Dva mladí aktivisté z hnutí Just Stop Oil ve zřejmé akci na upoutání pozornosti poničili včera slavný obraz v Národní galerii v Londýně.
Z videa, které od té doby oběhlo sociální sítě po celém světě, je zřejmé, že aktivistům šlo primárně o zviditelnění.
Obraz v hodnotě kolem dvou miliard korun, do jehož ochranného krytu začali v pondělí aktivisté bušit malými bezpečnostními kladívky, se jmenuje Venušina toaleta a jejím autorem je španělský barokní malíř Diego Velázquez. Právě tento obraz poničila v roce 1914 radikální aktivistka za práva žen, Mary Richardsonová.
Ihned po odhození kladiv začali aktivisté vykřikovat, že kvůli novým povolenkám na těžbu nafty a plynu „zemřou miliony“. „Jestli máme rádi dějiny, máme rádi umění a jestli máme rádi své rodiny, musíme přestat s naftou (míněno všemi fosilními palivy, pozn. red.).“
Mluvčí Národní galerie následně prohlásila, že oba protestující byli zatčeni a dílo z roku 1651 bude prozkoumáno, aby se zjistil rozsah škod. „Obraz je nyní odstraněn z expozice, aby jej mohli prohlédnout konzervátoři,“ uvedla mluvčí.
Troublemakeři
Just Stop Oil je britská skupina radikálních levicových aktivistů, kteří bojují proti fosilním palivům a klimatickým změnám. Jsou nechvalně známí blokádami londýnské dopravy, vandalismem či narušováním populárních veřejných akcí.
V minulosti lidé z této organizace polili obraz Vincenta van Gogha v Národní galerii, potřeli sochu krále Karla III. v muzeu voskových figurín Madame Tussauds, narušili několik sportovních utkání nebo postříkali barvou budovy tajné služby MI5, centrální banky a dalších institucí.
Největší nevoli veřejnosti si však toto hnutí vysloužilo každodenním blokováním dopravních komunikací v hlavním městě, které trápilo nejenom samotné řidiče, ale také pasažéry městských autobusů. Emoce se vyostřovaly zejména v době ranních špiček, kdy lidé spěchají do práce.
Metropolitní policie v Londýně letos v červenci oznámila, že náklady na policejní kontrolu protestů Just Stop Oil v Londýně za uplynulých 13 týdnů vzrostly na 7,7 milionu liber (cca 218 mil. korun). Aktivisté v té době pořádali každodenní pochody ulicemi hlavního města, které zablokovaly místní dopravu.
„Sečetli jsme počet důstojníků, které jsme museli nasadit na 13 týdnů akce, kterou Just Stop Oil podnikla, aby narušila Londýn. Všech těch 23 500 směn mohlo být lépe vynaloženo na pomoc místním komunitám v Londýně,“ prohlásil tehdy pro rádio LBC mluvčí Metropolitní policie Matt Twist.
Britská vláda kvůli ekologickým extremistům odhlasovala v červnu nový zákon, který dává policistům větší pravomoci zasahovat při blokádách silnic, tunelů nebo čerpacích stanic.
„Jsem neuvěřitelně frustrovaná, když vidím scény militantních aktivistů, sobeckých demonstrantů, kteří narušují lidem cestu do práce, do školy, do nemocnice, a to nemůžeme vidět,“ uvedla tehdy ministryně vnitra Suella Bravermannová.
Začátkem října čtyři mladí aktivisté z Just Stop Oil vtrhli na představení Les Miserables v divadelní čtvrti West End v Londýně, kde rozvinuli bannery a žádali publikum, aby se k nim přidalo v jejich protestu. Diváci je místo toho vypískali, nicméně představení muselo být zrušeno.