Před necelým měsícem oznámili na celorepublikovém sněmu Svobodných vstup do této pravicové strany dvě nové posily, Markéta Šichtařová a Karel Diviš. A právě Diviš zároveň projevil zájem o kandidaturu do Evropského parlamentu.
Již před tím byl v čele kandidátů předseda Svobodných Libor Vondráček a o druhém a třetím místě se rozhodovalo v stranických primárkách, kterých se dle tiskové zprávy strany „zúčastnilo téměř 1 100 členů a registrovaných příznivců“.
Kromě podnikatele a bývalého prezidentského kandidáta Diviše se o druhé místo ucházeli i Luboš Zálom a Matěj Gregor.
„Stranickou dvojku“ nakonec vyhrál Gregor a Diviš je na kandidátce třetí.
Tři nejsilnější kandidáty dnes Svobodní představili jako „mikulášské trio“.
„Toto ‚mikulášské trio‘ chce v evropských volbách uspět a získat zastoupení v Evropském parlamentu, kde chybí za ČR pravice, která by bránila zbytečným regulacím, zvyšování daní a omezování osobních svobod. Svobodní se staví proti přijetí eura, proti společnému dluhu a proti zelenému údělu. Svobodní chtějí, aby Česká republika byla suverénní a spolupracovala s ostatními zeměmi na základě dobrovolnosti a vzájemného prospěchu,“ uvádějí Svobodní v tiskové zprávě.
Předseda Vondráček vnímá kandidátku jako dosud nejsilnější, kterou od roku 2009 strana představila.
„Velmi intenzivně vnímáme potřebu, aby v Bruselu byl alespoň někdo, kdo používá zdravý rozum. I kdybychom byli pouze menšinovým disidentským hlasem, myslíme si, že opozice proti tak zjevně špatným věcem, jako je likvidace evropského průmyslu a jeho přesun do zámoří nebo podpora radikálních islamistických hnutí na Blízkém východě musí být přítomná. Velmi důležitá je také opozice proti oklešťování svébytnosti České republiky plánovaným zavedením eura nebo podepisováním migračních paktů,“ tvrdí Vondráček.
Karel Diviš ze své podnikatelské perspektivy v tiskové zprávě konstatuje: „Na vlastní oči bohužel vídám dopady zcela nekoncepčních a často i nesmyslných regulativ a opatření, která se na nás z EU valí. Česká vláda bohužel pouze krčí rameny a tváří se, že s tím nedokáže nic dělat. Je tedy nutné volat na poplach už, když se tyto zoufalé věci připravují v centrále EU. Naše energetika a průmysl musí mít v Bruselu zastánce, který bude ochoten za jejich zájmy opravdu bojovat a hlasitě upozorňovat na frontální útok, který proti nim, často zcela fanaticky, vedou různí aktivisté ve spojení s byrokraty.“
„Čert“ Matěj Gregor dodává: „Mladí lidé jsou často zklamáni z politiky, která jim nedává prostor k seberealizaci a podnikání. My jim chceme nabídnout svobodu, která je nejlepším základem pro rozvoj a prosperitu. Chceme, aby mladí lidé měli možnost studovat, pracovat a cestovat, kde chtějí, bez zbytečných omezení a povinností. Chceme, aby mladí lidé měli budoucnost v České republice, která bude nezávislá a konkurenceschopná.“