PRAHA – Zástupci tchajwanských společností se dnes sešli se svými českými protějšky v hotelu Alcron. Po jednání promluvili k médiím předseda Senátu Miloš Vystrčil a Ming-Hsin Kung, předseda Národní rozvojové rady Tchaj-wanu, který zároveň vede obchodní delegaci Tchaj-wanu v České republice.
Delegace je složená ze tří tchajwanských ministrů, jejich náměstků a zhruba padesáti předních podnikatelů. Jde o největší obchodní návštěvu v ČR v historii obou zemí.
Předseda Senátu Miloš Vystrčil uvedl, že pro něj je návštěva tchajwanské delegace především podporou demokracií ve světě a vytváření „vzájemně výhodné spolupráce“.
Vystrčil ocenil dar, který ostrovní stát věnoval České republice v podobě jednoho milionu roušek, desítek ventilátorů a výrobní linky v době koronavirové krize. Uvedl také, že návštěva tchajwanské delegace má vést k reálnému zvýšení spolupráce a obchodní výměny mezi oběma zeměmi.
„Tato jednání jsou strategicky, takticky i politicky velmi důležitá.“ – Miloš Vystrčil
Tchajwanské společnosti přijíždějí do ČR hledat příležitosti pro spolupráci v oblasti ICT, zelených technologií, internetu věcí (loT), kybernetické bezpečnosti, zdravotnictví, chytrých měst (smart cities), turismu, bankovnictví či elektrických vozidel.
Senátor Pavel Fischer, předseda Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost, uvedl, že Evropská unie nyní vede rozhodovací proces o možném uzavření investiční dohody s Tchaj-wanem.
Jednání s představiteli Tchaj-wanu podle Fischera napomůže k „ochraně demokracie a právního státu v oblasti rozvinutých technologií“.
Tchajwanská delegace je složena z šedesáti šesti zástupců státní správy a prominentních tchajwanských společností a výzkumných institutů, jako je Výzkumný institut pro průmyslové technologie (ITRI), Národní vesmírná organizace nebo Rozvojová agentura Asia Silicon Valley. Mezi firmy, které se v ČR chtějí prezentovat, je SEMI / Asociace výrobců čipů.
Fotogalerie
„Děkuji za velmi vřelé přijetí naší delegace,“ uvedl Ming-Hsin Kung, předseda Národní rozvojové rady Tchaj-wanu, který zároveň vede tchajwanskou obchodní delegaci.
Ming-Hsin Kung potvrdil, že v rámci návštěvy probíhá více než 150 bilaterálních setkání, během nichž jsou předávány kontakty a uskutečňují se obchodní jednání.
Podle předsedy Národní rozvojové rady Tchaj-wanu se otevírají další oblasti navýšení obchodní výměny v sektoru internetové bezpečnosti, vesmírného průmyslu, zelené energie, strojírenství a dalších oblastech. V této věci bylo mezi oběma zeměmi podepsáno několik memorand.
„Tchaj-wan patří mezi nejkonkurenceschopnější a nejinovativnější ekonomiky světa. Po loňské návštěvě předsedy Senátu Miloše Vystrčila máme na Tchaj-wanu velkou podporu. A otevírá se nám tak jedinečná příležitost k navázání spolupráce v oborech, ve kterých Tchaj-wan hraje celosvětově prim,“ říká Pavel Diviš, předseda Česko-tchajwanské obchodní komory.
„Česká republika představuje díky své strategické poloze v centru Evropy a vzdělaným lidem rovnocenného partnera, který nejen precizně zvládá výrobu, ale také přichází s vlastními nápady a přístupy, které obstojí i v ostré mezinárodní konkurenci,“ dodává Diviš.