Milan Kajínek

18. 12. 2023

V předcházejícím článku jsme informovali o tom, že většina členů Stálé komise Senátu pro práci Kanceláře Senátu (komise) opakovaně nepovolila pořádání semináře, na němž měli pozvaní experti uskutečnit kritickou retrospektivu období takzvané „koronavirové krize“ a vládních protiepidemických opatření, včetně zhodnocení efektivity nákupu nových mRNA vakcín proti onemocnění covid-19.

Nyní doplňujeme reakce některých členů komise, kteří odpověděli na dotaz, proč pořádání semináře podpořili nebo naopak zamítnuli. Seminář nazvaný Ústavní a právní aspekty doby covidové a navazující témata navrhovala uspořádat senátorka Jana Zwyrtek Hamplová (nezávislá).

Předseda komise Lumír Kantor (KDU-ČSL) deníku Epoch Times potvrdil, že komise žádost o pořádání semináře obdržela a vydala k ní nesouhlasné stanovisko, on sám však hlasoval „pro“.

„Hlasoval jsem pro pořádání, protože si myslím, že každý senátor je odpovědný za to, co pořádá, nese si s tím spojené důsledky, a Senát je demokratická instituce,“ uvedl senátor Kantor.

„Hlasovala jsem pro možnost uspořádání semináře. Je to pro mne samozřejmost,“ sdělila Epoch Times senátorka Jitka Chalánková (nezávislá).

„Hlasoval jsem pro pořádání, protože si myslím, že každý senátor je odpovědný za to, co pořádá, nese si s tím spojené důsledky, a Senát je demokratická instituce.“

— Lumír Kantor, předseda senátní komise (KDU-ČSL)

Z těch, kteří hlasovali proti uspořádání semináře prozatím odpověděl pouze senátor Jaroslav Chalupský (nezávislý, zvolen za Svobodné). V jeho odpovědi se bohužel nachází několik faktických nepřesností, na které jsme pana senátora upozornili, na což již následně nereagoval.

V mezičase se od jeho postoje k hlasování předsednictvo Svobodných distancovalo a sdělilo, že argumenty senátora jsou pro ně nepochopitelné.

„Hlasoval jsem proti,“ sdělil senátor pro Epoch Times a podotkl, „že nejsem očkovaný proti covidu, nebyl jsem v restauraci obsloužen, musel jsem ji opustit, naše neočkované děti byly šikanované, účastnil jsem se v té době podobných seminářů. Nejsem ten, kdo by tedy upřímné snaze o zjištění pravdy o covidu bránil“.

Svůj postoj, proč hlasoval proti, senátor vysvětluje mylnou informací, že nedávno proběhlého podobného semináře v Poslanecké sněmovně z 20. listopadu se podle něj zúčastnilo pouze „15 lidí“.

Seminář, na kterém byli přítomni i redaktoři deníku Epoch Times a byl živě přenášen několika projekty, se konal v zaplněném sále č. 205, který má podle tiskového oddělení Sněmovny „kapacitu 218 míst u stolu a 17 míst na volných židlích“. Zaplněnost sálu dokládají nejenom fotografie níže, ale také tento videozáznam, ale i videozáznam na stránkách Sněmovny (sdílený zde – diváci jsou viditelní v úsecích, kde se kamera obrací od řečníků směrem do místnosti).

Fotogalerie ze sněmovního semináře 20. listopadu 2023

„Na fotce bylo cca 15 lidí v sále, a to předpokládám včetně všech vystupujících. Akce tedy proběhla, zájem o ni z řad veřejnosti moc nebyl a nedávalo by smysl ji opakovat ještě pod hlavičkou celého Senátu,“ sdělil senátor Chalupský deníku Epoch Times.

Podle pořadatelů akce na půdě dolní komory byl ze strany veřejnosti tak velký zájem, že museli odmítat další zájemce po naplnění kapacity sálu. Přímý přenos ze semináře a následně publikovaná videa mají dohromady desítky tisíc zhlédnutí. Tedy zájem veřejnosti se tímto nezdá být tak malý, jak uvádí senátor Chalupský.

Seminář nepodpořený komisí i přes to 11. prosince 2023 v Senátu proběhl pod záštitou senátorky Hamplové. Ministr zdravotnictví Válek ani prezident České lékařské komory Kubek se na pozvání nedostavili. Více o účastnících semináře a záznamu průběhu semináře naleznete zde.

Senátorka Jana Zwyrtek Hamplová na schůzi Senátu 8. listopadu 2023. (Senat.cz)

„S největší pravděpodobností nikdo ze senátorů na akci nepřišel, nebo to alespoň nikdo z personálu nezaregistroval,“ sdělil senátor Chalupský a deník Epoch Times na místě rovněž žádného ze senátorů nezaznamenal.

„To mě tedy jen utvrdilo v tom, že šlo více o PR na facebooku pro své fanoušky a humbuk v médiích přinášející šťavnaté titulky a lajky neinformovaných, než o skutečnou snahu dopátrat se podstaty a oprávněnosti covidových opatření, která nás drtila,“ komentuje senátor Chalupský obsah semináře, jehož se neúčastnil a nemohl ani sledovat obsah semináře na videozáznamu, protože ten byl projektem Svědomí národa zveřejněn až v 18. 12. ráno.

Ze semináře jsme vydali dvě reportáže. Jedna se týkala příspěvku MVDr. Jiřího Urbánka, MBA, M.Ed, o obchodní příležitosti Pfizeru a bezprecedentním porušování marketingových pravidel pro propagaci vakcín, kterými se musí farmaceutický průmysl řídit. Druhá se soustředila na kritiku matematických modelů, které vyvolaly strach ve společnosti a o něž se opíraly některé vlády při zavádění takzvaných lockdownů.

