Užívání konopí v posledních letech výrazně narůstá, což znepokojuje některé odborníky.

Podle nové studie může užívání konopí vést ke změnám v DNA, které mohou způsobit genetické mutace a následná závažná onemocnění.

Konopí – známé také jako marihuana – je jednou z nejčastěji užívaných drog ve Spojených státech. Jeho spotřeba v posledních letech výrazně vzrostla. Nedávný průzkum ukázal, že ho za poslední měsíc užilo až 42,3 milionu lidí.

Zvýšené užívání marihuany však vyvolává u některých odborníků obavy.

Zdravotní rizika užívání konopí

Studie publikovaná v časopise Molecular Psychiatry analyzovala údaje od přibližně 9 500 účastníků z různých skupin, včetně rodičů a dětí, dvojčat a starších dospělých.

Výzkumníci hodnotili methylaci DNA, což je ukazatel možných zdravotních následků způsobených tím, jak jsou geny exprimovány. Analýzy genomové studie byly vyhodnoceny podle různých genetických skupin a upraveny podle věku, pohlaví, kouření cigaret a krevní skupiny.

Výzkumníci zjistili, že pět genů s methylací DNA má místa spojená s užíváním konopí, které hrají významnou roli v podmínkách lidského zdraví. To zahrnovalo jeden gen (LINC01132) spojený s rakovinou jater a rakovinou vaječníků. Předchozí studie však prokázala nižší výskyt rakoviny jater mezi uživateli konopí.

Výzkumníci také zjistili, že chemikálie v konopí, včetně aktivní složky THC (tetrahydrokanabinol), mění DNA uživatele. To může způsobit genové mutace, které mohou zvýšit riziko onemocnění.

Pochopení methylace DNA

Methylace DNA je základní epigenetický mechanismus, který reguluje genovou expresi bez změny základní sekvence DNA.

Methylační vzorce mohou být dědičné a mohou se v průběhu času měnit v reakci na různé faktory prostředí. A to včetně stravy, životního stylu a působení látek.

Změněné vzorce methylace DNA byly spojovány s řadou onemocnění a stavů, včetně rakoviny, vývojových poruch a neurologických onemocnění. Faktory, jako jsou stárnutí, působení životního prostředí a některé léky, mohou ovlivňovat vzorce methylace DNA, což může mít dopad na regulaci genů a buněčné funkce.

Výzkum methylace DNA stále odhaluje její roli v různých biologických procesech a nemocech, což nabízí pohled na možné léčebné postupy a diagnostické strategie.

Jak ovlivňuje užívání konopí budoucí generace?

Autoři předchozí studie, Gary Hulse a Albert Stuart Reece ze School of Psychiatry and Clinical Sciences na University of Western Australia, poukazují na souvislost mezi užíváním konopí a zdravotními riziky s ním spojenými a na to, co to může znamenat pro budoucí generace.

Vědci se obávají, že i když se u uživatele nevyvine nemoc z genových mutací spojených s užíváním konopí, může mutaci přenést na své děti a vnoučata.

„I když matka nikdy v životě neužila konopí, mutace přenášené otcovým spermatem mohou způsobit vážná a smrtelná onemocnění jejich dětí,“ uvedl Reece v mediálním prohlášení University of Western Australia z 24. května 2016.

„Rodiče si nemusí vědomi toho, že jsou nositeli těchto mutací, které mohou zůstat neaktivní a mohou ovlivnit až další generace, což je velice znepokojivý aspekt.“

Chemikálie v konopí mohou změnit DNA uživatele, a to může zpomalit růst buněk. U rostoucího plodu by to mohlo vést k nedostatečně vyvinutým končetinám nebo orgánům nebo dokonce rakovině, teoretizují vědci.

„Nejhorší nádorová onemocnění jsou hlášena v prvních letech života u dětí vystavených účinkům konopí v děloze,“ vysvětlil pan Reece v tiskovém prohlášení.

Uživatelé konopí musí zvážit rizika vs. výhody

Konopí je rostlina, která se po staletí používá k různým účelům. Obsahuje stovky chemických sloučenin, z nichž dvě nejznámější jsou THC a kanabidiol (CBD).

