TÉMA: Diskuse o významu rodiny a manželství

Na 66 firem se snaží vyvíjet nátlak na premiéra Petra Fialu, aby vyjádřil „podporu pro manželství stejnopohlavních párů“. V dopise zaslaném premiérovi narážejí na fakt, že český parlament nyní jedná o návrzích na změnu významu manželství a že jeden z protinávrhů chce manželství jako výlučný „svazek muže a ženy“ zakotvit do Ústavy.

Lobbisté z řad ředitelů velkých nadnárodních firem chtějí ovlivnit legislativní proces České republiky a tlačí na premiéra s novou teorií. Tvrdí, že pokud Česká republika schválí takzvané „manželství pro všechny“, vydělá na tom údajně 37,6 miliardy korun.

Tuto částku odhaduje takzvaná „ekonomická analýza“, která pouze hypoteticky předpokládá, že pokud Česká republika provede zákonnou změnu významu manželství, „může to přilákat kvalifikované pracovníky a pomoci překlenout nedostatky v oblasti kvalifikovanosti pracovních sil“.

Rozumějme, podle analýzy Česká republika přichází údajně o zisk, protože v ní nechtějí pracovat homosexuální a lesbické páry, které by pozvedly ekonomiku země. Analýza dokonce odhaduje přesnou částku.

V tomto směru vyvíjejí dlouhodobý nátlak na společnost v celosvětovém měřítku investiční skupiny Blackrock nebo Vanguard, které využívají takzvaný ESG rating, aby firmy doslova přinutily propagovat genderovou ideologii a progresivní politiku.

V praxi to probíhá tak, že pokud firma ideologii nepodpoří, budou jí dány větší úroky na půjčky od bank nebo například úvěr nemusejí dostat vůbec. V červnu 2022 jsme informovali o nátlaku na společnost ČEZ. Podpora LGBT ideologie se tak pro firmy pod tlakem ESG stala způsobem, jak si zvýšit rating a dostat nižší úroky.

TIP: Může ovlivňovat investiční skupina BlackRock vládu Petra Fialy?

Kdo tlačí na premiéra

Obchodní symbol společnosti BlackRock je zobrazen při závěrečném zvonění indexu Dow Industrial Average na newyorské burze 14. července 2017. (Bryan R. Smith/AFP via Getty Images)
Obchodní symbol společnosti BlackRock je zobrazen při závěrečném zvonění indexu Dow Industrial Average na newyorské burze, 14. července 2017. (Bryan R. Smith / AFP via Getty Images)

Mezi signatáři se objevuje například Výkonný ředitel Strategie a HR české značky – banky ČSOB, kterou však vlastní akciová společnost KBC Group NV sídlící v Belgii. 5 % akcií vlastní odnože společnosti Vanguard. Cena akcií společnosti v posledních měsících klesá.

Další signatářkou je členka představenstva společnosti Škoda Auto za oblast Lidé a kultura. Společnost vlastní nadnárodní automobilový koncern Volkswagen Group, který by měla reálně ovládat společnost Porsche. 4 % akcií opět vlastní odnože společnosti Vanguard. Rodina Porscheů je držitelem 100 % hlasovacích práv společnosti Volkswagen Group.

Z dostupných zdrojů víme více pouze o bývalém předsedovi dozorčí rady skupiny Volkswagen a vnukovi Ferdinanda Porscheho jménem Ferdinand Karl Piëch, který zplodil 12 dětí se čtyřmi různými ženami. Trpěl dyslexií a v duchovní sféře se profiloval jako ateista. 

Pomiňme společnosti jako Primeros nebo T-mobile a podívejme se na údajného hlavního iniciátora dopisu premiérovi, společnost Vodafone.

Společnost Vodafone dlouhodobě podporuje takzvaný Prague Pride, pochod homosexuálů a leseb. Viceprezident regulace a vnějších vztahů Richard Stonavský v rozhovoru pro DVTV v srpnu 2022 prohlásil, že pokud některý „kolega či kolegyně v té kultuře, kterou vytváříme, v té otevřené kultuře, nemůže fungovat, možná bude lepší, kdyby odešel“.

Stonavský tím narážel na skutečnost, že někdo ve firmě Vodafone vznesl na vedení dotaz, „proč podporujeme Prague Pride. Že tomu kolegovi se to nelíbí. Odůvodnil to svými křesťanskými hodnotami“. 

Podle advokáta Jakuba Kříže se Stonavský sice na jedné straně odvolává na dodržování antidiskriminačního zákona, ale zároveň zákon porušuje. „Možná by v oddělení pro diverzitu a inkluzi mohli začít tím, že si vylosují, kdo zákon dočte až do § 2, který mezi zakázanými důvody odlišného zacházení uvádí také náboženské vyznání,“ uvádí Kříž v reakci na prohlášení viceprezidenta, že ve Vodafonu není prostor pro křesťanské názory nebo hodnoty.