Videozáznam ze semináře: Ústavní a právní aspekty doby covidové a navazující témata. (Milan Kajínek / The Epoch Times)

Přestože senátní komise seminář v Senátu nepodpořila, podle Chalupského „rozhodně nikdo ničemu nebrání, ale věci mají určitá pravidla a pak jsou specifické případy, které řešíme kolektivním rozhodováním“.

„Stejně tak jsme například usoudili, že pořádání akce paní senátorky Šípové nazvaný Genderman by měl být v Senátu pod její záštitou, protože to není téma celé instituce,“ vysvětluje Chalupský nepodpoření jiného semináře.

Tisková mluvčí stany Svobodní se však od postojů a hlasování senátora Chalupského distancovala. „K tomuto tématu jsme se již vyjádřili na sociálních sítích, kde jsme se za jednání pana senátora Chalupského paní Hamplové omluvili,“ uvedla tisková mluvčí. „Jsme rádi, že paní senátorka naši omluvu přijala a pochopila, že to nemění nic na našem postoji k prošetření covidových kauz. Ani u našeho senátora to neznamená změnu názoru na covidovou diktaturu, a jde spíše o rozhodnutí, které je ovlivněno pro nás nepochopitelnými interními senátními záležitostmi osobního charakteru.“

Požádali jsme předsedu Senátu o objasnění pravidel, podle nichž je komisi dovoleno některé semináře pořádané senátory nepovolit. Předseda Miloš Vystrčil odpověděl prostřednictvím tiskové mluvčí.

„Ve zmiňovaných případech stálá komise nevyslovila souhlas s konáním akce. Taková situace už v minulosti u jiných případů nastala,“ sdělila Epoch Times tisková mluvčí Senátu. „8. listopadu zaslal předseda Senátu Miloš Vystrčil senátorce Janě Zwyrtek Hamplové dopis, ve kterém paní senátorce vysvětluje rozdíl mezi možností uspořádat „akci“ a možností uspořádat individuální „setkání“. Možnost pořádat „setkání“ má každá senátorka nebo senátor, není vyžadováno schválení žádným orgánem Senátu.“

„Postoj předsedy Senátu Miloše Vystrčila naleznete v již řadě vydaných článku, například na tomto odkaze,“ uvedla mluvčí.

Hlasování o semináři (3 : 6 v neprospěch semináře)

Pro hlasovali senátoři Lumír Kantor (KDU-ČSL), Věra Procházková (ANO) a Jitka Chalánková (nezávislá).

Proti hlasovali senátoři Hana Žáková (nezávislá, zvolena za STAN), Tomáš Goláň (nezávislý, zvolen za SEN 21), Jan Holásek (nezávislý zvolen za HDK+TOP+SE+Z+LE), Jaroslav Chalupský (nezávislý, zvolen za Svobodné), Tomáš Třetina (TOP 09) a Pavel Kárník (nezávislý).

Protokol o hlasování ze 4. prosince 2023 (pdf). Stálá komise Senátu pro práci Kanceláře Senátu (web).

Související články

Přečtěte si také

Ministerstvo vám náhradu za újmu po očkování nevyplatí, pokud to nebudou „následky srovnatelné s usmrcením“
Ministerstvo vám náhradu za újmu po očkování nevyplatí, pokud to nebudou „následky srovnatelné s usmrcením“

Stát v určitém okamžiku zbavil výrobce vakcín odpovědnosti za případné újmy na zdraví způsobené povinným očkováním a občanům sdělil, že odškodnění provede sám. Tedy že újmu uhradí z peněz daňových poplatníků. Systém je však nastaven tak, že na odškodnění zatím nikdo reálně nedosáhl.

Trump ve volbách 2020 „téměř jistě“ zvítězil, uvádí studie o podvodech při korespondenčním hlasování v USA
Trump ve volbách 2020 „téměř jistě“ zvítězil, uvádí studie o podvodech při korespondenčním hlasování v USA

Nevládní organizace Heartland Institute se snažila posoudit pravděpodobný dopad, který by měly korespondenční hlasy odevzdané podvodným způsobem na hlasování pro tehdejšího kandidáta Joea Bidena a pro jeho protikandidáta, prezidenta Donalda Trumpa. A také, jak by ovlivnily celkové výsledky voleb v roce 2020.

Česko bude dál podporovat Ukrajinu, výsledek války je klíčový, zdůraznil Řehka
Česko bude dál podporovat Ukrajinu, výsledek války je klíčový, zdůraznil Řehka

Výsledek války na Ukrajině předznamená, v jakém světě budeme žít, řekl v úvodu dnešního armádního velitelského shromáždění náčelník generálního štábu Karel Řehka.

OSN tvrdí, že tání arktického ledu je klíčovým indikátorem změny klimatu. Led ale netaje
OSN tvrdí, že tání arktického ledu je klíčovým indikátorem změny klimatu. Led ale netaje

Klimatická politika založená na předpokládaném vztahu mezi CO2 a úrovní arktického ledu je podle vědců problematická. Led netaje s růstem CO2.

Pandemická úmluva – co reálně přinese nový předpisový rámec WHO?
Pandemická úmluva – co reálně přinese nový předpisový rámec WHO?

Sdružení právníků Pro Libertate ve svém právním rozboru upozorňuje na rizika dosavadní verze Pandemické úmluvy, jakými jsou např. centralizace přístupu, legalizace cenzury, potlačení individuálních práv či rozšiřování kompetencí WHO.