Tyto sloučeniny jsou známé jako kanabinoidy a interagují s endokanabinoidním systémem těla. Ovlivňují různé funkce, jako jsou nálada, chuť k jídlu, pocit bolesti a paměť.

Konopí se často konzumuje pro rekreační nebo léčebné účely. Může se kouřit, odpařovat, vařit jako čaj nebo požívat v jedlých formách, jako jsou sušenky nebo bonbony.

Účinky konopí se liší v závislosti na odrůdě, způsobu konzumace a individuální toleranci. Někteří uživatelé pociťují uvolnění, změnu vnímání a zvýšenou chuť k jídlu, zatímco jiní se mohou cítit úzkostně nebo paranoidně.

Kromě toho se konopí využívá při léčbě bolesti, zvládání nevolnosti, tlumení záchvatů a zmírňování příznaků některých zdravotních obtíží.

Výzkumníci nadále zkoumají potenciální zdravotní dopady – pozitivní i negativní – užívání konopí. Výsledky studie mohou hrát zásadní roli v práci zdravotníků, výzkumníků a tvůrců politik při určování předpisů o konopí.

Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Leyenová na WEF prohlásila, že „čistá energie“ je levná. Německo, Británie či Austrálie ukazují opak

Pařížská dohoda zůstává největší nadějí lidstva a Evropa se bude dál držet dosavadního směrování, uvedla Ursula von der Leyenová, která má za to, že obnovitelné zdroje přinesou levné a stabilní ceny energií.

Seděl už v doživotní cele, byl zproštěn viny a soud mu teď přiznal odškodnění téměř 9 milionů

Obvodní soud pro Prahu 2 dnes přiznal Robertu Tempelovi odškodnění ve výši 8,892 milionu korun. Muž byl nezákonně odsouzen za dvojnásobnou vraždu, ve vězení byl téměř 20 let.

Den v obrazech: Požár hotelu v Turecku, Útok nožem v Izraeli, Zemětřesení na Taiwanu

Světové události dne 21. ledna zaznamenané objektivem fotoaparátu.

Konec Green Dealu v Americe – od klimatických politik zpět k pragmatismu

Co v energetice slíbil, to plní. Hned v první den svého působení v úřadu amerického prezidenta podepsal Donald Trump celou řadu výkonných nařízení týkajících se energií a související energetické transformace a elektromobility.

Lidé se shromažďují na otevřeném prostranství po zemětřesení v Káthmándú 7. ledna 2025. Silné zemětřesení v odlehlé čínské oblasti Tibetu zabilo nejméně 32 lidí a zničilo "mnoho budov", informovala čínská média. Otřesy byly cítit také v hlavním městě sousedního Nepálu Káthmándú a v některých částech Indie. (Sunil Sharma / AFP via Getty Images)
Zemětřesení v Tibetu odhalilo nedostatek investic do místní infrastruktury

Čína zaznamenala magnitudu 6,8, zatímco geologická služba Spojených států naměřila 7,1, což je z hlediska uvolněné energie téměř třikrát silnější. K 10. lednu Čína zaznamenala více než 1 600 následných otřesů o síle až 4,4 stupně.

Díry v mracích jako náhodný jev, nebo důsledek laserů a osévání mraků?

Nedávno šlo na obloze pozorovat díry v mracích. Podle meteorologů se jedná o náhodný jev způsobený přelety letadel. Díry v mracích ale mohou způsobit také lasery pro satelitní komunikaci či osévání mraků pro ovlivňování počasí.

Účinky umělých potravinářských barviv na dětský mozek

Odstraňte syntetická barviva z jídelníčku: Jak může jednoduchá změna stravy pozitivně ovlivnit chování a zdraví vašich dětí.

Na internetu se šíří zavádějící informace o „hajlování“ Muska. Přesdílel ji i Dominik Hašek

Muskovo údajné „hajlování“ rozvířilo debatu na sociálních sítích. Jak však správně podotkli komentátoři, jde o docela jiné gesto.

antarktida
Američtí vědci pozorují zpomalení úbytku mořského ledu v Antarktidě

Američtí vědci z NSIDC zaznamenali zpomalení úbytku antarktického mořského ledu. Tento jev by mohl zpochybnit dřívější teorie o výrazném poklesu ledu způsobeném klimatickými změnami a oceánskými vlivy.