V pondělí pořádala senátorka Jana Zwyrtek Hamplová ve Frýdlantském salonku Senátu PČR horní komorou „neposvěcený“ seminář nazvaný „Ústavní a právní aspekty doby covidové a navazující témata“.
Pohled, v jaké situaci se nacházel farmaceutický gigant Pfizer před vypuknutím pandemie covidu-19 a po ní, prezentoval MVDr. Jiří Urbánek, MBA, M.Ed, jehož kariéra se krátce po vystudování veteriny spojila na 20 let s farmaceutickým průmyslem, kde zastával různé pozice od obchodního zástupce až po šéfa marketingu a prodeje.
Urbánek na úvod připomněl základní myšlenku podnikání v tržní ekonomice – vytváření zisku. Při pohledu na finanční výsledky z let 2018–2020 se z výroční zprávy Pfizeru dozvídáme, že konglomerát měl v těchto letech obrat kolem 41–42 miliard dolarů a akcionářům se nadělovalo kolem osmi miliard, přičemž čistý zisk měl v roce 2020 dosáhnout 9,1 miliardy. Pro doplnění přehledu, v letech 2015–2017 měla firma obrat kolem 52 miliard, byť akcionářům nadělila o něco méně. (Čísla jsou doložena i ve finančním podání na Komisi pro cenné papíry: 1, 2).
V době, kdy se počátkem roku 2020 začaly šířit první oficiální zprávy o covidu, patřila Pfizeru 3., resp. 6. příčka na seznamu nejvíce vydělávajících farmaceutických firem (onen rozdíl příček přičítám faktu, že byť firma původně reportovala obrat v roce 2019 ve výši přes 51 miliard dolarů, o rok později byla data oficiálně zpětně upravena na 41,2 miliardy).
Další okolnosti, které dle Urbánka v tu dobu visely nad průmyslem, byla v roce 2023 končící patentová ochrana na léky s vysokou marží, málo nových léčiv s velkým prodejním potenciálem, velký tlak na úspory v rámci zdravotnických rozpočtů či drahý vývoj léčiv s nejistým komerčním výsledkem.
Obecně se také farmaceutické společnosti potýkají s časově a finančně náročnou administrativou potřebnou ke schválení nových léků.
Dále naznačil, že okolnosti „nutnosti“ rychlého vyvinutí léku, jakým byla anticovidová vakcína, byly pro farmaceutický průmysl velmi výhodné – zkrácené vývojové lhůty a „propagace“ státním aparátem jsou finanční úsporou; předem nasmlouvané objednávky léků, povinné očkování (obzvláště pak opakované) či „eliminace“ lékařů z rozhodování o vhodnosti léčby garantují obrat a zisk; a v neposlední řadě politická podpora a aplikace léků v nouzových režimech přináší nižší odpovědnost za případné negativní vedlejší účinky.
Půdu právě k takovýmto podmínkám vytvořila dle Urbánka politická scéna ve „spolupráci“ s „odborníky“ a médii.
Co tohle všechno ve finančním smyslu pro Pfizer znamenalo? V letech 2021 a 2022 se obrat firmy zdvojnásobil a Pfizer se dostal do čela žebříčku nejúspěšnějších. Byť akcionářům nadělil střídmě opět jenom kolem osmi miliard, čistý zisk poskočil z 9,1 miliardy v roce 2020 na na 22, resp. 31 miliard za poslední dva roky.
A když už byly několikrát zmíněné podíly pro akcionáře, kdo patří mezi ty největší? Už v roce 2020 měl největší podíl ve firmě, 7,6 %, jeden z největších světových správců aktiv – Vanguard. V první desítce byl i dobře známý Blackrock Larryho Finka. V současnosti mají obě firmy 9, resp. 7,8 %.
Reklama
Vrátíme se nyní ještě k reklamě, resp. propagaci, které Urbánek věnoval značnou část své prezentace. Tu u nás upravuje několik zákonů.
Jako bývalý specialista marketingu a prodeje ve farmaceutické firmě představil několik příkladů, které „s největší pravděpodobností nebyly v souladu“ s platnou legislativou a „i očividná porušení legislativy, jako propagace léčiva na předpis laické veřejnosti, propagace použití přípravku v rozporu s SPC (off label) veřejnosti byly dozorovými orgány přehlíženy“.
V této souvislosti konstatuje, že „z hlediska marketingu je covid skvělou ukázkou předprodejní kampaně vakcíny a testem, co vše lidé akceptují, když jsou dostatečně vyděšení“.
Umazaný „štít“
Závěrem Urbánek prezentoval statistiky „Vilolation Tracker“, které ukazují „průšvihy“ společnosti Pfizer od roku 2000 v USA. Za 23 let má „big pharma“ na kontě 97 záznamů pravomocně rozhodnutého porušení zákona, za což musela vyplatit poškozeným stranám přes 10 miliard dolarů.
Ve finanční hodnotě přitom dominují trestné činy týkající se bezpečnosti jejích produktů (5,6 miliardy dolarů) a dopadu na zdraví (3,3 miliardy). Dvacetkrát byla firma usvědčena z protizákonného jednání vůči vládě USA a čtrnáctkrát vůči konkurenci.