ČTK

24. 11. 2023

Odolnost dodavatelských řetězců bude zkoumat nové česko-tchajwanské univerzitní centrum. Spolupráci dnes v pražském Karolinu symbolicky zahájili zástupci Univerzity Karlovy a tchajwanské Národní univerzity Čcheng-čch‘. Odborníci se budou v centru soustředit na studium vysoce kvalifikovaných pracovních sil i na průzkum kapacit samotné výroby čipů a jejich udržitelnosti, zabývat se budou i oblastí polovodičů. Centrum je součástí takzvaného multiprojektu, v němž tchajwanská vláda podporuje rozvoj polovodičového prostředí v Česku. Podporují ho vlády obou zemí.

„Role univerzit se při řešení nových celosvětových výzev ukazuje jako nezastupitelná. Odolnost dodavatelů je jedním z důležitých aspektů naší konkurenceschopnosti a také naší připravenosti vypořádat se s kritickými situacemi. Odborníci sdružení do Supply Chain Resilience Center nebudou tyto zákonitosti jen posuzovat, budou také nabízet konkrétní a efektivní řešení pro ekonomický rozvoj naší země,“ řekla rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková.

Centrum je společným konsorciem Univerzity Karlovy a Národní univerzity Čcheng-čch‘. Za Univerzitu Karlovu bude aktivity centra koordinovat fakulta sociálních věd, za tchajwanskou univerzitu pak mezinárodní fakulta inovací (International College of Innovation). Za pražskou univerzitu se na činnosti centra budou podílet i odborníci z filozofické, právnické a přírodovědecké fakulty. Odborníci se budou soustředit především na praktické a aplikované výstupy. Zázemí centra bude v pražských Jinonicích, prostředky na jeho provoz poskytla až do konce roku 2027 tchajwanská vláda.

„Pro národní univerzitu Čcheng-čch‘ je velkou ctí, že může reprezentovat Tchaj-wan a společně s univerzitou Karlovou propagovat výzkum v oblasti dodavatelských řetězců polovodičů, věnovat se výzkumu geopolitiky v kontextu dodavatelských řetězců čipů. Protože si velmi dobře uvědomujeme důležitost stability dodávek čipů pro národní bezpečnost, demokracii, svobodu a udržitelnou budoucnost,“ řekl rektor Národní univerzity Čcheng-čch‘ Cchaj Jien-li.

Centrum je podle rektora jen výchozím bodem, v budoucnu budou obě univerzity spolupracovat na společném výzkumu a inovacích. Budou se snažit oběma zemím umožnit, aby v rozvoji polovodičových technologií stabilně postupovaly vpřed a inspirovaly celý svět.

„S Tchajwanem máme mnoho společného. Obě naše země si svou svobodu a demokracii musely vydobýt. Máme podobnou zkušenost s životem ve sféře vlivu nedemokratické mocnosti. I proto nacházíme společné porozumění ve spolupráci v oblasti ochrany našich zemí, občanů a jejich prosperity,“ řekla předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Začátek účasti KLDR ve válce? Podle ukrajinského ministra obrany došlo k první menší potyčce
Začátek účasti KLDR ve válce? Podle ukrajinského ministra obrany došlo k první menší potyčce

Ukrajinská vojska se poprvé střetla v boji se severokorejskými vojáky, nasazenými na straně Ruska, řekl ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov jihokorejské televizi KBS.

Se Zdeňkem Weberem o duševních následcích doby covidové, spiritualitě Čechů a rozklížené společnosti
Se Zdeňkem Weberem o duševních následcích doby covidové, spiritualitě Čechů a rozklížené společnosti

Terapeut Zdeněk Weber vysvětlil, co je kruhová komunikace a jak probíhá. Probrali jsme důsledky doby covidové na duševní zdraví, nakolik si člověk může pomoci s následky traumat sám a na čem může stavět...

Za drobné přestupky jen domluva nebo nižší pokuta. Začal protest policistů
Za drobné přestupky jen domluva nebo nižší pokuta. Začal protest policistů

Za drobné přestupky vám tento týden od některých policistů nehrozí pokuty či sražené body. Pokud to zákon dovolí budou používat formu domluvy či pokárání. Tímto způsobem chtějí poukázat na nízké platy, nedostatečné počty v jejich řadách a vysokou byrokracii, která je odvádí od důležitější práce. Kolik policistů se do protestu zapojí není přesně známo.

Auto na alternativní pohon preferuje o polovinu méně Čechů, než je světový průměr
Auto na alternativní pohon preferuje o polovinu méně Čechů, než je světový průměr

Češi nadále výrazně méně fandí alternativním pohonům v porovnání s celosvětovým průměrem. Zatímco popularita alternativních pohonů, které Češi deklarovali jako preferované pro svůj budoucí vůz, se v posledních letech drží na hodnotách mezi 25 až 30 procenty.

Asijské země diskutovaly technologie ovlivňování počasí. Mraky osévají již mnohé z nich
Asijské země diskutovaly technologie ovlivňování počasí. Mraky osévají již mnohé z nich

Asijští experti na počasí se sešli na semináři v Thajsku, aby diskutovali technologie pro ovlivňování počasí. Semináře se zúčastnila také Čína či Spojené arabské emiráty, které mají v tomto směru bohaté zkušenosti.