Owen Evans

28. 11. 2023

Osudy majitelů posiloven a fitness center ve Velké Británii, kteří se před třemi lety odmítli podřídit lockdownům a zůstali otevření, se různí. Některým stále hrozí obří pokuty, proti jiným byla obvinění stažena. Mnozí další se s podnikáním rozloučili. Nikdo z nich však svého rozhodnutí nelituje.

Majitelé posiloven motivovaní ztrátou svých členů kvůli sebevraždě nebo nemoci v důsledku lockdownů řekli The Epoch Times, že cítili nutkání „udělat správnou věc“ tím, že nechají své prostory otevřené.

Někteří majitelé posiloven odmítli dodržovat vládní proticovidová opatření s odůvodněním, že centra poskytují kritické služby, které zlepšují fyzické i duševní zdraví. Činili tak i navzdory intenzivnímu mediálnímu slídění, policejnímu dohledu a nařizování pokut.

Jeden majitel posilovny se rozhodl přenést svůj boj za svobodu na politickou scénu, jiný, světoznámý silák, čelí obrovským dluhům. Další řekla šéfovi policie do očí, že zůstane otevřená. Jejich zkušenosti nyní po letech jen prohloubily jejich přesvědčení, že udělali správnou věc, když se postavili za druhé.

Rozhodující moment

Fitness centra a posilovny v Anglii a Walesu dostaly příkaz k zavření svých podniků 20. března 2020 v rámci prvního celostátního lockdownu. Ten trval do července 2020. I po otevření však tato centra podléhala řadě omezení, např. na počet osob, dodržování bezpečné vzdálenosti a rozšířené čisticí postupy. V listopadu 2020 pak gymy dostaly příkaz zavřít dveře znovu v rámci druhého národního lockdownu.

Když některá místa v zemi dostala od prosince znovu povolení otevřít, posilovny mezi nimi nebyly. Bývalý premiér Boris Johnson pak 4. ledna 2021 ve 20 hodin oznámil třetí celostátní lockdown, čímž se celá Anglie fakticky dostala do domácího vězení.

Nedatovaná fotka Eddyho Ellwooda. (S laskavým svolením Eddyho Ellwooda)

Britský mistr světa v kulturistice a profesionální závodník Strongman Eddy Ellwood řekl The Epoch Times, že soudní vykonavatelé mu nedávno zaslali výzvu k zaplacení soudního účtu ve výši 94 000 liber (2,6 milionu) za to, že umožnil zájemcům využívat jeho Xtreme Fitness ve městě Hartlepool i během uzavírek.

„Neplatím to,“ říká pětinásobný vítěz Mr. Universe a čtyřnásobný vítěz titulu Nejsilnější muž Anglie a dodává, že „nebyl spáchán žádný zločin“. Při ohlédnutí zpět kulturistický šampion říká, že klíčovým datem byl pro něho 21. květen 2020.

„Zjistil jsem, že jednoho z mých členů posilovny našli viset na stromě. Zabil se, trpěl posttraumatickou stresovou poruchou z armády,“ vypráví a dodává, že když nastaly lockdowny, terapie posttraumatické stresové poruchy byla u bývalého vojáka zastavena.

Jeho jediná cesta k terapii byla v posilovně. „Takže byl ponechán ve své vlastní mysli, sám, ve svém vlastním domě, a jeho duševní zdraví ho přemohlo,“ komentuje kulturista. Další člen tělocvičny zavolal Ellwoodovi v jednu hodinu ráno, uprostřed nervového zhroucení. „Ale slyšel jsem v pozadí jeho rodinu, prosil mě o pomoc.“

„Po těchto dvou incidentech jsem si pomyslel, že tohle není správné. Neznám nikoho, kdo zemřel na covid-19, ale jeden kluk už mi zemřel a další je pravděpodobně blízko sebevraždě,“ vzpomíná. Všechna ta tvrzení o prospěšnosti lockdownů mu začala být podezřelá, a tak na protest otevřel svou tělocvičnu, kde se často oháněl legislativou v oblasti lidských práv, což úřady podle něj neustále ignorovaly.

V květnu prohrál Ellwood odvolání proti čtyřem obviněním týkajícím se porušení zákonů týkajících se proticovidových opatření. Od té doby se jeho pokuty ve výši 56 000 liber a soudní výdaje vyšplhaly na 97 000 liber.

