Zdenka Danková

24. 12. 2023

Praha – Když začala demolice pražské Schieszlovy vily v památkové zóně Smíchov v listopadu letošního roku, občané z Prahy 5 začali proti jejímu stržení protestovat. Vila v Tiché ulici byla postavena roku 1912, více než před sto lety. Současný majitel na objekt vyhlásil demolici.

Díky protestům a podpisům na petici, které žádaly demolici zastavit, Magistrát hlavního města Prahy v pátek 15. 12. 2023 zahájil přezkumné řízení a pozastavil vykonatelnost rozhodnutí stavebního úřadu.

„Pozastavení vykonatelnosti stavebního povolení nabylo účinnosti týž den. Znamená to, že vlastník Schieszlovy vily nemá v tuto chvíli platné a účinné stavební povolení, a musí proto okamžitě zastavit práce, než bude v rámci přezkumného řízení rozhodnuto,“ oznámili petenti.

Avšak vlastník rozhodnutí magistrátu nerespektuje a pokračuje dál v bouracích pracích.

„Toto porušování a maření úředního rozhodnutí je samozřejmě nezákonné,“ sdělili zastánci vily 21. prosince.

Ještě v pondělí 18. 12. 2023 se obrátili na Stavební úřad pro Prahu 5, aby respektování rozhodnutí magistrátu na stavebníkovi bezodkladně vynutil kontrolními prohlídkami stavby a ukládáním sankcí. Odpověď nedostali, bourací práce pokračují dál.

„Jsme nyní svědci bezostyšného pohrdání zákonem a maření úředního rozhodnutí vlastníkem Schieszlovy vily, a k tomu šokující lhostejnosti Stavebního úřadu pro Prahu 5. Zde už nejde jen o ochranu stabilizovaného území a památkové zóny na Hřebenkách, ale o prosazení principu, že v právním státě platí zákony pro každého bez rozdílu a že rozhodnutí státních orgánů musí respektovat všichni,“ sdělují ve své zprávě zastánci zachování vily v čele s Mikulášem Kroupou z Paměti národa.

„Z tohoto důvodu jsme vyzvali vedení a zastupitele MČ Prahy 5 a hl. města Prahy, aby zaujali vůči nezákonně postupujícímu stavebníkovi porušujícímu úřední rozhodnutí jasný postoj, že v právním státě nemá jeho jednání místo. Těm, kteří doposud vyjádřili podporu, děkujeme. Budeme sledovat, jak se zachovají ostatní,“ dodávají petenti ve zprávě.

Čtěte také předchozí zprávu:

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně
Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně

Podle něj evropská pravidla mohl nastavovat jen někdo bez reálné zkušenosti z výroby. „Vypadá to, jako by to vymýšleli lidí, kteří nikdy nebyli v poli a ti nám vyprávějí, co máme dělat,“ domnívá se Tomáš Krč.

Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá
Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá

Společnost Mercedes-Benz včera oznámila, že odsouvá dříve avizované ukončení výroby spalovacích motorů. Firma to uvedla ve své zprávě pro investory.

Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává
Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává

Čínská iniciativa Pás a stezka ztrácí na atraktivitě kvůli skrytým vojenským ambicím, korupci a nedostatečným hospodářským výsledkům.

Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu
Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu

Půda je v Česku podle portálu Intersucho nasycená, úroveň nasycení se na většině míst republiky pohybuje nad 90 procenty.

Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách
Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách

Herkules je jednou z nejoblíbenějších postav řecké mytologie. Jeho obrovská síla a odvaha inspirovala západní svět.