Milan Kajínek

14. 12. 2023

Většina členů Stálé komise Senátu pro práci Kanceláře Senátu opakovaně nepovolila pořádání semináře, na němž by pozvaní experti uskutečnili kritickou retrospektivu období takzvané „koronavirové krize“ a vládních protiepidemických opatření včetně zhodnocení efektivity nákupu nových mRNA vakcín proti onemocnění covid-19.

Deník Epoch Times dostal k nahlédnutí výsledky průběhu hlasování o navrhovaném semináři, z něhož je patrné, jak kteří senátoři hlasovali.

Pořádání semináře na téma „Pravdivé informace jako jediná cesta z doby covidové“ navrhovala na 23. listopad 2023 senátorka Jana Zwyrtek Hamplová (nezávislá). Deníku Epoch Times sdělila, že mezi navrhovanými řečníky byli zahrnuti právníci, lékaři, ministr zdravotnictví, předseda lékařské komory „a další osobnosti, které se daným tématem zabývají“.

„Seminář měl být veřejný a přístupný médiím, kolegům senátorům i poslancům. Nic z toho však nemohu zrealizovat, protože mi v tom bylo zabráněno.“

— Jana Zwyrtek Hamplová, senátorka, advokátka
NNN

„Mým cílem bylo otevřít se vší vážností a vzájemným respektem dané téma na půdě parlamentu, jako se tak děje různou formou v řadě jiných zemí,“ říká senátorka Hamplová. „Seminář měl být veřejný a přístupný médiím, kolegům senátorům i poslancům ze zdravotního výboru. Nic z toho však nemohu zrealizovat, protože mi v tom bylo zabráněno.“

S myšlenkou, že možná došlo pouze k nedorozumění, poslala senátorka Hamplová senátní komisi další žádost (pdf) o schválení obdobného semináře na 11. prosince 2023 s jasnějším vysvětlením a seznamem pozvaných hostů. Pořádání semináře bylo většinou členů výboru opět zamítnuto.

Mezi tím proběhl podobný seminář na půdě Poslanecké sněmovny, který také někteří lidé navrhovali „zakázat“, což předsedkyně dolní komory odmítla. Více…

Zamítnuto, kdo jak hlasoval (3:6)

(Zleva nahoře) Zeleně orámovaní senátoři hlasovali pro – Lumír Kantor, Jitka Chalánková, Věra Procházková. Červeně orámovaní hlasovali proti – Jaroslav Chalupský, Tomáš Třetina, Pavel Kárník, Hana Žáková, Tomáš Goláň a Jan Holásek. (Senat.cz)

Podle informací, které deník Epoch Times obdržel, dopadlo poslední hlasování devítičlenného výboru v poměru 3 : 6 v neprospěch semináře. Ruku pro něj zvedli senátoři Lumír Kantor (KDU-ČSL), Věra Procházková (ANO) a Jitka Chalánková (nezávislá).

Proti hlasovali senátoři Hana Žáková (nezávislá zvolena za STAN), Tomáš Goláň (nezávislý zvolen za SEN 21), Jan Holásek (nezávislý zvolen za HDK+TOP+SE+Z+LE), Jaroslav Chalupský (nezávislý zvolen za Svobodné), Tomáš Třetina (TOP 09) a Pavel Kárník (nezávislý).

Senátorka Hamplová se ve věci neschválení semináře opakovaně v dopisech, které dostala redakce k dispozici, obracela na předsedu Senátu Miloše Vystrčila (ODS). „Trval na tom, abych si udělala akci ve vlastní režii někde jinde, že se vlastně nic neděje. Já si to nemyslím, senátoři nemohou mít jiné podmínky pro svou práci jen proto, že se kolegům nelíbí téma, které chtějí otevřít,“ sdělila pro Epoch Times senátorka Hamplová. 

Hlasovací protokoly
Redakce obdržela dva hlasovací protokoly o hlasování per rollam (hlasování oběžníkem) k žádostem o schválení konání akce. V procesu ověřování pravosti protokolů jsme komunikovali s tiskovou tajemnicí Senátu, která redakci sdělila, že protokoly nebyly zveřejněny na stránkách komise, protože se technicky nejedná o usnesení, ale pouze o hlasování o přijetí usnesení.
Hlasování o první akci z 25. října 2023 (pdf).
Hlasování o druhé akci ze 4. prosince 2023 (pdf).

Co znamená neschválení akce

„Poprvé jsem něco podobného chtěla pořádat od nástupu do Senátu, tedy nijak své nároky nepřeháním,“ říká senátorka s tím, že se rozhodla seminář přesto uspořádat i bez podpory Senátu, a to ve Frýdlantském salónku přímo v budově Senátu.

Zamítnutí komisí znamená, že akce nebude uvedena v kalendáři Senátu ani v záznamech o proběhlých akcích. Senát neposkytne ani součinnost vrátnice, občerstvení ani vodu nebo kávu. V salónku nebude žádná senátní audio-technika a IT tým taktéž neposkytne součinnost pro provoz, či případný on-line přenos semináře.

