Milan Kajínek

a 27. 10. 2023

„On (Fico) je od narození proruský,“ řekl slovenské redakci Epoch Times politický analytik Grigorij Mesežnikov. „Šíří ruské narativy. Proč? Nevidím mu do hlavy. Možná má nějakou osobní zkušenost – s Tymošenkovou v roce 2009.“

„Má rád Rusko, měl rád Sovětský svaz, ale nemá rád Ukrajinu,“ říká Mesežnikov. „Mluví o Ukrajincích jako o fašistech a nacistech. Neříká to o všech Ukrajincích, ale když mluví o Ukrajině, nezapomene zmínit ukrajinské fašisty a nacisty. Takový člověk nemůže mít k Ukrajině kladný vztah.“

Dne 7. ledna 2009 se konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou o zemní plyn vyostřil a tok plynu z Ukrajiny do zemí Evropské unie byl zastaven. Pro tehdejšího slovenského premiéra to byla velmi nepříjemná situace, která uprostřed zimy znamenala krizi pro celou zemi. Slovenská ekonomika utrpěla velké škody, protože kvůli nedostatku plynu musely být zavřeny továrny. Podle serveru Politico přicházelo Slovensko o zhruba 100 milionů eur denně.

Fico osobně kontaktoval tehdejšího ruského premiéra Vladimira Putina a ukrajinskou premiérku Julii Tymošenkovou, aby pomohli obnovit dodávky plynu na Slovensko. 14. ledna se slovenská delegace vedená Robertem Ficem vydala na pracovní cestu do Kyjeva. Nedočkali se však očekávaného přijetí. Ukrajinci je nechali čekat.

Po třech hodinách se zástupci obou zemí konečně setkali. Setkání byli přítomni i novináři, což slovenská strana nečekala. Ukrajinská premiérka Tymošenková otevřeně kritizovala Fica za to, že se v ukrajinsko-ruském sporu o plyn postavil na stranu Ruska. Dle serveru Politico uvedl nejmenovaný člen slovenské delegace, že Fico byl rudý vzteky a veřejně ponížený.

Následně slovenská delegace odletěla do Moskvy, kde se setkala s Putinem. Ten pro ně připravil slavnostní ceremoniál v kremelském sále svatého Jiří.

Podle Alexandra Duleby, analytika a odborníka na Rusko a východoevropské země, začal Fico po těchto událostech veřejně zaujímat protiukrajinský postoj. Podle Duleby měl Fico říci: „My nepotřebujeme Ukrajince podporovat, Ukrajina nás nepotřebuje, nevede s námi seriózní jednání. Je to osobní.“


Podle Alexandra Duleby, analytika a odborníka na Rusko a východoevropské země, začal Fico po těchto událostech veřejně zaujímat protiukrajinský postoj.


O dva dny později došlo na Ukrajině k další kontroverzní události. Dne 16. ledna přiletěl do Kyjeva slovenský prezident Ivan Gašparovič, aby se setkal se svým ukrajinským protějškem Viktorem Juščenkem. Juščenko Gašparoviče informoval, že ukrajinská energetická společnost Naftogaz bude schopna obnovit některé dodávky plynu na Slovensko. Na schůzce, kde měla být dohoda uzavřena, však šéf Naftogazu oběma prezidentům sdělil, že to není možné.

Server Politico s odvoláním se na nejmenovaného člena delegace konstatoval, že Ukrajinci během několika dní veřejně ponížili slovenského premiéra i slovenského prezidenta. Později se Julii Tymošenkové a Vladimiru Putinovi podařilo dosáhnout dohody a 20. ledna byly obnoveny dodávky plynu na Slovensko. Kyjevská zkušenost však zůstala v živé paměti.

Politico dále tvrdí, že podle nejmenovaného vysoce postaveného slovenského představitele v důsledku těchto událostí existují na Slovensku určité politické kruhy, které Ukrajině nedůvěřují. Server také poznamenal, že Robert Fico již dříve projevil své sympatie k Rusku a Sovětskému svazu, a že tedy nelze říci, že by jeho osobní zkušenosti z Ukrajiny v roce 2009 měly rozhodující vliv na jeho politické postoje.

„Určitě si pamatuje, co se stalo v roce 2009,“ řekl Miroslav Vlachovský, bývalý ministr zahraničí Slovenské republiky, na letošním GLOBSEC Tatra Summitu.

V nedávné předvolební kampani Robert Fico prohlásil, že Slovensko sehrálo klíčovou roli při řešení plynové krize na Ukrajině v roce 2014, kdy Gazprom dramaticky zvýšil ceny plynu. Díky zavedení reverzního toku plynu mohl plyn proudit nejen z Ukrajiny na Slovensko, ale i opačně.

Fico uvedl, že v té době byl také několikrát kontaktován tehdejším americkým viceprezidentem Joem Bidenem, který naléhal na zajištění dodávek plynu na Ukrajinu. Podle Fica tehdy Slovensko dokázalo najít právní a technické řešení a pomoci Ukrajině v jejích problémech, což mělo v Moskvě vyvolat velký odpor.

25. října 2023 poté, co se Robert Fico znovu stal slovenským premiérem, oznámil, že jeho vláda ukončí dodávky zbraní na Ukrajinu. Slovenský premiér podle svých slov podporuje pokračování humanitární pomoci Ukrajině, ale veškeré snahy Slovenska a Evropské unie by podle něho měly směřovat k ukončení bojů a dosažení míru, nikoliv k prodlužování války. Více…

Související témata

Související články