Vodafone ČR je pobočkou britské nadnárodní telekomunikační akciové společnosti Vodafone Group PLC. V červnu 2023 bylo oznámeno, že Vodafone UK se sloučí se společností Three UK a bude vlastnit 51 % sloučené společnosti a CK Hutchison Holdings 49 %. Pokud fúzi schválí regulační orgány, vznikne skupina s 27 miliony mobilních zákazníků.

Parlament uprostřed kulturní války

Tiskový briefing místopředsedy Senátu Jiřího Oberfalzera a dalších senátorů k Istanbulské úmluvě, 23. srpen 2023. (senat.cz)

V parlamentu se nyní projednávají dva protichůdné návrhy. Konzervativní návrh chce do Ústavy zapsat manželství jako „svazek muže a ženy“. Druhý, progresivní, chce naopak změnit občanský zákoník a nahradit definici „manželství jako svazek muže a ženy“ definicí „svazek dvou osob“.

Podle výsledků posledních parlamentních voleb je složení parlamentu „více konzervativní“ a někteří konzervativci prohlašují, že LGBT lobbisté v současnosti vyvíjejí enormní tlak ze všech stran, aby zákon pozměnili.

Tři senátní výbory nedávno nedoporučily přijetí takzvané Instanbulské úmluvy, která má podle senátorů zavádět do právního řádu České republiky genderovou ideologii. Senátoři text úmluvy ostře kritizovali. Senátorka Jitka Chalánková prohlásila, že „z pohledu na umění propagandy jde o geniální podvod“.

LGBT lobbisté, zahrnující nevládní organizace a politiky, se také pokoušejí o změnu definice rodičovství, aby se mohl do rodného listu dítěte zapsat jeden z homosexuálního páru, který není rodičem dítěte, a pouze jej pomáhá vychovávat ve svazku s homosexuálním partnerem. Tento postup podle kritiků již reálně zavádí prostřednictvím svého ministerstva Vít Rakušan (STAN).

Další průlom společenských konvencí má nastat v oblasti „náhradního mateřství“, kdy si homosexuální páry mohou pomocí zavedených firem koupit vajíčko od dárkyně vybrané z katalogu a nechat jej laboratorně oplodnit. Vajíčko je potom vloženo do dělohy ženy, která dítě na zakázku odnosí a poté jej předá homosexuálnímu páru. Poté by se oba měli legálně zapsat do rodného listu jako „dva otcové“.

Poslanci vyjádřili vůli posílit právní obsah „registrovaného partnerství“, které mohou homosexuálové v ČR uzavírat, a přejmenovat jej na „partnerství“. Tyto návrhy však nejsou progresivními politiky akceptovány, spokojí se prý pouze se zákonnou změnou významu manželství.

Přebírání „reklamního žargonu“ LGBT aktivistů

Model vozu Škoda Enyaq Coupé Respectline má podle automobilky oslavovat „respekt pro všechny“ v narážce na propagaci LGBT ideologie. (Škoda Media)

V médiích společně se zprávami o nátlaku firem na premiéra zaznívá i reklamní žargon LGBT aktivistů, kteří bojují za takzvané „manželství pro všechny“. Mnohokrát již bylo zmiňováno, že se jedná o zavádějící slogan, nebo idealistický pokřik, který postrádá racionální základy, protože pokud by se mělo skutečně zavádět manželství pro všechny, naprosto by to zbořilo veškeré společenské konvence.

Manželství pro všechny by totiž znamenalo, že by se mohli brát nezletilí, mohli by se mezi sebou brát příbuzní – babička se synovcem nebo otec s dcerou, apod. Ono lobbistické prohlášení o „manželství pro všechny“ tedy spíše znamená, že požadují manželství pro stejnopohlavní páry.

Na LGBT lobby se v České republice největší měrou podílí nevládní organizace nazvaná Jsme fér. Název organizace zrcadlí zvolenou formu „nálepkového přístupu“ – pokud jste pro stejnopohlavní manželství, „jste fér“, a pokud nejste pro, tak „fér“ nejste.

Tato organizace má své zástupce v poradních skupinách vládních úřadů a je úzce spojena také s akcí Prague Pride nebo Pride Business Forum.

Na druhé straně se za obhajobu tradiční formy manželství a rodičovství nejaktivněji staví nevládní organizace Aliance pro rodinu, která nesouhlasí například s postupy ministra Víta Rakušana.

Někteří poslanci uvádějí, že zákonná změna definice manželství se netýká pouze úzké skupinky homosexuálů, ale bude mít velký společenský dopad a „ovlivní celou společnost, jazyk, školy i dětské učebnice“.