Juraj Skovajsa

12. 12. 2023

V pondělí pořádala senátorka Jana Zwyrtek Hamplová ve Frýdlantském salonku Senátu PČR horní komorou „neposvěcený“ seminář nazvaný „Ústavní a právní aspekty doby covidové a navazující témata“.

Pohled, v jaké situaci se nacházel farmaceutický gigant Pfizer před vypuknutím pandemie covidu-19 a po ní, prezentoval MVDr. Jiří Urbánek, MBA, M.Ed, jehož kariéra se krátce po vystudování veteriny spojila na 20 let s farmaceutickým průmyslem, kde zastával různé pozice od obchodního zástupce až po šéfa marketingu a prodeje.

Za čelem stolu (zprava doleva): Jiří Urbánek, senátorka Jana Zwyrtek Hamplová, podnikatel a matematik Karel Janeček. Frýdlantský salonek Senátu PČR, 11. 12. 2023. (Milan Kajínek / Epoch Times)

Urbánek na úvod připomněl základní myšlenku podnikání v tržní ekonomice – vytváření zisku. Při pohledu na finanční výsledky z let 2018–2020 se z výroční zprávy Pfizeru dozvídáme, že konglomerát měl v těchto letech obrat kolem 41–42 miliard dolarů a akcionářům se nadělovalo kolem osmi miliard, přičemž čistý zisk měl v roce 2020 dosáhnout 9,1 miliardy. Pro doplnění přehledu, v letech 2015–2017 měla firma obrat kolem 52 miliard, byť akcionářům nadělila o něco méně. (Čísla jsou doložena i ve finančním podání na Komisi pro cenné papíry: 1, 2).

V době, kdy se počátkem roku 2020 začaly šířit první oficiální zprávy o covidu, patřila Pfizeru 3., resp. 6. příčka na seznamu nejvíce vydělávajících farmaceutických firem (onen rozdíl příček přičítám faktu, že byť firma původně reportovala obrat v roce 2019 ve výši přes 51 miliard dolarů, o rok později byla data oficiálně zpětně upravena na 41,2 miliardy).

Další okolnosti, které dle Urbánka v tu dobu visely nad průmyslem, byla v roce 2023 končící patentová ochrana na léky s vysokou marží, málo nových léčiv s velkým prodejním potenciálem, velký tlak na úspory v rámci zdravotnických rozpočtů či drahý vývoj léčiv s nejistým komerčním výsledkem.

Obecně se také farmaceutické společnosti potýkají s časově a finančně náročnou administrativou potřebnou ke schválení nových léků.

Dále naznačil, že okolnosti „nutnosti“ rychlého vyvinutí léku, jakým byla anticovidová vakcína, byly pro farmaceutický průmysl velmi výhodné – zkrácené vývojové lhůty a „propagace“ státním aparátem jsou finanční úsporou; předem nasmlouvané objednávky léků, povinné očkování (obzvláště pak opakované) či „eliminace“ lékařů z rozhodování o vhodnosti léčby garantují obrat a zisk; a v neposlední řadě politická podpora a aplikace léků v nouzových režimech přináší nižší odpovědnost za případné negativní vedlejší účinky.

Půdu právě k takovýmto podmínkám vytvořila dle Urbánka politická scéna ve „spolupráci“ s „odborníky“ a médii.

Co tohle všechno ve finančním smyslu pro Pfizer znamenalo? V letech 2021 a 2022 se obrat firmy zdvojnásobil a Pfizer se dostal do čela žebříčku nejúspěšnějších. Byť akcionářům nadělil střídmě opět jenom kolem osmi miliard, čistý zisk poskočil z 9,1 miliardy v roce 2020 na na 22, resp. 31 miliard za poslední dva roky.

Graf zpracovaný Jiřím Urbánkem. (Se svolením autora)

A když už byly několikrát zmíněné podíly pro akcionáře, kdo patří mezi ty největší? Už v roce 2020 měl největší podíl ve firmě, 7,6 %, jeden z největších světových správců aktiv – Vanguard. V první desítce byl i dobře známý Blackrock Larryho Finka. V současnosti mají obě firmy 9, resp. 7,8 %.

Současná top desítka akcionářů Pfizeru k 12. 12. 2023. (Screenshot z Yahoo Finance via Epoch Times)

Reklama

Vrátíme se nyní ještě k reklamě, resp. propagaci, které Urbánek věnoval značnou část své prezentace. Tu u nás upravuje několik zákonů.

Jako bývalý specialista marketingu a prodeje ve farmaceutické firmě představil několik příkladů, které „s největší pravděpodobností nebyly v souladu“ s platnou legislativou a  „i očividná porušení legislativy, jako propagace léčiva na předpis laické veřejnosti, propagace použití přípravku v rozporu s SPC (off label) veřejnosti byly dozorovými orgány přehlíženy“.