„Myslím, že ze mě udělali velký příklad, protože nechtěli, abych já nebo lidé dělali totéž, co jsem udělal já. A protože já jsem největší postava ve světě kulturistiky, asi nechtěli, aby se to propagovalo,“ popisuje.

„Snažili se mě zavřít, umlčet a proti každé cestě, kterou zvolili, jsem se prostě vzepřel,“ dodává Ellwood. Podle jeho názoru by soudní proces byl proti němu zaujatý. Epoch Times nebyl schopen toto tvrzení nezávisle ověřit.

„V tuto chvíli v podstatě bojuju proti tomu, co na mě vytáhli. Už jsem se proti tomu neodvolal, protože od začátku jsem viděl tu korupci,“ dodává.

Vyhraný soud

Andreas Michli dostal pokutu 67 000 liber (cca 1,9 milionu Kč) za to, že odmítl zavřít svou Zone Gym v Londýně během všech lockdownů, ale všechna obvinění byla nakonec stažena. Podnikatel v oblasti zdraví a fitness nedávno oznámil svou kandidaturu na primátora Londýna v roce 2024. Chce bojovat proti zeleným politikám metropole drasticky omezujícím dopravu automobily.

Andreas Michli nyní kandiduje na londýnského starostu. (Foto s laskavým svolením Andrease Michliho)

„Zůstal jsem otevřený ve všech třech lockdownech,“ říká pro The Epoch Times a dodává, že také slyšel o kulturistech, kteří se během lockdownů zabili. Jednou do jeho tělocvičny vstoupilo 30 policistů z Metropolitní policie a nařídilo mu zavřít, jen aby se druhý den ráno vrátili a našli posilovnu znovu otevřenou.

„Při prvním lockdownu mně pouze vyhrožovali trestním stíháním. Ve skutečnosti k němu nikdy nedošlo. U druhého a třetího lockdownu už mě stíhali a musel jsem před soud,“ vypráví Michli.

„Myslím, že během prvního lockdownu jsem byl považován za trochu radikálnějšího, protože jsem zvolil trochu radikálnější přístup. Ne moc lidí ve fitness komunitě se mnou v té době souhlasilo,“ podotýká kulturista a dodává, že nakonec si začali všichni z brandže uvědomovat, „o co tu jde“.

„Bylo to prostě šílenství, procházeli jsme údajně nejhorším zdravotním problémem, jaký jsme v tomto století měli. Nicméně nezdravé jídlo a fast foody mohly zůstat otevřené,“ vzpomíná Michli na dobu, kdy místa jako McDonalds mohla být otevřena, ale do fitness center se chodit nesmělo. „Zato posilovna, která podporuje a posiluje vaše imunitní funkce, nesmí být otevřená. Nic z toho nedávalo smysl,“ říká.

Co se týče jeho pokut, zprávy v médiích ji vyčíslily na 77 000 liber, ale ve skutečnosti to bylo mnohem více. „Přestal jsem počítat asi na 120 000 librách. Vlastně jsem je jen trhal a házel do koše,“ vypráví.

Dodává, že úřady nebyly ve skutečnosti nikdy schopny dotáhnout to do konce a peníze od něj vybrat, protože vyhrál „kritické soudní případy, jak pro lockdown dva, tak lockdown tři.“ Úřady mu musely zaplatit všechny jeho náklady na soudní při.

Odpor v přímém přenosu

Jayne Deakinová se svěřila The Epoch Times, že nechala otevřenou posilovnu Fitness for Life v Bury i za lockdownů a dokonce řekla policejnímu náčelníkovi pro Manchester a okolí Ianu Hopkinsovi v živé debatě na BBC, že zůstane otevřená i při druhém lockdownu v listopadu 2020.

Nedatovaná fotka, Jayne Deakinová. (S laskavým svolením Jayne Deakin)

Říká, že nebyla „vzpupná“, spíše šlo o duševní a fyzické zdraví jejích zákazníků. Deakinová vypráví, že „s jistotou“ věří, že lockdown jí zabil kamarádku, členku posilovny, jejíž zdraví se při nuceném pobytu doma rychle zhoršilo.

„Vídávala jsem ji každý den. Kdyby chodila do posilovny a chodila na kafe se svými kamarádkami, řekla by nám, že jí není dobře, a my jsme jí mohli pomoci,“ stěžuje si podnikatelka.