Seminář nakonec skutečně proběhl 11. prosince 2023, avšak kompletně na náklady senátorky Hamplové. Pozvaný ministr zdravotnictví Válek ani prezident České lékařské komory Kubek se přes pozvání nedostavili. Více o účastnících a záznam průběhu semináře naleznete zde

Videozáznam ze semináře: Ústavní a právní aspekty doby covidové a navazující témata. (Milan Kajínek / The Epoch Times)
Fotografie z semináře nazvaného Ústavní a právní aspekty doby covidové a navazující témata, pořádaného senátorkou Hamplovou na její vlastní náklady, 11. prosince 2023. (Milan Kajínek / The Epoch Times)

Požádali jsme dotyčné senátory o komentář, proč hlasovali pro pořádání semináře nebo proti němu. Do doby vydání článku reagovala pouze senátorka Chalánková. „Hlasovala jsem PRO možnost uspořádání semináře. Je to pro mne samozřejmost,“ sdělila Epoch Times senátorka Jitka Chalánková.

Požádali jsme předsedu Senátu o objasnění pravidel, podle nichž je komisi dovoleno některé semináře pořádané senátory nepovolit. Předseda Miloš Vystrčil odpověděl prostřednictvím tiskové mluvčí.

„Ve zmiňovaných případech stálá komise nevyslovila souhlas s konáním akce. Taková situace už v minulosti u jiných případů nastala,“ sdělila tisková mluvčí Epoch Times. „8. listopadu zaslal předseda Senátu Miloš Vystrčil senátorce Janě Zwyrtek Hamplové dopis, ve kterém paní senátorce vysvětluje rozdíl mezi možností uspořádat „akci“ a možností uspořádat individuální „setkání“. Možnost pořádat „setkání“ má každá senátorka nebo senátor, není vyžadováno schválení žádným orgánem Senátu.“

„Postoj předsedy Senátu Miloše Vystrčila naleznete v již radě vydaných článku, například na tomto odkaze,“ uvedla mluvčí.

Dodatečné odpovědi senátorů Kantora a Chalupského jsem zveřejnili zde: Odpovědi senátorů, proč podpořili nebo zamítli covidový seminář v Senátu

AKTUALIZACE: 14. prosince ve 21:28 byl článek doplněn o odpověď předsedy senátu.

Související články

Přečtěte si také

Ministerstvo vám náhradu za újmu po očkování nevyplatí, pokud to nebudou „následky srovnatelné s usmrcením“
Ministerstvo vám náhradu za újmu po očkování nevyplatí, pokud to nebudou „následky srovnatelné s usmrcením“

Stát v určitém okamžiku zbavil výrobce vakcín odpovědnosti za případné újmy na zdraví způsobené povinným očkováním a občanům sdělil, že odškodnění provede sám. Tedy že újmu uhradí z peněz daňových poplatníků. Systém je však nastaven tak, že na odškodnění zatím nikdo reálně nedosáhl.

Trump ve volbách 2020 „téměř jistě“ zvítězil, uvádí studie o podvodech při korespondenčním hlasování v USA
Trump ve volbách 2020 „téměř jistě“ zvítězil, uvádí studie o podvodech při korespondenčním hlasování v USA

Nevládní organizace Heartland Institute se snažila posoudit pravděpodobný dopad, který by měly korespondenční hlasy odevzdané podvodným způsobem na hlasování pro tehdejšího kandidáta Joea Bidena a pro jeho protikandidáta, prezidenta Donalda Trumpa. A také, jak by ovlivnily celkové výsledky voleb v roce 2020.

Česko bude dál podporovat Ukrajinu, výsledek války je klíčový, zdůraznil Řehka
Česko bude dál podporovat Ukrajinu, výsledek války je klíčový, zdůraznil Řehka

Výsledek války na Ukrajině předznamená, v jakém světě budeme žít, řekl v úvodu dnešního armádního velitelského shromáždění náčelník generálního štábu Karel Řehka.

OSN tvrdí, že tání arktického ledu je klíčovým indikátorem změny klimatu. Led ale netaje
OSN tvrdí, že tání arktického ledu je klíčovým indikátorem změny klimatu. Led ale netaje

Klimatická politika založená na předpokládaném vztahu mezi CO2 a úrovní arktického ledu je podle vědců problematická. Led netaje s růstem CO2.

Pandemická úmluva – co reálně přinese nový předpisový rámec WHO?
Pandemická úmluva – co reálně přinese nový předpisový rámec WHO?

Sdružení právníků Pro Libertate ve svém právním rozboru upozorňuje na rizika dosavadní verze Pandemické úmluvy, jakými jsou např. centralizace přístupu, legalizace cenzury, potlačení individuálních práv či rozšiřování kompetencí WHO.