„Lékaři mohou předepisovat k léčení onemocnění covid-19 lék ivermektin,“ prohlásila tento týden právnička zastupující americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA).

„FDA výslovně uznává, že lékaři mají pravomoc předepisovat ivermektin k léčbě covidu,“ řekla 8. srpna Ashley Cheung Honoldová, právnička ministerstva spravedlnosti zastupující úřad FDA během slyšení u amerického odvolacího soudu pro 5. obvod.

Stát se snažil obhajovat úřad FDA, který opakovaně nabádal občany, aby ivermektin na covid neužívali, včetně příspěvku na internetu hlásajícího „Přestaňte s tím“.

Žalobu podali tři lékaři, kteří tvrdili, že úřad FDA těmito prohlášeními nezákonně zasahoval do jejich lékařské praxe. Federální soudce případ v roce 2022 zamítl, na což reagovali odvoláním.

„Z případu jasně vystupuje základní otázka: Jestliže FDA schválí lék k prodeji, má pak pravomoc zasahovat do způsobu jeho užívání, který vzešel ze vztahu lékař-pacient? Odpověď zní ne,“ řekl odvolacímu soudu Jared Kelson zastupující lékaře, kteří podali žalobu.

21. srpna 2021 napsal úřad FDA na platformu X, dříve známou jako Twitter: „Nejste kůň. Nejste kráva. Vážně, nikdo z vás. Přestaňte s tím.“ Šlo o příspěvek odkazující na stránku FDA, kde se uvádí, že by lidé neměli brát na onemocnění covid-19 ivermektin ani jako prevenci, ani jako lék. Příspěvek se začal masově šířit.

V dalších prohlášeních FDA uvedl, že ivermektin „není povolen ani schválen k léčbě onemocnění covid-19“. Podobně na jiném místě: „Otázka: Měl bych užívat ivermektin k prevenci nebo léčbě covidu? Odpověď: Ne.“

Příkaz nebo ne?

„Úřad FDA vydal tato prohlášení v reakci na četné zprávy o hospitalizacích uživatelů, kteří si sami podávali ivermektin určený pro koně. Ten je volně prodejný bez lékařského předpisu,“ uvedla Honoldová.

K dostání je sice verze léku pro zvířata, ale ivermektin je úřadem FDA zároveň schválen pro použití u lidí proti nemocem způsobeným parazity.

Paní Honoldová uvedla, že FDA „nemá za cíl někomu něco přikazovat nebo zakazovat“.

„A co když úřad prohlásil: ‚Přestaňte s tím‘?“ zeptala se soudkyně Jennifer Walkerová Elrodová, členka senátu projednávajícího odvolání. „To není příkaz? V hodinách angličtiny by vám řekli, že je.“

Paní Honoldová tyto výroky označila za „pouhé vtípky“.

„Můžete odpovědět na otázku?“ požádala soudkyně Elrodová. Je věta „Přestaňte s tím“ příkaz nebo ne?

Paní Honoldová odpověděla: „V určitých souvislostech by tato slova mohla být vykládána jako příkaz, ale v tomto kontextu, kdy úřad FDA slova použil jako součást ‚vtipného‘ tweetu, který měl sloužit ke sdílení jeho informačního článku, nedosahují tato vyjádření úrovně příkazu.“

„Tato prohlášení „nezakazují lékařům předepisovat ivermektin ani k léčbě covidu ani k jiným účelům,“ uvedla Honoldová. Poznamenala, že FDA spolu s prohlášeními uvádí, že by se lidé měli o léčbě covidu poradit se svým poskytovatelem zdravotní péče a že mohou lék užívat, pokud jim ho poskytovatel předepíše.

„FDA jednoznačně uznává, že lékaři jsou oprávněni předepisovat humánní[1] ivermektin k léčbě covidu. Nezasahuje tedy do pravomoci lékařů předepisovat léky nebo vykonávat lékařskou praxi,“ dodala.

Ohledně sestavení soudního senátu je známo, že soudkyně Elrodová je členkou soudního senátu spolu s obvodními soudci Edith Brownovou Clementovou a Donem Willettem. Všichni tři byli jmenováni za vlády prezidenta Donalda Trumpa.

Federální zákony

Žalující stranou byli lékaři Paul Marik, Mary Bowdenová a Robert Apter. Tvrdili, že byli prohlášením úřadu FDA profesně poškozeni, včetně ukončení pracovního poměru kvůli snaze předepisovat pacientům ivermektin.

Dr. Marik uvedl, že použití ivermektinu proti covidu podporuje řada studií, což uznal i sám úřad FDA. Některé další studie uvádějí „malý“ nebo „nulový“ účinek.

Federální zákony umožňují úřadu FDA poskytovat informace, například zprávy o nežádoucích účincích léků, ale ne udílet lékařské pokyny, uvedl před soudem Jared Kelson zastupující obžalobu.

„To je něco, co úřad FDA nesměl nikdy udělat. Jde o jasnou hranici,“ uvedl Kelso a později dodal, že „nejkřiklavějšími příklady překročení této hranice jsou, když říkají věci jako ‚Nejste kůň. Nejste kráva. Vážně, nikdo z vás. Přestaňte s tím‘.“

Soudci souhlasili s tím, že FDA nemá pravomoc udílet lékařské pokyny. Soudce Clement přímo řekl: „Lékařské pokyny nejste oprávněni udílet.“

Právnička ministerstva spravedlnosti však reagovala tím, že stát „se takové možnosti v tomto případě nevzdává“.

Argumentovala také tím, že Kongres pověřil FDA ochranou veřejného zdraví a zajištěním bezpečnosti a účinnosti výrobků podléhajících regulaci, čímž mu dal „přirozeně i pravomoc uskutečňovat své poslání zveřejňováním informací o bezpečném používání léků“.

Dodala také, že rozhodnutí ve prospěch lékařů by úřadu FDA zabránilo informovat o tom, že spotřebitelé utrpí újmu, pokud budou připravovat kuře na kapkách proti nachlazení NyQuil (virálně se šířící video na toto téma – pozn. překl.) nebo že závislost na opioidech je problém.

Zástupce obžaloby v reakci na to upozornil, že argumentace zástupkyně FDA není přesná: „Jde o případy, kdy jde úřad o krok dál a začne lidem říkat, jak mají nebo nemají užívat schválené léky.“

Paní Honoldová také před soudem uvedla, že soudy nemohou hnát úřady k odpovědnosti, pokud poskytnou nepravdivé nebo zavádějící informace: „Úřad FDA je odpovědný politicky, stejně jako všechny ostatní orgány a úřady státní správy.“

původního článku přeložil Tomáš Staněk, výsledný text upravil Jaroslav Pešta.

Poznámky:

[1] Určený k léčbě lidí.