to uprostřed volebního období, kdy do první debaty republikánských primárek zbývá jen několik dní.

„Myslím, že to v naší zemi vytváří strašný precedens, když vládnoucí strana, strana u moci, použije policejní sílu k obvinění svých politických oponentů uprostřed voleb,“ řekl.

„Donalda Trumpa bych omilostnil“

Ramaswamy sice řekl, že by pro něj bylo jednoznačně „mnohem snazší“ zvítězit, kdyby byl Trump vyřazen z kandidátky, ale o takové vítězství nestojí.

„Způsob, jakým v této zemi vyhráváme volby, nebo alespoň by to tak mělo být, je ten, že přesvědčíme voliče této země o své vizi a o tom, za čím si stojíme, a proto jsem řekl, že bych Donalda Trumpa omilostnil – alespoň za federální zločiny – abych pomohl posunout tento národ kupředu,“ řekl Ramaswamy.

Pokračoval slovy, že tato „zpolitizovaná obvinění“ Trumpa odvádějí pozornost voličů od zásadního problému, totiž „vysvětlení, proč je Bidenomika vlastně fraška“.

„Tato trestní stíhání (Trumpa) jsou chybou,“ trval na svém Ramaswamy. Na to zareagoval moderátor Cavut s domněnkou, že z celkového počtu 91 trestních obvinění proti bývalému prezidentovi jsou jistě některá oprávněná.

Ramaswamy tento argument odmítl a upozornil na změnu politické kultury národa, která začíná odmítat zásadu „nevinen, dokud se neprokáže vina“ a předpokládá určité pochybení jen kvůli velkému počtu obvinění.

Správnou odpovědí je, aby se země posunula kupředu, „ne aby se dostala do přetahování o zneužívání moci mezi dvěma politickými stranami a pak si zvykla používat zpolitizovanou policejní sílu proti svým politickým oponentům“.

„Skoncovat s deep state“

Diskuse se poté stočila k nedávným poznámkám Ramaswamyho o tom, že by chtěl od Trumpa získat rady v různých otázkách, pokud by byl v roce 2024 zvolen do úřadu.

Ramaswamy vysvětlil, že uvažuje o zaangažování některých svých soupeřů z republikánských primárek do svého kabinetu. Ale to by se bývalého prezidenta netýkalo.

„Role, kterou bych chtěl, aby hrál, je … být poradcem pro pochopení toho, kde mohl mít nedostatky, pokud by to dělal znovu, při skoncování s administrativním státem,“ řekl a dodal, že odbourání rozsáhlé americké byrokracie by bylo na první příčce jeho domácího politického programu.

Ramaswamy si je vědom síly administrativního státu, který dokáže potlačit snahy o změny – zejména pokud se týkají zeštíhlení rozsáhlé washingtonské byrokracie – a zavázal se snížit počet zaměstnanců ve vládní správě.

„Zrušit tuto administrativní byrokracii, skoncovat s deep state, snížit počet federálních zaměstnanců o více než 75 procent,“ řekl.

„Hromadné propouštění je určitě to, co přinesu do washingtonské byrokracie,“ pokračoval Ramaswamy a dodal, že v tomto bude hledat vedení u Trumpa a poznatky z lekcí, které se bývalý prezident naučil, když se do „deep state“ pustil.

Překlad a redakční úprava původní zprávy americké redakce: Kateřina Kudláčková.