V této souvislosti konstatuje, že „z hlediska marketingu je covid skvělou ukázkou předprodejní kampaně vakcíny a testem, co vše lidé akceptují, když jsou dostatečně vyděšení“.

Umazaný „štít“

Závěrem Urbánek prezentoval statistiky „Vilolation Tracker“, které ukazují „průšvihy“ společnosti Pfizer od roku 2000 v USA. Za 23 let má „big pharma“ na kontě 97 záznamů pravomocně rozhodnutého porušení zákona, za což musela vyplatit poškozeným stranám přes 10 miliard dolarů.

Screenshot z webu Violation Tracker 12. 12. 2023.

Ve finanční hodnotě přitom dominují trestné činy týkající se bezpečnosti jejích produktů (5,6 miliardy dolarů) a dopadu na zdraví (3,3 miliardy). Dvacetkrát byla firma usvědčena z protizákonného jednání vůči vládě USA a čtrnáctkrát vůči konkurenci.

Související články

Přečtěte si také

Trump vyzývá Putina k okamžitému příměří na Ukrajině po sesazení Asada v Sýrii
Trump vyzývá Putina k okamžitému příměří na Ukrajině po sesazení Asada v Sýrii

Trump vyzval Putina k okamžitému příměří na Ukrajině po pádu Asadova režimu v Sýrii. Upozornil na obrovské ztráty na obou stranách konfliktu a vyzval k zahájení jednání s cílem ukončit válku.

„Nechte stranu padnout“: Hnutí za vystoupení z KS Číny představuje podle odborníků kulturní obrození
„Nechte stranu padnout“: Hnutí za vystoupení z KS Číny představuje podle odborníků kulturní obrození

Podle odborníků se prostřednictvím tohoto hnutí do Číny vracejí tisícileté tradice, které překonávají komunismus.

Jak se žije v podzemí Las Vegas plného bezdomovců
Jak se žije v podzemí Las Vegas plného bezdomovců

Rozsáhlá síť tunelů pod městem hříchu poskytuje nebezpečné útočiště více než tisícovce bezdomovců. Strávili jsme několik dnů s lidmi, kteří jim pomáhají.

Foto: Vytrvalost a odhodlání září v soutěži Mezinárodní krajinářský fotograf roku 2024
Foto: Vytrvalost a odhodlání září v soutěži Mezinárodní krajinářský fotograf roku 2024

Vytrvalost, trpělivost a odhodlání zazářily v soutěži Mezinárodní krajinářský fotograf roku 2024, kde porotu ohromily jedinečné snímky jako „Stopy světla“ nebo mrazivé zimní scenérie z Ontaria.

Asadův režim padl, opozice slibuje vybudovat novou a mírumilovnou Sýrii
Asadův režim padl, opozice slibuje vybudovat novou a mírumilovnou Sýrii

Povstalci i exilová opozice dnes nad ránem ohlásili konec režimu syrského autoritářského prezidenta Bašára Asada, který zemi vládl 24 let. Rebelové podle agentury Reuters vyzvali uprchlé Syřany k návratu do vlasti a slibují budování nové Sýrie, která se stane mírumilovným místem. Syrský premiér Muhammad Ghazí Džalálí oznámil, že je připraven na předání moci a na spolupráci s novým vedením země.

Srdce Francie: Příběh pařížské katedrály Notre-Dame
Srdce Francie: Příběh pařížské katedrály Notre-Dame

Katedrála postavená tak, aby nasměrovala zrak lidstva k nebi a k věčnosti, znovu otevírá své brány.

Einstein a jeho housle: Harmonie vědy a hudby
Einstein a jeho housle: Harmonie vědy a hudby

Albert Einstein spojoval vědu a hudbu, které považoval za harmonické. Hraní na housle mu pomáhalo přemýšlet a nacházet inspiraci. Jeho vášeň pro Mozarta a Bacha odrážela řád vesmíru, který hledal i ve svých teoriích.

Žampiony mohou pomoci tělu v boji proti rakovině
Žampiony mohou pomoci tělu v boji proti rakovině

Nedávný výzkum ukázal, že rozpustné vlákniny v houbách mají imunitu posilující vlastnosti, které mohou pomoci zabránit nebo zpomalit postup rakoviny prostaty.

Vlček chce v lednu předložit zákon o urychlení výstavby plynových elektráren
Vlček chce v lednu předložit zákon o urychlení výstavby plynových elektráren

Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) plánuje do konce ledna Poslanecké sněmovně předložit zákon, který by urychlil výstavbu paroplynových elektráren. Bez nich se Česko neobejde po odchodu od elektrických zdrojů na uhlí.