Ondřej Horecký

23. 11. 2023

Ústavně-právní výbor (ÚPV) Poslanecké sněmovny ČR včera nepřijal doporučující, resp. žádné stanovisko k poslaneckému návrhu na uzákonění manželství pro všechny (tj. i pro stejnopohlavní páry). K návrhu na ústavní zakotvení tradičního manželství se již nedostal.

ÚPV nepodpořil ani dvojici jeho pozměňovacích návrhů, které hovoří o svazku dvou homosexuálů jako o partnerství, se stejnými právy jako manželé a o možnosti osvojit si rodičovská práva.

„Zákon nás nebude stát ani korunu navíc, ale učiní mnoho lidí šťastnějšími,“ citovala ČTK spolu-předkladatele novely Josefa Bernarda (STAN).

„Takže jsme dnes zase na ÚPV nic neschválili, ani můj kompromisní pozměňovací návrh na partnerství s možností při osvojení dítěte partnerem biologického rodiče, je to obrázek toho, jak je bohužel společnost v této věci rozdělena,“ uvedla na svém profilu X stínová zmocněnkyně vlády pro lidská práva Helena Válková.

Lidé stejného pohlaví by podle novely občanského zákoníku měli v manželství stejná práva, jako je nyní mají žena a muž. Jde například o vznik společného jmění, nárok na vdovský a vdovecký důchod, o práva a povinnosti k dětem, které vychovávají, a o přístup k náhradní rodinné péči.

Registrované partnerství, do něhož mohou homosexuálové a lesby vstupovat nyní, by jako institut prakticky zaniklo.

Posléze výbor odročil projednávání „opoziční“ poslanecké předlohy, jež by zakotvila ústavní ochranu manželství jako svazku muže a ženy.

Zklamání i radost

Reakce na nepřijetí stanoviska výborem se objevily v obou táborech, ze strany zastánců i odpůrců. Poslankyně Klára Kocmanová (Piráti) vyjádřila zklamání a zároveň odhodlání bojovat za legislativní změny pro stejnopohlavní páry dál.

„Jsem zklamaná. Ústavně-právní výbor sněmovny dnes nepodpořil přijetí manželství pro všechny a dokonce ani dorovnání všech práv bez názvu manželství. Odpůrci manželství přitom tvrdili, že jim jde právě jen o název. Už to začíná být nedůstojné. Budeme každopádně bojovat dál. Veřejnost je jasně pro, tak snad jí budou ostatní kolegové a kolegyně při hlasování na plénu naslouchat,“ napsala politička na svém profilu X.

Důvod k oslavě naopak vidí nezisková organizace Aliance pro rodinu hájící klasickou představu manželství, ale upozorňuje, že jde pouze o „dílčí vítězství“. „Téma redefinice manželství se bude letos ještě projednávat 6. 12. i na Stálé komisi pro rodinu a rovné příležitosti. A pravděpodobně po Novém roce se hlasování přesune na poslanecké plénum, které je zásadní. Teď se ale nadechněme a pokračujme v úsilí o ochranu práv dětí na mámu a tátu, které zaručuje pouze manželství jako svazek muže a ženy,“ napsala v emailovém komentáři organizace.

Živnostníci a učitelé

Zástupci 96 českých podnikatelů a živnostníků včera dopoledne předali místopředsedovi ústavně-právního výboru Marku Bendovi prohlášení 96 českých živnostníků, ve kterém vyjadřují jednoznačnou podporu manželství muže a ženy. Prohlášení má být následně předáno premiérovi Petru Fialovi.

Podepsaní živnostníci tímto reagovali na dopis 66 korporací a firem, které vyzvaly premiéra k podpoře manželství osob stejného pohlaví. Čeští podnikatelé poukazují na to, že nátlak nadnárodních firem na politiky je nepřípustný. Považují jejich lobbing za nefér jednání kvůli nevěrohodnosti dat uvedených při výpočtu a zejména proto, že vedení firem vytváří zdání, že mluví jménem velké skupiny lidí, což jim ve věcech morálky a svědomí nepřísluší.

Za zachování tradičního pojetí manželství jako svazku muže a ženy se postavila i část učitelů. Přes 300 z nich se připojilo k prohlášení na podporu manželství, které bylo včera předáno poslanci Aleši Dufkovi, místopředsedovi ústavně-právního výboru, poslankyni Nině Novákové, místopředsedkyni komise pro rodinu a poslanci Marku Bendovi, místopředsedovi ústavně-právního výboru k postoupení premiérovi Petru Fialovi. Dopis také vyzývá poslance, aby podpořili ústavní definici manželství jako svazku muže a ženy, informovala ČTK.

Autoři dopisu píší, že „na základě jedinečných vlastností a rozdílů mezi muži a ženami a na základě nezastupitelné role a funkce svazku muže a ženy v plození dětí, jejich výchově a rodinném životě, předávající dalším generacím udržitelný model a vzor rodiny jakožto základní stavební jednotky národa a společnosti, se vyslovujeme pro zachování manželství jako svazku muže a ženy a pro zachování ideálu rodiny tvořené matkou, otcem a dětmi“.

„Jsme přesvědčeni, že je v zájmu dětí i v našem zájmu národním rodinu a manželství chránit a podpořit právo dítěte prioritně vyrůstat v péči obou svých biologických rodičů, kteří ho odpovědně a s láskou vychovávají a vedou, čímž zajišťují jeho všestranný harmonický rozvoj. Začlenění jmenované perspektivy do výukových obsahů považujeme za přínosné,“ píše se dále v dopise.

Související témata

Přečtěte si také

Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně
Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně

Podle něj evropská pravidla mohl nastavovat jen někdo bez reálné zkušenosti z výroby. „Vypadá to, jako by to vymýšleli lidí, kteří nikdy nebyli v poli a ti nám vyprávějí, co máme dělat,“ domnívá se Tomáš Krč.

Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá
Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá

Společnost Mercedes-Benz včera oznámila, že odsouvá dříve avizované ukončení výroby spalovacích motorů. Firma to uvedla ve své zprávě pro investory.

Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává
Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává

Čínská iniciativa Pás a stezka ztrácí na atraktivitě kvůli skrytým vojenským ambicím, korupci a nedostatečným hospodářským výsledkům.

Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu
Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu

Půda je v Česku podle portálu Intersucho nasycená, úroveň nasycení se na většině míst republiky pohybuje nad 90 procenty.

Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách
Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách

Herkules je jednou z nejoblíbenějších postav řecké mytologie. Jeho obrovská síla a odvaha inspirovala západní svět.