Milan Kajínek

27. 8. 2020

Zástupci politické a obchodní delegace České republiky, která v neděli 30. srpna 2020 odletí na ostrov Tchaj-wan vystoupili na tiskové konferenci v Hlavním sále Valdštejnského paláce, sídla Senátu ČR.

Podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila, který je vedoucí postavou celé delegace, je účelem cesty prohloubit obchodní a kulturní spolupráci České republiky s Tchaj-wanem. Dalším smyslem cesty je podle Vystrčila potřeba obhájit hodnoty a demokratické principy české společnosti, které jsme si vydobyli po pádu komunismu v bývalém Československu.

Čínský režim (Komunistická strana Číny) cestu české delegace v minulosti ostře kritizovala. Premiér Andrej Babiš ještě v březnu 2020, před vypuknutím pandemie koronaviru, vyzýval k odstoupení současného čínského ambasadora v Praze, kvůli jeho výhružnému dopisu, který zaslal bývalému předsedovi Senátu Jaroslavu Kuberovi.

Senátor Vystrčil jako nový předseda Senátu, navázal na Kuberovu plánovanou cestu s podporou Senátu. Jeho cesta na Tchaj-wan postupně získala významnou symboliku boje proti totalitní moci v ČLR a obhajoby demokracie a lidských práv.

Na tiskové konferenci promluvili: Jiří Růžička, 1. místopředseda Senátu; Pavel Fischer, předseda Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost; Lumír Kantor, předseda Výboru pro zdravotnictví a sociální politiku; Pavel Štohl, místopředseda Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice; Pavel Diviš, předseda Česko-taiwanské obchodní komory; Petr Mácha, Bohemia Interactive Simulations; Adam Bílek, Circular Energy.

Senátor Vystrčil odletí na Tchaj-wan v doprovodu několika desítek českých politiků a celkem 46 zástupců českých firem. V delegaci budou čeští vědci i představitelé vysokých škol. Cesty se zúčastní také pražský primátor Zdeněk Hřib.

Podle zprávy deníku E15 je mezi potvrzenými účastníky Česká vesmírná aliance, která sdružuje celkem 15 tuzemských malých a středních podniků z oblasti vesmírného průmyslu. Dále na Tchaj-wan míří česká soukromá vysoká škola Newton College. 

Tchaj-wan je pro Českou republiku významným obchodním partnerem a zároveň jako společnost obhájcem demokratických hodnot a lidských práv. Ostrov se těší vysoké míře suverenity, demokracie a oproti území ČLR je také významným držitelem a ochráncem tradiční čínské kultury.

V roce 2019 ve srovnání s rokem předchozím došlo k výraznému nárůstu vývozu na Tchaj-wan v celkové hodnotě cca 5,6 mld. CZK. Dovoz z Tchaj-wanu do ČR pak zaznamenal nepatrný pokles na 26 mld. CZK. Dle údajů CzechInvest činil počet projektů tchajwanských investorů do roku 2019 celkem 32. Tyto projekty reprezentují až 18,7 mld. CZK a 23 986 nově vytvořených pracovních míst. Financial Times uvádí za období 2003-2018 investice ve výši 1,17 mld. USD a 16 920 vytvořených pracovních míst. Foxconn zůstává největším tchajwanským investorem do ČR. Informace zveřejnil deník Businessinfo.cz.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

„Dotklo se to mého srdce,“ říká o pražské premiéře Shen Yun psychoterapeutka s kořeny v Mongolsku
„Dotklo se to mého srdce,“ říká o pražské premiéře Shen Yun psychoterapeutka s kořeny v Mongolsku

První večerní představení souboru Shen Yun v Kongresovém centru přilákalo více než jeden a půl tisíce diváků. Po představení chválili zajímavé příběhy jednotlivých představení, patentované digitální velkorozměrové kulisy, nádherné barvy a výkony tanečníků.

Agrární komora hlásí posun, ministr Výborný podporu – ale odmítá ultimáta. Rozhodne se o protestu v pondělí?
Agrární komora hlásí posun, ministr Výborný podporu – ale odmítá ultimáta. Rozhodne se o protestu v pondělí?

Po včerejší tiskové konferenci, kdy agrárníci dali ministru zemědělství a vládě pět požadavků, hlásí Agrární komora posun. V pondělí se bude ještě radit, a eventuálně se rozhodne o protestu předběžně avizovaném na 7. března v Praze.

Jiří Hynek, nový kandidát Svobodných do europarlamentu, o obstrukcích vůči českému obrannému průmyslu
Jiří Hynek, nový kandidát Svobodných do europarlamentu, o obstrukcích vůči českému obrannému průmyslu

Bývalý kandidát na prezidenta Jiří Hynek půjde do eurovoleb za Svobodné. Jako prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu pozoruje v Evropě obstrukce západních zemí vůči českému obrannému průmyslu. A jaké má výtky vůči samotné EU?

Jak odbourat všechny bariéry pro „co nejsnazší vstup vakcín na český trh“. Seminář o vakcinační strategii
Jak odbourat všechny bariéry pro „co nejsnazší vstup vakcín na český trh“. Seminář o vakcinační strategii

Na půdě Senátu diskutovali zástupci Sněmovny, Senátu a vakcinologické společnosti a zdravotních pojišťoven o vakcinační strategii a současné situaci v systému povinného očkování. Nabízíme videozáznam semináře...

Více než miliarda lidí je obézních, nejhorší situace je v ostrovních zemích
Více než miliarda lidí je obézních, nejhorší situace je v ostrovních zemích

Na světě je více než miliarda obézních osob, uvedl server BBC News s odkazem na studii publikovanou v odborném časopise The Lancet.