Politické strany ODS, TOP 09 a KDU-ČSL ohlásily společnou kandidaturu do nadcházejících voleb do Evropského parlamentu (EP). Česká republika má z celkového počtu 705 poslanců EP pouze 21 mandátů. Parlament naplňují poslanci z 27 členských států Evropské unie.
Společná kandidátka tří stan do nadcházejících voleb vyvolala diskusi o společných hodnotách a shodách či neshodách při jejich hlasování. Podrobnou analýzu hlasování uvádí na sociální platformě X projekt Europarlament přehledně.
Zatímco shoda při hlasování KDU-ČSL a TOP 09 je značná (85,5 %), shoda těchto dvou stran s ODS tvoří jen něco přes 60 %.
Strany ODS, KDU-ČSL a TOP 09 budou tedy pod společně schváleným programem usilovat o zvolení do Evropského parlamentu, kde by měly hájit zájmy a hodnoty České republiky.
Politici své plány sepsali a nazvali programovým desaterem. Tento vybraný název je obvykle narážkou na biblické desatero přikázání, které vychází z křesťansko-židovské tradice a obsahuje přikázání jako nezabíjej, nelži, nepokradeš a tak dále. V koaličním desateru se hovoří o „volném pohybu lidí, zboží, služeb, kapitálu a informací uvnitř EU“ nebo o „bezpečnosti, obraně a konkurenceschopnosti Evropy“ na mezinárodní úrovni.
Dalšími body jsou „energetická nezávislost, ochrana i obnova přírody“ nebo „prosperující zemědělství a živý venkov“.
Lídr evropské kandidátky Alexandr Vondra (ODS) obhajuje spojení stran s tím, že dlouhou dobu upřednostňoval a interně i veřejně obhajoval, aby jednotlivé strany kandidovaly samostatně, protože mají „mnohdy odlišné přístupy k evropské politice“ a požívají členství v odlišných frakcích v Evropském parlamentu.
„Politika je ovšem týmové řemeslo a po dlouhých diskusích se ve vedení všech stran, včetně naší ODS, rozhodli, že upřednostníme společnou kandidátku,“ píše Alexandr Vondra.
V současnosti jsou ožehavé zejména následující otázky, které koalice plánuje také řešit.
Podle Vondry se týkají nejen „přístupu k bezpečnosti, migraci a dopadům Green Dealu, které budou nepochybně klíčovými tématy kampaně, ale i záležitostí, které souvisí s budoucností evropské integrace“.
Sjednocování hodnot a kultur pod značkou EU
„Sociální rozmanitost i pestré, často odlišné tradice (princip jednoty v různosti) patří k evropskému bohatství, o něž nechceme přijít,“ uvádí koalice v programu. „Současně ctíme, že nás spojují společné hodnoty, základní lidská práva a svobody, které mají kořeny ve sdílené židovsko-křesťanské civilizaci, a jsme připraveni tyto hodnoty, svobody a práva hájit doma i ve světě.“
Toto téma je poměrně „komplikované“ zejména při integraci různých skupin, které migrují do zemí Evropy.
Problematickou se také stává představa, že všechny státy Unie přijmou hodnotové zaměření podle Evropské komise nebo jiných větších států. Koalice nechce „ve sférách, kde se kulturní a společenské tradice v jednotlivých členských státech liší, přenášet kompetence zbytečně a násilně na unijní úroveň“.
„Chceme se vyvarovat kulturních válek, které společnost rozdělují, polarizují, a tím i oslabují,“ uvádí koalice. Zde se pravděpodobně stanou problémovými progresivní postoje členů strany TOP 09, které se rozcházejí s KDU-ČSL i ODS.
Na stránkách Konzervativních novin, kde Vondra obhajuje vytvoření koalice v komentářích pod článkem, roste kritika ODS za koalici, která podle diskutujících postrádá hodnotový průnik nebo znamená změnu hodnot ODS.
„Tímto krokem ODS zcela rezignuje na své ideové zakotvení. Upřímně, jsem unavený, jako pravicový konzervativec, neustále číst, jak je potřeba dělat razantní ústupky, nevýhodné kompromisy, které se prezentují jako chytře vyjednané podmínky,“ píše uživatel pod přezdívkou Marek. „Pro mě je tento krok neomluvitelný. Je to dobrovolná rezignace nad obranou kapitalismu, volného trhu, tradičních hodnot, racionální bezpečnostní a migrační politikou.“
Podle kritiků se TOP 09 stala „progresivní levicí“ a v EP patří do frakce, která dle kritiků „svými rozhodnutími destabilizovala ekonomický trh, nechala nabobtnat už tak obrovský centralistický moloch plný nesmyslných regulací, omezení a zákazů, které byly až pokrytecké a konečně zcela rezignovala na principy, na kterých bylo evropské společenství založené.“ A podobná kritika se snáší také na lidovce, kteří „podporují evropskou levici“.
Masová imigrace
„EU zatím nedokáže účinně chránit své vnější hranice, její imigrační a azylová politika selhává a ohrožuje funkčnost schengenského systému bez kontrol na vnitřních hranicích,“ uvádí koalice. „Zasadíme se za daleko důslednější ochranu vnějších hranic EU před nelegální imigrací, účinný boj proti pašerákům a mezinárodnímu terorismu. Požadujeme zásadní reformu azylového systému, která daleko víc zohlední bezpečnostní faktory.“
Povinné kvóty na přerozdělování imigrantů v prohlášení koalice odmítá.
EU jako centralizovaný superstát
„Nechceme měnit EU na centralizovaný superstát,“ píše koalice a odůvodňuje to tím, že takové snahy by „pouze posilovaly odstředivé tendence, které nejsou v našem zájmu,“ čímž je míněno posilování vůle jednotlivých zemí Unii opustit.
Koalice zároveň podporuje začleňování dalších států do Unie „zejména ve východní a jihovýchodní Evropě“.
Zároveň nechtějí rušit právo veta „ve sféře zahraniční a obranné politiky ani v oblasti daní“, a nadále ponechat možnost jednotlivých států vetovat návrhy v těchto oblastech.
Bobtnání byrokratických a lobbistických struktur
Koalice prohlašuje, že se „zasadí za zrušení nepotřebných agentur a institucí a omezí nadměrný vliv lobbistických organizací na unijní rozhodování či zneužívání některých nevládních organizací k lobbistickému tlaku“.