Možná si myslíte, že inteligentní lidé myslí rychleji.

Nedávná studie však zjistila, že je to pravda jen částečně a že to platí pouze pro řešení jednoduchých problémů. Při vyšší obtížnosti si lidé s vysokým IQ dávají na čas.

K tomuto překvapivému zjištění dospěli vědci z BIH a Charité-Universitätsmedizin Berlin s kolegy z Barcelony, kteří své závěry publikovali v časopise Nature Communications.

Vědci provedli test s 650 účastníky, kterým ukázali obrazce a požádali je, aby našli pravidla, jimiž se tyto obrazce řídí. Vzorce byly postupně stále náročnější.

Vědci měřili IQ účastníků pomocí běžných testů a zjišťovali souvislost mezi naměřeným IQ, aktivačními vzory a celkovým výkonem v testu.

„Je to právě správná rovnováha mezi excitací a inhibicí neuronů, která ovlivňuje rozhodování a víceméně umožňuje člověku řešit problémy,“ uvedla jedna z výzkumnic, profesorka Petra Ritterová z berlínského institutu zdraví Charité, ve svém prohlášení zveřejněném v časopise IFLScience.

Vědci se domnívají, že to lze vysvětlit činností mozku těchto účastníků. Zdálo se, že projevují větší trpělivost, protože všechny oblasti jejich mozku prováděly požadované zpracování, namísto unáhlených závěrů.

Vědci vysvětlují, že tato pomalá reakce byla způsobena koordinací jejich mentálních drah, protože lidé s vyšším IQ mají synchronizovanější mozek. To znamená, že nervové obvody jejich předního laloku jsou zdrženy od rozhodování, dokud všechny části mozku nemají čas zpracovat požadované informace.

„Při řešení náročnějších úkolů je třeba ukládat předchozí postupy do pracovní paměti a zároveň zkoumat další cesty řešení a ty pak vzájemně integrovat,“ uvedl hlavní autor článku, profesor Michael Schirner, vědec z oddělení neurologie s experimentální neurologií na Charité-Universitätsmedizin Berlin.

„Tento způsob shromažďování důkazů pro určité řešení může někdy trvat déle, ale také vede k lepším výsledkům.“

Srovnání s mozkem Silico

Ritterová a její kolegové se rozhodli porovnat svá data s údaji z „obecného“ modelu lidského mozku, počítačové simulace lidského mozku, která byla vytvořena na základě skenování mozku a matematických modelů a je známá jako „mozek silico“.

„Můžeme velmi efektivně reprodukovat činnost jednotlivých mozků,“ řekl Ritter.

Výsledky ukázaly, že reakce účastníků a reakce uměle vytvořených mozků se shodují.

„Procesem jsme zjistili, že tyto silico mozky se chovají jinak než jejich biologické protějšky. Naši virtuální avataři odpovídají intelektuálnímu výkonu a reakční době svých biologických analogů,“ řekl Ritter.

Vědci doufají, že jejich experiment pomůže pochopit funkci mozku a najít konkrétní cíle zásahu pro lidi trpící neurodegenerativními chorobami.

Co je mozek Silico?

Silico mozek vznikl jako součást projektu výzkumníka Henryho Markrama, který inicioval projekt Human Brain Project a Blue Brain Project (BBP), jejichž cílem bylo simulovat lidský mozek v počítači.

Silico mozek označuje počítačový model nebo simulaci mozku vytvořenou pomocí počítačových algoritmů a technik. Markhamovým cílem bylo napodobit strukturu a funkčnost lidského mozku v počítačovém systému, což zahrnuje modelování složitých interakcí neuronů, synapsínervových obvodů, které jsou základní funkcí mozku.

S projektem BBP dosáhl určitého úspěchu v roce 2015, kdy zveřejnil simulaci 30 000 potkaních neuronů. Jedná se však o pouhých 0,15 procenta mozku hlodavce.

Markham doufá, že díky simulaci mozku v počítači mohou vědci a výzkumníci lépe pochopit, jak mozek funguje, studovat jeho chování za různých podmínek a případně vyvíjet léčbu mozkových poruch a nemocí.

Markhamovy projekty však byly silně kritizovány a mnozí neurologové tvrdili, že představa, že by bylo možné zmapovat, jak se neurony propojují a spolupracují a jak mozek vytváří rozhodnutí a vzpomínky, je směšná.

„Není mi zcela jasné, čeho by simulace ve velkém měřítku dosáhla,“ řekla Anne Churchlandová z laboratoře Cold Spring Harbor Laboratory deníku The Atlantic.

Churchlandová a její tým pracují na simulaci sítí neuronů, aby mohli studovat, jak mozek kombinuje vizuální a sluchové informace.

„Mohla bych to realizovat se stovkami tisíc neuronů a není jisté, co by mi to přineslo, kdybych jich měla 70 miliard,“ řekla.

Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times.

Související témata

Přečtěte si také

Staří odcházejí, mladí nechtějí. Jak české zemědělství zápasí s palčivým nedostatkem pracovních sil
Staří odcházejí, mladí nechtějí. Jak české zemědělství zápasí s palčivým nedostatkem pracovních sil

Malé platy, vysoký zápřah, špinavá práce, enormní byrokracie, to vše snižuje u mladých lidí atraktivitu zemědělství. Je farmařina opravdu na vymření? Jak se bude agrární sektor vyvíjet do budoucna? To vše se dozvíte v naší reportáži.

Z Německa odchází další špičkové firmy
Z Německa odchází další špičkové firmy

Počet podniků, které opouštějí Německo, je vyšší než za posledních 15 let. Známá jména jako Meyer Burger, Landliebe a Miele jsou jen špičkou ledovce. BDI předpokládá, že více než 40 % malých a středních podniků zvažuje odchod.

I když úřady tvrdí, že vakcíny proti covidu jsou bezpečné, očkovaní dárci krve mají určitá omezení
I když úřady tvrdí, že vakcíny proti covidu jsou bezpečné, očkovaní dárci krve mají určitá omezení

V ČR by dárce krve neměl jít na odběr v určité lhůtě po očkování proti covidu. V USA se dárcův očkovací stav zjišťuje, i když důvody tohoto požadavku nejsou přehledné.

Kde vzniká imunita? Možná budete překvapeni
Kde vzniká imunita? Možná budete překvapeni

Možná budete překvapeni tím, kolik různých typů imunitních buněk vaše tělo má a jak účinně navzájem spolupracují. Ještě zajímavější je, že většina těchto imunitních buněk vzniká v kostní dřeni…

Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává
Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává

Čínská iniciativa Pás a stezka ztrácí na atraktivitě kvůli skrytým vojenským ambicím, korupci a nedostatečným hospodářským výsledkům.