Oliver Signus

23. 10. 2023

V Berlíně se sešel Světový zdravotnický summit s 3 500 účastníky. Globální pandemická úmluva se má podepsat v květnu 2024, ale zejména chudší země se dle Lauterbacha nechtějí vzdát své suverenity. Německý ministr chce také bojovat proti „pandemii dezinformací“.

„Rozhodující rok pro globální zdravotnické akce“ bylo motto Světového zdravotnického summitu, který se nedávno konal v Berlíně. Tato událost se od své premiéry v roce 2009 každoročně pevně koná na tři říjnové dny. Diskutovat o celosvětovém zdraví přijelo přibližně 3 500 účastníků ze 100 zemí – většinou bez povšimnutí mainstreamových médií.

Diskuse o patentových právech

Hlavním tématem byla prevence pandemií, připravenost a reakce na ně, obnovený závazek ke všeobecnému zdravotnímu pojištění, udržitelné zdraví pro lidi a planetu, opatření G7/G20 ke zlepšení globální zdravotní rovnosti a bezpečnosti a využívání digitálních technologií.

Dále byla tématem pandemická úmluva. Tuto mezinárodní úmluvu mají v květnu 2024 podepsat všechny členské státy Světové zdravotnické organizace (WHO). Při vyjednávání však zřejmě dochází k potížím, jak na svých internetových stránkách informuje novinář Norbert Häring.

Jedním z důvodů je podle Häringa to, že úmluva ve své současné verzi výrazně omezuje autonomii chudších vlád. Také „bohaté země“ se svými farmaceutickými společnostmi nechtějí přistoupit na jakékoli omezení patentových práv v případě pandemie. Ärztezeitung citoval generálního ředitele WHO Tedrose Ghebreyesuse, který se spojil videozáznamem. Řekl, že je „velmi znepokojen“ tím, že jednání o dohodě o pandemii váznou.

Lauterbach: Výkonná moc zemí nesmí být omezena

Německý spolkový ministr zdravotnictví Karl Lauterbach (SPD) zopakoval stejný názor: „Pokud do května [2024, pozn. red.] nedosáhneme pandemické dohody, hrozí, že ztratíme dynamiku pandemie. […] Pro země jako Německo a většinu evropských zemí je jasné, že taková dohoda nebude fungovat, pokud dojde k velkému omezení vlastnických práv. Je součástí naší DNA, že potřebujeme mezinárodní vlastnická práva, abychom mohli investovat do vakcín, terapií, diagnostiky atd. […] Je jasné, že dohoda, která omezuje práva duševního vlastnictví, bude velmi nepravděpodobná.“

Ve svém příspěvku dokonce vyloučil jakékoliv omezení patentových práv, včetně těch menších. Tím dal Lauterbach zástupcům chudších zemí, kteří byli přítomni na zdravotnickém summitu, podle Häringa jednoznačně najevo, že vlády průmyslových zemí se považují za lobbisty svých vlastních farmaceutických společností.

Chudší země se proto budou muset spokojit s nezávaznými nabídkami darů vakcín a léků v případě krize.

Lauterbach také poprvé připustil, že možnosti, které WHO doposud poskytovala, aby zbavila vlády pravomocí, zacházejí příliš daleko a činí úmluvu pro slabší země nepřijatelnou. Ty by se takového zbavení pravomocí musely obávat nejvíce. Proto prohlásil, že výkonná moc všech zemí, které pandemickou úmluvu podepsaly, nebude nijak omezena (video na YouTube od min. 33:00).

Lauterbach: Další pandemie určitě přijde

Lauterbach se o uzavření úmluvy důrazně zasazoval. Další pandemie určitě přijde, prohlásil. Bez takové dohody „můžeme být v horší situaci, než jsme byli“, tvrdil v angličtině (cca od min. 35:20).

Uvedl také, že pandemická úmluva je naléhavě potřebná, „protože v současné době jsme v některých ohledech ve složitější situaci, než jsme byli před pandemií“. Politik SPD hovořil o „pandemii dezinformací“. Ta je podle něj „rozšířená“ a jedná se o pandemii, „která je skutečně stále s námi“.

Virolog Christian Drosten se již dříve vyslovil pro zřízení panelu vědců, v němž by neseděli žádní odborníci, kteří by se tlačili do médií, ale shrnovali by stav poznání. Politické rozhodování by nemělo být ovlivňováno „dezinformacemi“ (cca od min. 16:00).

Mezi hlavními dárci summitu jsou společnosti Pfizer a Gates

Světový summit o zdraví pořádá stejnojmenná nadace od roku 2009. Je stoprocentní dceřinou společností berlínské nemocnice Charité a je označován za „jedinečné fórum pro globální zdraví“.

Mezi její hlavní dárce patří farmaceutický průmysl, IT sektor a jejich nadace. Podle Norberta Häringa se zde setkává „Who’s who“ v oblasti zdravotní politiky a zdravotnického průmyslu v nejširším slova smyslu, aby dále rozvíjel mezinárodní „architekturu zdraví“.

Mezi největší sponzory, „strategické partnery“, patří společnosti Pfizer, Johnson & Johnson, Abbott, Siemens Healtheneers, Nadace Billa a Melindy Gatesových, YouTube Health a partnerství veřejného a soukromého sektoru a lobby pro očkování Cepi. Cepi je zase významně spolufinancována nadací zakladatele Microsoftu Billa Gatese a jeho bývalé manželky. Ty nesou přibližně třetinu celkových nákladů akce, informoval deník Neues Deutschland.

Kromě toho je na další úrovni finančníků s poněkud nižšími příspěvky na náklady projekt Trusted Health Ecosystems společnosti Bertelsmann, který chce využívat zdravotní data prostřednictvím národní digitální zdravotní platformy. Zapojeny jsou také farmaceutické společnosti Sanofi, Daiichi Sankyo, Bayer, MSD, Organon a mezinárodní farmaceutická asociace IFPMA.

Na další úrovni se připojují společnosti Roche a Gilead, německá farmaceutická asociace vfa, Rockefellerova nadace a nadace Wellcome Trust.

Jako „předpokládaná protiváha“ jsou podle Häringa také organizace, které organizátoři řadí k tzv. občanské společnosti. Tím mají na mysli očkovací alianci Gavi, Mnichovskou bezpečnostní konferenci, Římský klub nebo Světový fond na ochranu přírody (WWF). V portfoliu sponzorů se objevuje také Nadace Friedricha Eberta, spřízněná s SPD, která je rovněž financována převážně státem.

Článek původně vyšel na stránkách německé redakce Epoch Times.

Související témata

Související články