Když svůj podnik otevřela, policie se stále vracela a snažila se ji zastrašit, ale přiznává, že to měli těžké. „Nikdy jsem neměla problémy s policií. Nikdy jsem nic neudělala. Nikdy jsem nebyla na policejní stanici. Nikdy jsem neudělala nic špatného,“ říká.

„Moje děti žertovaly, že se mnou jednají jako se zločincem, protože jsem otevřela lekce spinningu,“ směje se. Dodala, že se jí dostalo vlny výhrůžek a urážek, dokonce někteří přáli zle i jejím dětem.

„V dnešní době je opravdu těžké hovořit o tom, v co věříte, protože existuje tolik pravidel a nařízení a všechno je to politicky korektní, co je správné, co je špatné, ale myslím, že když v něco věříte tak silně, pak by měl člověk promluvit,“ myslí si Deakinová.

Nakonec se jí dostalo pocitu, že je jednou „z těch šťastných“, když soudce vyslechl její případ a upustil od stíhání. Dnes však už fitness centrum neprovozuje a je z ní osobní trenérka.

The Epoch Times hovořil i s dalšími majiteli center, kteří si prošli podobnými zkušenostmi, ale ti se ke covidové době nechtěli vracet.

Covidové pokuty

Zatímco řada pokut za porušení proticovidových opatření byla zrušena, veřejnoprávní advokát Francis Hoar vysvětluje, že jakmile se pokuta jednou zaplatí, už se toho moc udělat nedá a že v některých případech její nezaplacení může vést k mnohem nižším sankcím.

Policie v Anglii a Walesu zpracovala v roce 2021 podle svých slov celkem 118 978 covidových pokut, nicméně z údajů nelze zjistit, kolik z toho činily peněžní tresty pro majitele fitness center.

Hoar poznamenává, že většina z toho byly fixní částky, včetně obrovských pokut ve výši 10 000 liber (280 tisíc Kč) za organizování shromáždění více než 30 osob. „Nešlo o odsouzení za trestný čin, ale o možnost, aby člověk souhlasil se zaplacením pokuty, což by znamenalo, že za porušení pravidel nemůže být stíhán,“ objasňuje pro The Epoch Times.

Říká, že i výzvu k zaplacení pokuty nelze právně napadnout, protože jde jen o možnost zaplatit, každému, kdo ji nezaplatí do 28 dnů poté, co byl o její výši informován, hrozí, že bude stíhán. Právník však podotýká, že ani tak nemusí být dotyčný stíhán, a i kdyby stíhán byl, v mnoha případech dostane mnohem nižší pokutu, než by museli platit původně.

„V rámci zákonného režimu, jakmile člověk souhlasí se zaplacením pokuty, tím to hasne,“ říká Hoar a dodává, že neexistuje žádný mechanismus, jak zaplacení pokuty zpětně napadnout, protože osoba, která ji zaplatí, s pokutou souhlasí, místo aby trvala na tom, že obžaloba musí určit, zda ji stíhat nebo ne.

Přestože teoreticky a za mimořádných okolností lze již zaplacenou pokutu napadnout soudním přezkoumáním, advokát upozorňuje, že taková možnost by zabrala i několik let a bylo by velmi těžké ji vyhrát.

Článek byl původně vydán britskou redakcí The Epoch Times.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně
Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně

Podle něj evropská pravidla mohl nastavovat jen někdo bez reálné zkušenosti z výroby. „Vypadá to, jako by to vymýšleli lidí, kteří nikdy nebyli v poli a ti nám vyprávějí, co máme dělat,“ domnívá se Tomáš Krč.

Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá
Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá

Společnost Mercedes-Benz včera oznámila, že odsouvá dříve avizované ukončení výroby spalovacích motorů. Firma to uvedla ve své zprávě pro investory.

Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává
Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává

Čínská iniciativa Pás a stezka ztrácí na atraktivitě kvůli skrytým vojenským ambicím, korupci a nedostatečným hospodářským výsledkům.

Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu
Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu

Půda je v Česku podle portálu Intersucho nasycená, úroveň nasycení se na většině míst republiky pohybuje nad 90 procenty.

Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách
Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách

Herkules je jednou z nejoblíbenějších postav řecké mytologie. Jeho obrovská síla a odvaha inspirovala západní svět.