Držení až 25 gramů konopí a pěstování tří rostlin pro vlastní spotřebu má být v Německu v budoucnu legální. Podle informací „RedaktionsNetzwerk Deutschland“ (RND) s tím počítají přepracované právní plány spolkového ministra zdravotnictví Karla Lauterbacha (SPD) na legalizaci konopí. Lauterbach a spolkový ministr zemědělství Cem Özdemir (Zelení) představili návrh zákona dne 12. 4. 2023, po pauze se má zákon projednávat opět v září.
Zákon zahrnuje i legální provozování tzv. konopných sociálních klubů. Tyto kluby dodávají svým členům konopné produkty z vlastního pěstování. Takový model již existuje ve Španělsku a na Maltě.
Droga omezuje schopnost učení
Někteří uživatelé konopí se k volnému užívání této drogy také stavějí poměrně kriticky. V rozhovoru pro Epoch Times hovoří o svých zkušenostech například dvaadvacetiletý Dennis. Trpí poruchou ADHD a konopí začal užívat ve 14 letech, protože zmírňuje její příznaky.
Brzké užívání má však pro mladého muže i nevýhody. Hovoří o psychózách a omezených schopnostech učení v důsledku časného a dlouhodobého užívání. Jeho mozek tím utrpěl. „Zejména konzumace před 17. rokem života je spojena s trvalými kognitivními následky,“ říká.
„A musím upřímně říct, že v porovnání s mými spolužáky se rozhodně považuji za člověka z nižšího spektra, co se týče schopnosti učit se, schopnosti soustředit se a udržet pozornost. Všichni, kdo se mnou ve čtrnácti letech začínali, mají stejný problém.“ dodává Dennis.
I přes své negativní zkušenosti je Dennis pro legalizaci konopí. Označuje ji však za „velmi ambivalentní záležitost“. Zaprvé by legalizace musela jít ruku v ruce s „extrémním úsilím v oblasti ochrany a vzdělávání mládeže“. Za druhé, obsah THC by neměl být tak vysoký.
Pozitivní efekt pak vidí především v tom, že by produkty byly méně kontaminovány. To by podle něj lépe chránilo zdraví spotřebitelů. „Mladí to teď také užívají – a užívají to ve špatné kvalitě,“ říká.
Psychózy a „díry v paměti“
Před psychózami, jaké popsal Dennis, varoval také bavorský ministr zdravotnictví Klaus Holetschek (CSU). Alarmující zdravotní problémy jsou však známy již mnohem déle, jak uvedl i deník Epoch Times. Již v roce 2007 se jimi zabýval renomovaný lékařský časopis The Lancet. Studie tam publikovaná nesla název „Cannabis use and risk of psychotic or affective mental health outcomes: a systematic review “. Vědci z britské Bristolské univerzity v metaanalýze zjistili, že u uživatelů konopí je o 41 % vyšší pravděpodobnost vzniku psychózy než u abstinentů. Zprávu o tom lze nalézt také na stránce „drugcom“, publikaci Spolkového centra pro zdravotní výchovu (BZgA).
V roce 2012 o škodách způsobených konzumací konopí informoval deník Die Welt, který tyto účinky popsal pod titulkem „Konzumace hašiše děraví paměť“.
Kromě toho mezinárodní výzkumný tým v roce 2021 v dlouhodobé studii zjistil, že mozek uživatelů konopí se výrazně změnil. Postižení mladí lidé byli impulzivnější a měli problémy se soustředěním. S 800 účastníky se jedná o dosud nejrozsáhlejší dlouhodobou studii na toto téma.
Bývalý ministr zahraničí Fischer v poradním sboru společnosti
Mezi těmi, kdo z legalizace profitují, jsou také politici. Například bývalý zelený ministr zahraničí a vicekancléř Joschka Fischer vstoupil do konopného byznysu již v roce 2019. Od té doby působí v mezinárodním poradním sboru společnosti „Tilray“. Tato kanadská společnost se označuje za lídra v produkci léčebného konopí a vyrábí také v Německu.
CDU je ve skutečnosti jedním z kritiků legalizace konopí. Generální tajemník Mario Czaja kritizoval koaliční plány. Ministr zdravotnictví Karl Lauterbach (SPD) si podle něj zahrává se zdravím dětí. Ne všichni v CDU/CSU to však vidí tak kriticky. Fin Age Hänsel je hodnotitelem ve spolkovém představenstvu Mittelstands- und Wirtschaftsunion (MIT), podnikatelského svazu CDU. Tam je mimo jiné členem odborné komise pro zdravotnictví a péči. Fin Age Hänsel je také začínajícím podnikatelem, zakladatelem a generálním ředitelem skupiny Sanity Group. S velkým výrobním závodem v oblasti Rýn-Mohan patří „Sanity Group“ k předním konopným společnostem v Německu. V září skupina získala od investorů 37,6 milionu eur.
4,7 miliardy eur prostřednictvím daní a úspor
Jedním ze ziskuchtivých je však i stát. Již v listopadu 2021 informoval list Handelsblatt o studii ekonoma Justuse Haucapa z Institutu pro ekonomiku hospodářské soutěže (DICE) na univerzitě v Düsseldorfu. Haucap dospěl k závěru, že legalizace konopí by mohla státu přinést více než 4,7 miliardy eur (112,8 miliardy Kč) dodatečných finančních prostředků. Rozhodující by byly nejen dodatečné daňové příjmy a příspěvky na sociální zabezpečení z legalizovaného podnikání s touto drogou, ale také úspory v oblasti vymáhání práva a soudnictví. Ekonom Haucap odhaduje celkovou poptávku po „rekreačním konopí“ v Německu na 380 až 420 tun.
Z původního článku německé redakce deníku The Epoch Times přeložila G. K.