Milan Kajínek

15. 12. 2023

Evropský parlament prosazuje zavedení korespondenčního hlasování, včetně „zavedení dalších nástrojů k usnadnění hlasování“. Mezi takové by se počítalo hlasování s předstihem a hlasování v zastoupení, stejně jako elektronické a on-line hlasování.

Informoval o tom projekt Europarlament přehledně, který je financován uskupením Greens/EFA. Zveřejnil také hlasování českých europoslanců. I když byla drtivá většina proti, návrh byl parlamentem schválen (365 pro, 178 proti, 71 se zdrželo).

Stránky projektu dodávají, že europoslanci chtějí rozšířením hlasovacích mechanismů „posílit demokratické aspekty nadcházejících voleb do Evropského parlamentu 2024 a zvýšit volební účast, například zjednodušením volby ze zahraničí“.

Korespondenční, absenční a digitální hlasování je spojováno s řadou možných rizik a dnes již existuje několik příkladů reálného zneužití, které se ocitly před soudem v USA. Tyto případy odhalují některé mechanismy zneužití, pomocí nichž je možné reálně zvrátit výsledky voleb.

Vykrádání hlasovacích schránek, vybírání hlasovacích lístků…

Redaktor deníku Epoch Times v pořadu Facts Matters případ podrobně rozebírá. (The Epoch Times)

Podle obvinění z 25. října 2023, které zveřejnil úřad vrchního státního zástupce New Jersey, došlo ve městě Paterson k závažným volebním podvodům.

Tento dokument mimo jiné obviňuje současného prezidenta městské rady Patersonu Alexe Mendeze z vedení zločinného spiknutí s cílem dosáhnout svého zvolení.

Podle státního zástupce Mendez, jeho manželka a několik členů volební kampaně kradli lidem ze schránek volební lístky, vyplňovali je a následně posílali poštou falešné hlasy, aby vyhráli.

Kromě toho byl Mendez obviněn z toho, že shromažďoval velké množství korespondenčních lístků, zničil lístky, které mu nebyly nakloněny, a nahradil je lístky, které mu nakloněny byly.
Podrobnosti tohoto případu jsou rozsáhlé. Redaktor deníku Epoch Times v pořadu Facts Matters případ podrobně rozebírá zde.

Průzkum Heartland/Rasmussen
Průzkum Heartland/Rasmussen zveřejněný 12. prosince 2023 ukazuje, že 17 % voličů, kteří hlasovali korespondenčně, přiznalo, že hlasovalo ve státě, kde již nemají trvalý pobyt; 21 % vyplnilo hlasovací lístky za jiné osoby; 17 % podepsalo hlasovací lístky za rodinné příslušníky bez souhlasu a 8 % se přiznalo, že hlasovalo za odměnu či finanční úplatu. Více…

Soudce v USA musel anulovat volby kvůli podvodům, které umožnuje korespondenční, absenční hlasování

Kandidáti do voleb na šerifa v Caddo Parish v severozápadní části amerického státu Louisiana. (The Epoch Times)

Redaktor deníku Epoch Times v pořadu Facts Matters rozebírá také případ odhalený 5. prosince 2023, v němž byl ve státě Louisiana shromážděn dostatek důkazů o nezákonném hlasování. Pod tíhou důkazů byl soudce Nejvyššího soudu tohoto amerického státu nucen zcela zrušil výsledky voleb.

Soudce rozhodnutí odůvodnil tím, že bylo nelegálně odevzdáno tolik hlasovacích lístků, že to změnilo výsledek voleb, a proto se musí celé volby opakovat. Případ je však specifický tím, že výsledek voleb byl bezprecedentně těsný.

Hlouběji do případu: 18. listopadu se konaly volby šerifa v Caddo Parish, nacházejícím se v severozápadní části státu. Poté, co hlasovalo přibližně 43 000 lidí, oficiální výsledky ukázaly, že volby vyhrál demokrat Henry Whitehorn rozdílem pouhého jednoho hlasu.

TIP: Téma – volebních podvody v USA (CZ) / Volební podvody v USA (ANJ web)

Takto malý rozdíl vyžaduje podle zákona automatické přepočítání hlasů. Protikandidát John Nickelson (republikán) prosazoval, aby se přepočet provedl ručně. Místní volební komise však tvrdila, že ruční přepočet by trval příliš dlouho, a tak se místo toho provedl strojový přepočet. Při tomto strojovém přepočítávání byly zjištěny tři hlasy navíc pro oba kandidáty, což znamenalo, že přepočet stále ukázal vítězství demokrata o 1 hlas.

Nickelson měl však důvodná podezření, že proces hlasování neproběhl „čistě“, a pokračoval ve vyšetřování. První zjištění ukázala, že mnohé hlasovací lístky postrádaly podpisy. Hlasovací lístky byly volební komisí přijaty i bez podpisů. Některé byly započítány 2x. Podle soudce bylo nalezeno dostatečné množství hlasovacích lístků započítaných mimo zákonem stanovená pravidla, aby mohla zvrátit výsledky voleb. (rozhodnutí soudce)

V tomto případu bylo dokazování snadnější, protože výsledek voleb byl velice těsný s rozdílem jednoho hlasu. Více podrobností o případu naleznete v reportáži zde.

