Dorothy Li

30. 6. 2023

Demokratický kandidát na prezidenta Robert F. Kennedy mladší 28. června v Chicagu prohlásil, že se ve své předvolební kampani v roce 2024 zaměřuje na sbližování lidí, a v této souvislosti se vyjádřil i k nejsilnějšímu republikánskému kandidátovi Donaldu Trumpovi.

„Nebudu osobně útočit na jiné lidi,“ řekl. „Nemyslím si, že je to pro naši zemi dobré.“

„To, o co se v této kampani snažím, je spojit lidi, pokusit se překlenout rozdělení mezi Američany.“

„Jsem hrdý na to, že mě má prezident Trump rád, i když s ním ve většině otázek nesouhlasím.“

Moderátorka Elizabeth Vargasová na debatě v Chicagu poznamenala, že mezi Kennedyho příznivce patří i řada předních hlasů pravice, například bývalý hlavní stratég Bílého domu Steve Bannon, moderátor talk show Tucker Carlson a Alex Jones.

Demokratického kandidáta chválil také Trump.

„Byl ke mně velmi milý. Vlastně jsem s ním měl v průběhu let velmi pěkný vztah. Je to velmi chytrý a dobrý člověk,“ řekl Trump o Kennedym 26. června v rozhlasové talk show „The Howie Carr Show“.

Exprezident prohlásil, že na něj udělala dojem podpora, kterou Kennedy v prezidentské kampani 2024 má.

„Daří se mu opravdu dobře. Viděl jsem průzkum; má 22 %. To je dost dobré! Je to dost dobré, vede si velmi dobře,“ řekl Trump.

Trump, současný favorit na republikánskou nominaci na rezidenta, naznačil, že se svým potenciálním soupeřem ještě nemluvil, ale je ochoten tak v budoucnu učinit.

„Je to člověk se zdravým rozumem a já také. Takže, ať už jste konzervativec nebo liberál, zdravý rozum je zdravý rozum,“ dodal exprezident.

Během středeční debaty Kennedy zdůraznil svůj cíl spojovat lidi víckrát a vnímá přízeň širokého spektra společnosti.

„Chci lidi spojovat. Jsem hrdý na to, že mě všichni tito lidé mají rádi, že mám nezávislé příznivce i příznivce demokratů a že jsem schopen spojit mnoho lidí,“ řekl.

„Každý demokrat říká: Chci ukončit polarizaci. Ale jak to uděláte, aniž byste mluvili s lidmi, kteří s vámi nesouhlasí?“ pokračoval. „Mým cílem je najít otázky hodnot, které máme společné, spíše než se zaměřovat na problémy a osobnosti, které nás rozdělují.“

„Nemám plán B“

Objevily se také spekulace, že Kennedy nakonec bude kandidovat jako nezávislý, což by podle demokratů poškodilo Bidena a připravilo cestu pro Trumpův návrat do Bílého domu. Kennedy, který se prohlásil za celoživotního demokrata, byl dotázán, zda podpoří toho, koho jeho strana nominuje.

„To samozřejmě neudělám,“ odpověděl Kennedy.

„Takže pokud nominaci nezískáte, nepodpoříte prezidenta Bidena?“ zeptala se Vargasová.

„Nevím, co budu dělat,“ řekl Kennedy. „Uvidíme, co se stane v této kampani. Uvidíme… jestli lidé budou žít v souladu s demokratickými hodnotami a vést debaty a diskuse a, víte, mluvit spolu, ale já kousat nebudu.“

Podle posledního průměru průzkumů na RealClearPolitics vede v demokratických primárkách Biden s 64 procenty hlasů. Kennedy je se 14,4 procenta na druhém místě.

Na otázku Vargasové, zda by podpořil republikánského prezidentského kandidáta, nebo zda by kandidoval jako nezávislý, Kennedy odpověděl: „Mým plánem je vyhrát tyto volby a nemám plán B.“

Překlad a redakční zkrácení původní zprávy americké redakce: Juraj Skovajsa

Související články

Přečtěte si také

Trump přežil pokus o atentát. Shrnutí událostí
Trump přežil pokus o atentát. Shrnutí událostí

Trump byl lehce postřelen do ucha při pokusu o atentát na předvolebním mítinku. Zemřel návštěvník a střelec byl zlikvidován.

4 stoické principy, jak obstát ve světě
4 stoické principy, jak obstát ve světě

Senecovy dopisy inspirovaly miliony lidí, aby si vypěstovali vyrovnanost a žili skvělý život uprostřed trápení a nejistot.

Shromáždění ve Washingtonu vyzývá k ukončení 25 let trvajícího pronásledování Falun Gongu ze strany Komunistické strany Číny
Shromáždění ve Washingtonu vyzývá k ukončení 25 let trvajícího pronásledování Falun Gongu ze strany Komunistické strany Číny

Američtí politici a vedoucí lidskoprávní osobnosti odsoudili zvěrstva komunistického režimu v oblasti lidských práv, včetně násilného odebírání orgánů.

Vliv počasí na obnovitelné zdroje aneb co je to Dunkelflaute
Vliv počasí na obnovitelné zdroje aneb co je to Dunkelflaute

Obnovitelné zdroje energie jsou závislé na počasí. Mraky nebo bezvětří způsobí, že větrná a solární zařízení produkují málo energie nebo vůbec žádnou. Tento problém se popisuje německým termínem „dunkelflaute“. Jak nahradit výpadek?

Ani válka nezastíní návrat k tradiční kráse a ženskosti. Tatiana z Ukrajiny inspiruje výrobou kabelek k naději
Ani válka nezastíní návrat k tradiční kráse a ženskosti. Tatiana z Ukrajiny inspiruje výrobou kabelek k naději

Ve společnosti se často diskutuje o roli mužů a žen, přičemž tradiční vnímání mužské a ženské identity prochází výraznými změnami, které ovlivňují i vztahy.