Odolnost dodavatelských řetězců bude zkoumat nové česko-tchajwanské univerzitní centrum. Spolupráci dnes v pražském Karolinu symbolicky zahájili zástupci Univerzity Karlovy a tchajwanské Národní univerzity Čcheng-čch‘. Odborníci se budou v centru soustředit na studium vysoce kvalifikovaných pracovních sil i na průzkum kapacit samotné výroby čipů a jejich udržitelnosti, zabývat se budou i oblastí polovodičů. Centrum je součástí takzvaného multiprojektu, v němž tchajwanská vláda podporuje rozvoj polovodičového prostředí v Česku. Podporují ho vlády obou zemí.
„Role univerzit se při řešení nových celosvětových výzev ukazuje jako nezastupitelná. Odolnost dodavatelů je jedním z důležitých aspektů naší konkurenceschopnosti a také naší připravenosti vypořádat se s kritickými situacemi. Odborníci sdružení do Supply Chain Resilience Center nebudou tyto zákonitosti jen posuzovat, budou také nabízet konkrétní a efektivní řešení pro ekonomický rozvoj naší země,“ řekla rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková.
Centrum je společným konsorciem Univerzity Karlovy a Národní univerzity Čcheng-čch‘. Za Univerzitu Karlovu bude aktivity centra koordinovat fakulta sociálních věd, za tchajwanskou univerzitu pak mezinárodní fakulta inovací (International College of Innovation). Za pražskou univerzitu se na činnosti centra budou podílet i odborníci z filozofické, právnické a přírodovědecké fakulty. Odborníci se budou soustředit především na praktické a aplikované výstupy. Zázemí centra bude v pražských Jinonicích, prostředky na jeho provoz poskytla až do konce roku 2027 tchajwanská vláda.
„Pro národní univerzitu Čcheng-čch‘ je velkou ctí, že může reprezentovat Tchaj-wan a společně s univerzitou Karlovou propagovat výzkum v oblasti dodavatelských řetězců polovodičů, věnovat se výzkumu geopolitiky v kontextu dodavatelských řetězců čipů. Protože si velmi dobře uvědomujeme důležitost stability dodávek čipů pro národní bezpečnost, demokracii, svobodu a udržitelnou budoucnost,“ řekl rektor Národní univerzity Čcheng-čch‘ Cchaj Jien-li.
Centrum je podle rektora jen výchozím bodem, v budoucnu budou obě univerzity spolupracovat na společném výzkumu a inovacích. Budou se snažit oběma zemím umožnit, aby v rozvoji polovodičových technologií stabilně postupovaly vpřed a inspirovaly celý svět.
„S Tchajwanem máme mnoho společného. Obě naše země si svou svobodu a demokracii musely vydobýt. Máme podobnou zkušenost s životem ve sféře vlivu nedemokratické mocnosti. I proto nacházíme společné porozumění ve spolupráci v oblasti ochrany našich zemí, občanů a jejich prosperity,“ řekla předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).