Projekt Svědomí národa přichází s novým dokumentárním snímkem nazvaným Netečkované příběhy. Formou příběhů 24 lidí vypráví „svědectví o absurditách a šikaně doby jen nedávno minulé“, kterou vyvolala epidemie wuchanského koronaviru, mediální kampaně a vládní nařízení.

Lidé, kteří se dle autorů snímku odmítli „slepě podvolit mnohdy nesmyslným nařízením a zákazům“, se dostávali do závažných problémů, a to přesto, že soudy později nařízení rušily jako nezákonná.

Jsou to „svědectví lidí, kteří kvůli nenasazené roušce přišli o práci, lidí, které zaklekla policie, když chtěli jako neočkovaní navštívit vystoupení svého dítěte, lidí, kteří si ve veřejném i soukromém prostoru museli vyslechnout nechutné urážky,“ představuje snímek šéfredaktor Svědomí národa, pan Viktor Baroš.

Příběhy, které jsou nyní dostupné on-line, doplňují dokumentaristé vyjádřením právníků, psychologů, lékařů a dalších odborníků. Komentují „mnohdy nezákonný postup státních orgánů, nátlak vyvíjený médii a další průvodní jevy oné doby“, říká Baroš.

Dokument také poskytuje ukázky z obsahu šířeného médii hlavního proudu.

Příběhy 24 lidí, kteří symbolizují mnohem větší skupinu obyvatel, vypráví projekt Svědomí národa pod heslem „I nelehkou dobou lze projít nezlomen“.

Baroš upozorňuje na to, že by občané neměli zapomínat, „co se dělo“, a bedlivě sledovat vývoj situace v současnosti.

„Vzhledem k tomu, že mnohým z těch, kdo se na tom aktivně či pasivně podíleli, by se hodilo, kdyby se na absurditu doby covidové zapomnělo, a vzhledem k balonkům o dalších virových mutacích a prospěšnosti očkování, které se nyní objevují v médiích, je dle našeho soudu právě nyní vhodná doba připomenout, co se v letech 2020 až 2022 dělo (nejen) v naší zemi,“ říká Baroš.

Dokument natáčel během několika měsíců letošního roku malý tým filmařů s podporou drobných dárců. „I s takto malým týmem a velmi omezenými zdroji se podařilo shromáždit svědectví, která jsou zásadní jak svým obsahem, tak svým počtem,“ říkají filmaři.

Plná verze filmu

V případě nefunkčnosti videa naleznete snímek zde.