Před několika dny byl zatčen britský parlamentní výzkumník pro podezření ze špionáže pro Čínu. Podle deníku The Times se údajně jedná o „jedno z nejškodlivějších narušení bezpečnosti, na němž se podílel nepřátelský stát“.

Podezřelý je údajně dvacetiletý, který je „podle všeho napojen na řadu vysoce postavených poslanců, včetně několika poslanců, kteří jsou zasvěceni do utajovaných nebo vysoce citlivých informací,“ uvedl The Times.

Zmiňovaní poslanci byli identifikováni jako Tom Tugendhat, ministr pro bezpečnost, a Alicia Kearnsová, předsedkyně zahraničního výboru Dolní sněmovny, kteří jsou vůči Číně skeptičtí.

Britský premiér Riši Sunak tuto otázku údajně nadnesl na summitu G20 během setkání s předsedou čínské vlády s Li Čchiangem.

Kauza čínských špionů uvnitř britského parlamentu ale pokračuje ještě dál, protože britská tajná služba MI5 informovala o tom, že dva kandidáti konzervativní strany mají vazby na Oddělení sjednocené fronty, což je oddělení Ústředního výboru Komunistické strany Číny odpovědné za získávání politického vlivu v Číně a zahraničí.

Konzervativní strana přijala „rychlá opatření“ a vyřadila potenciální kandidáty, u nichž měla MI5 podezření, že jsou čínskými špiony, uvedla ministryně Maria Caulfieldová poté, co se objevila zpráva, že bezpečnostní služba varovala stranu před dvěma potenciálními kandidáty v letech 2021 a 2022.

V prohlášení zaslaném e-mailem deníku The Epoch Times mluvčí konzervativní strany uvedla: „Když obdržíme důvěryhodné informace týkající se bezpečnostních obav ohledně potenciálních kandidátů, jednáme podle nich,“ uvedla Caulfieldová a dodala, že každá vládnoucí strana je cílem ovlivňování a špionáže.

„Myslím, že ať je ve vládě jakákoli strana, vždy se najdou ti, kteří se na ni snaží zaměřit, ať už s cílem získat informace, nebo ji ovlivnit,“ řekla Caulfieldová v rozhovoru pro Times Radio.

„Po příběhu, o kterém jsme dnes slyšeli, o kandidátech, na které byla Konzervativní strana upozorněna, byla přijata rychlá opatření a byli ze seznamu odstraněni. Ve volbách už nekandidují.“

Toto odhalení přišlo jen několik dní poté, co vyšlo najevo, že metropolitní policie kvůli podezření ze špionáže zatkla dvě osoby, včetně zmiňovaného parlamentního výzkumníka, který byl údajně „pevně zakotven v kruhu zákonodárců, kteří jsou vůči Číně skeptičtí“.

Oba muži ve věku dvacet a třicet let, kteří nebyli oficiálně identifikováni, byli propuštěni na kauci do října.