Eva Fu

16. 10. 2023

Podle čínských úřadů pekingská policie zadržela podezřelého muže, který napadl zaměstnance izraelského velvyslanectví.

Třiapadesátiletý cizinec, který je podezřelý z pobodání pracovníka velvyslanectví v ulicích Pekingu, se v čínském hlavním městě zabývá „obchodem s drobným zbožím“, uvádějí čínské úřady. Další podrobnosti o národnosti podezřelého však nezveřejnily.

Napadený padesátiletý muž byl 13. října zraněn před supermarketem ve čtvrti Cuo-ťia-čuang v městské části Čchao-jang.

Izraelské velvyslanectví uvedlo, že muž je po ošetření v nemocnici ve stabilizovaném stavu.

Na videích, která kolují po sociálních sítích, je vidět, jak spolu dva muži zápasí a muž v bílé košili opakovaně bodá nožem do ramene a hrudníku oběti, která spadla na zem.

Několik místních obyvatel stálo opodál a přihlíželo, nikdo z nich však během incidentu nenabídl pomoc. Muž v bílé košili poté odkulhal a vzal si s sebou batoh.

V delším záznamu, který byl zřejmě pořízen po útoku, se místní obyvatelé snažili policii vysvětlit, co se stalo.

„Je z izraelské ambasády,“ říká jeden muž druhému a ukazuje na zraněného muže s tím, že útočník byl podle něj z Blízkého východu. Je vidět, jak oběť bodnutí leží na zemi, obličej má napůl zakrvácený.

„Sanitka přijede brzy – brzy, dobře?“ je slyšet, jak v pozadí říká nějaký muž.

K pobodání došlo sedmý den války mezi Hamásem a Izraelem, která si na obou stranách hranice vyžádala přibližně 2 800 mrtvých.

Teroristická skupina Hamás, která 7. října zahájila nejsmrtonosnější útok na civilisty v regionu za poslední desetiletí, vyzvala Palestince, aby 13. října „povstali a demonstrovali, mobilizovali se a střetli se“ s izraelskými jednotkami na okupovaném Západním břehu Jordánu.

Ve stejný den napadl muž v Pekingu zaměstnance izraelského velvyslanectví.

Článek byl při překladu redakčně zkrácen. Z původního článku anglické redakce deníku The Epoch Times přeložil Milan Kajínek.

Související témata

Související články