Možné podvodné mechanismy

Michiganský volební pracovník na snímku z listopadu 2020. (Elaine Cromie/Getty Images)

Tento souhrn neslouží jako návod pro páchání podvodů!

S jakými mechanismy jsme se již mohli při reportážích o korespondenčním hlasování setkat?

* Hlasovací lístek, který dorazí do schránky, je ze schránky ukraden, vyplněn a poslán poštou.

* Existují přehledy, které ukazují, že určitá skupina obyvatel nechodí k volbám. Například muž XYZ za posledních 10 let ani jednou nepřišel k volbám. Je pravděpodobné, že nepůjde ani nyní a jeho hlasovací lístek tedy může být snadněji zneužit.

* Hlasovací lístky je možné vykupovat, krást, kopírovat nebo shromažďovat, vyplnit a poslat.

* V některých státech USA byly zřízeny hlasovací urny umístěné přímo na ulici (podobné poštovním schránkám) a lidé do nich mohli vhazovat své hlasovací lístky. Dokumentární snímek 2000 kurýrů odhaluje (pomocí sledování trasování (pohybu) mobilních telefonů a kamerových záznamů), že v několika státech USA operovali „kurýři“, kteří rozváželi a vhazovali hlasovací lístky do těchto uren – ve státech, kde je legální vhodit do urny pouze jeden, a to svůj vlastní hlasovací lístek.

* Vyplňování hlasovacích lístků za důchodce, kteří pobývají v domovech s lékařskou péčí (více… ) či za jiné rodinné příslušníky.

Soudce nařídil nové volby, shledal 78 % poštovních hlasovacích lístků jako neplatných, notářka zatčena

V březnu 2021 nařídil soudce ze státu Mississippi nové místní volby v Aberdeenu v okresu Monroe poté, co bylo zjištěno, že více než tři čtvrtiny absenčních hlasovacích lístků* odevzdaných ve druhém kole červnových voleb Demokratů do městské rady jsou neplatné. Notářka, která zneužila své pravomoce, byla zatčena. Více…

Krátce z reportáží americké redakce Epoch Times

Níže nabízíme pouze několik článků k tématu vydaných americkou redakcí deníku The Epoch Times.

100procentní volební účast: Masivní volební podvody v pečovatelském domě

Člen kalifornské městské rady zatčen kvůli obvinění z volebního podvodu: Šerif

Manželka zvoleného úředníka v Iowě zatčena za podvody s voliči

Šerif odhalil velké volební podvody, když byl zatčen politik obviněný ze 14 trestných činů

Úředníci ve Wisconsinu podali 10 nových podnětů k volebním podvodům pro volby 2020

Exkluzivně: Šerif po shlédnutí snímku „2000 kurýrů“ spustil národní horkou linku pro volební podvody

Michiganští republikánští zákonodárci požadují vyšetřování volebních podvodů a citují při tom schéma odhalené ve snímku 2000 kurýrů

Související články

Přečtěte si také

Ministerstvo zdravotnictví skartuje dokumenty ke kauze Metacrill, říká advokátka
Ministerstvo zdravotnictví skartuje dokumenty ke kauze Metacrill, říká advokátka

Na Státní ústav pro kontrolu léčiv, který povolil k užívání látku METACRILL jako estetického implantátu, se chystá žaloba. Pacienti hlásí poškození zdraví. Ministerstvo skartuje související dokumenty...

Koalice doporučila svým europoslancům, aby hlasovali proti zájmům českých zemědělců, tvrdí Knotek z ANO
Koalice doporučila svým europoslancům, aby hlasovali proti zájmům českých zemědělců, tvrdí Knotek z ANO

Europoslanec Knotek obvinil ministra zemědělství, že tahá české farmáře za nos, a vládní koalici z toho, že instruovala své poslance v Evropském parlamentu, aby nepodpořili zavedení cel na ukrajinské zboží.

Termín eurovoleb v ČR byl vyhlášen ve Sbírce zákonů, oficiálně tím začala kampaň
Termín eurovoleb v ČR byl vyhlášen ve Sbírce zákonů, oficiálně tím začala kampaň

Termín voleb do Evropského parlamentu, které se v Česku budou konat 7. a 8. června, byl v úterý vyhlášen ve Sbírce zákonů. Oficiálně tím začala volební kampaň s povinnostmi pro kandidující strany a uskupení.

Z eurokandidátky Spolu odstoupil na žádost ODS a TOP 09 lidovec Hayato Okamura
Z eurokandidátky Spolu odstoupil na žádost ODS a TOP 09 lidovec Hayato Okamura

Kandidátka Spolu do červnových evropských voleb není opět kompletní. Kvůli dohodě mezi ODS, lidovci a TOP 09, že nebudou na zadních místech výrazné osobnosti, odstoupil od kandidatury poslanec KDU-ČSL Hayato Okamura.

V Paříží byla z vlaku ukradena taška s bezpečnostními plány pro olympiádu
V Paříží byla z vlaku ukradena taška s bezpečnostními plány pro olympiádu

Z vlaku na pařížském nádraží Gare du Nord bylo ukradeno zavazadlo s počítačem a dvěma USB disky s bezpečnostními plány policie pro letní olympijské hry, které se letos budou konat ve francouzské metropoli.