Dorothy Li

17. 10. 2023

Čínský režim vyzval izraelskou vládu, aby zastavila své vojenské akce v Gaze, s tím, že Izrael „přesáhl hranice sebeobrany“ v reakci na nečekaný útok teroristické skupiny Hamás, k němuž došlo 7. října. Reakce Pekingu je v ostrém kontrastu s prohlášeními západních vlád, které útok ostře odsoudily.

Čínský ministr zahraničí Wang I předal zprávu během sobotního telefonátu se saúdskoarabským protějškem Fajsálem bin Farhan Al Saúdem.

„Akce Izraele přesáhly hranice sebeobrany,“ prohlásil Wang a vyzval izraelskou vládu, aby zastavila to, co nazval „kolektivním trestáním civilistů v Gaze“, napsalo čínské ministerstvo zahraničí.

Rozhovor proběhl poté, co izraelské ministerstvo zahraničí ostře kritizovalo Peking za nedostatečné odsouzení bezprecedentního útoku Hamásu na jižní Izrael, při němž zahynulo přes 1 000 civilistů a dalších 150 bylo zajato jako rukojmí.

„Neexistovalo žádné jasné a jednoznačné odsouzení strašlivého masakru spáchaného teroristickou organizací Hamás na nevinných civilistech a únosu desítek z nich do Gazy,“ uvedlo izraelské ministerstvo zahraničí v záznamu telefonátu mezi izraelským velvyslancem Rafim Harpazem a zvláštním vyslancem Číny pro Blízký východ Čaj Ťünem.

Harpaz v telefonním hovoru vyjádřil „hluboké zklamání Izraele“ nad čínskou reakcí, uvedlo ministerstvo.

Čínský režim se zdržel odsouzení palestinské teroristické skupiny. Po úderu Hamásu na Izrael bylo první reakcí komunistického režimu vyzvat „příslušné strany“, aby „zachovaly umírněnost“. Aniž by Peking jmenoval Hamás, prohlášení uvádí, že Čína je „hluboce znepokojena“ eskalací napětí a násilí, a vyzval k rozřešení v podobě dvou států. To vyvolalo kritiku ze strany amerických i izraelských představitelů, kteří uvedli, že režimu chybí pochopení pro izraelské oběti.

„Když vraždí lidí, vraždí je na ulicích, není čas volat po řešení [v podobě] dvou států,“ reagoval Yuval Waks, vedoucí představitel izraelské ambasády v Pekingu během brífinku 8. října.

Tváří v tvář tlaku vydalo čínské ministerstvo zahraničí nové prohlášení, v němž uvedlo, že režim takové činy proti civilistům odsuzuje. Aktualizované prohlášení se však stále vyhýbá označení Hamásu jménem.

„Čína je přítelem Izraele i Palestiny,“ řekla 9. října Mao Ning, mluvčí čínského ministerstva zahraničí novinářům na pravidelném briefingu.

Zatímco Čína se snaží vystupovat jako neutrální, pozorovatelé tvrdí, že komunistický režim se rozhodl stát na straně Palestiny. „Musíme se podívat na vztah Číny s Íránem, protože Írán často zastupuje zájmy Pekingu. A samozřejmě, Hamás je zástupcem Íránu. Takže to, co tu máme, je, že Čína podporuje tyto brutální útoky a tuto invazi Izraele,“ prohlásil pro televizi NTD Gordon Chang, autor knih „Nadcházející kolaps Číny“ a „Čína jde do války“.

Pro Changa, který je dlouholetým čínským pozorovatelem, není překvapením, že se režim zdržel odsouzení Hamásu, jako to učinilo mezinárodní společenství. „Plně podporuje Palestince. Podporuje Hamás. A jde po Izraeli,“ myslí si pozorovatel. A dodává: „Můžeme to vidět z čínské propagandy, která je v nejlepším případě nezaujatá, v horším případě se snaží zamlžit původ této války.“

„Jsem si jistý, že čínské zbraně [se] objeví na bitevním poli. A samozřejmě to umožnily čínské peníze,“ uzavírá Chang.

Z původního článku americké redakce The Epoch Times přeložil Ondřej Horecký. Článek byl redakčně zkrácen a upraven.

Související témata