ČTK

17. 10. 2023

Poslanci se sešli dnes dopoledne k jednání o návrhu na vyslovení nedůvěry koaliční vládě Petra Fialy (ODS). Svolání schůze podnítilo opoziční ANO. Zástupci hnutí považují za nepřijatelné, aby ministrem vnitra zůstal předseda STAN Vít Rakušan. Koaliční politici ho ale hájí. Jednání o nedůvěře vládě je v nynějším volebním období třetí. Opozice ke svržení kabinetu dostatečný počet hlasů nemá.

Politici ANO poukazují na to, že Rakušan měl mobilní telefon se stejnou šifrovací aplikací, jakou používali lidé spojovaní s korupční kauzou Dozimetr. Fiala se za Rakušana několikrát veřejně postavil, opakoval, že má stále jeho důvěru. Opozici vinil z toho, že se snaží “recyklovat staré kauzy”. Rakušan tvrdil, že telefon měl po posledních sněmovních volbách kvůli obavám z odposlechů, prakticky ho nevyužíval a se zmiňovanou skupinou v kontaktu nikdy nebyl.

Zástupci koaličních stran označili minulý týden postup ANO za legitimní, ale za zbytečný s ohledem na koaliční většinu v dolní parlamentní komoře. Aby kabinet padl, pro vyslovení nedůvěry by muselo aktivně hlasovat nejméně 101 poslanců. Koalice má ve dvousetčlenné Sněmovně 108 poslanců, opoziční ANO a SPD dohromady 91. Nezařazeným je Ivo Vondrák, bývalý poslanec ANO. Opozice navíc nemůže počítat s hlasem dlouhodobě nemocného Jaroslava Bašty (SPD).

Před samotným hlasováním se očekává mnohahodinová diskuse. Vystoupit chtějí podle informací ČTK i členové vlády s obhajobou svých kroků v čele ministerstev. Je možné, že se schůze protáhne do středy.

Z dosavadních 18 pokusů o vyslovení nedůvěry vládě uspěl za dobu samostatné České republiky jeden. V roce 2009 Sněmovna sesadila kabinet premiéra ODS Mirka Topolánka.

Související články