Když v úterý „nastupoval“ k řečnickému pultu poslanec a předseda hnutí ANO Andrej Babiš, sdílela poslankyně a místopředsedkyně STAN Michaela Šebelová na svém „X“ účtu bilboard z předvolební kampaně ANO „MAKAT A NEBLÁBOLIT“.

Obrázek doprovodila komentářem naznačujícím na zdržování prosazování koaličního programu: „Tak ve sněmovně jde AB zase na to. Nemakat a blábolit. Ne, takhle líp opravdu nebude.“

Večer její stranická kolegyně Barbora Urbanová postovala na X „vtípek“: „Pane kolego, můžu se zeptat, PROČ dnes obstruujete? Protože je úterý.“

Když předseda hnutí ANO přicházel k pultu s velkou taškou plnou dokumentů, místopředsedkyně sněmovny Věra Kovářová, která předsedala jednání, se nemohla ubránit smíchu. „Proč se smějete?“ zeptal se Babiš.

„Máte pěkné zavazadlo s sebou, což naznačuje délku vašeho vystoupení. Každopádně máte slovo,“ odpověděla Kovářová.

Babišův proslov nakonec trval kolem 2,5 hodiny. Týden předtím, tedy v úterý 5. září, zhruba šest hodin.

Toto úterý Babiš na úvod nadhodil několik bodů, o kterých chtěl mluvit, a vyjádřil se také k obviněním z obstrukcí. Naznačil, že v médiích opozice nedostává takový prostor jako koalice, a že půda dolní komory je místem, kde může mluvit.

Vyjádřil se i k minulému týdnu: „A když jsem tady šest hodin mluvil o té minulosti, a já mám dobrou paměť a pamatuji si, co se tady všechno stalo, tak jim [současné koalici] to vadí. Oni jsou z toho nervózní. Jsou z toho nervózní! Takže jsme si dovolili obstruovat. Ano, já jsem obstruoval, protože já nechci, aby lidem zvyšovali daně.“

„Takže legitimně, proč my tady nemůžeme tedy obstruovat a bránit tomu, aby znovu okradli ty důchodce, aby navyšovali daně a aby neničili naši zemi?“ pokračoval.

Dodal, že obstrukce jsou legitimním „nástrojem“ menšiny a také, že „na Okamuru nemá“, čím narážel na zatím nejdelší projev předsedy SPD, který trval kolem sedmi hodin.