Bill Lindsey

10. 11. 2023

Jak jít dobrým příkladem.

Máme vliv téměř na každého, s kým se setkáme, od rodiny až po úplně cizí lidi. Proto je důležité si vybudovat zvyk dělat dobrý dojem za všech okolností a na všechny lidi.

Být na pozoru

Příležitosti k tomu, abychom šli dobrým příkladem, se vyskytují téměř nepřetržitě, od jednání se spolupracovníky až po jízdu autem v dopravní špičce. Tajemství tkví tom, že zpomalíte a uvědomíte si, jaký zanecháváte dojem. Použití směrovek a jednoduchého pozdravení kolegů jsou způsoby, jak se chovat příjemně. Podržení dveří cizím lidem nebo to, že je v supermarketu pustíte před sebe, je může inspirovat, aby také šířili radost.

Překonat rozptylování

Každý člověk prožívá situace, které ho mohou rozrušit, ale to ho neopravňuje k tomu, aby promítal své negativní emoce na ostatní, kterých se to vůbec netýká. Zhluboka se nadechněte, nechte to stranou a pokuste se o vnitřní klid a pohodu. Jít tímto příkladem na pracovišti je obzvlášť cenné. Stejně tak si najděte čas na to, abyste poskytli útěchu těm, kteří možná procházejí těžkým obdobím, buďte diskrétní a pozorní a věnujte jim svou plnou pozornost.

Být nápomocný

Snadno se domníváme, že být vzorem znamená jít dobrým příkladem mladým lidem, ale ve skutečnosti může z vašich dobrých činů těžit každý jedinec. Udělat si čas a pomoci mladšímu příbuznému s domácími úkoly nebo posbírat nádobí po rodinné večeři, odnést jej do kuchyně a umýt – aniž byste o to byli požádáni – jsou jen dva malé příklady chování hodného napodobování.

Být pokorný

Sebestřednost je pravým opakem vzorového jednání, podstatou je soustředit se na druhé, aniž bychom cítili potřebu někoho poučovat nebo upozorňovat na sebe či na své úspěchy. Účinným způsobem, jak být vzorem, je být do jisté míry shovívavý, trpělivý a velmi pozorný.

Sdílet úspěch

Lidé, kteří v životě dosáhli určitého úspěchu, i když nejsou celebritami, sportovci nebo byznysmeny, mohou pomoci ostatním, aby se jim též dařilo. Být mentorem pro mladého člověka je skvělý způsob, jak se odvděčit společnosti, stejně jako být prostě dobrým kamarádem, na kterého se může člověk spolehnout a podat mu pomocnou ruku. Pomáhat druhým uspět je skvělým příkladem.

Článek vyšel původně na stránkách americké redakce Epoch Times.

Související témata

Související články