Maurice Forgeng

4. 1. 2024

Jak můžeme lidstvo zachránit před změnou klimatu? Kabaretiér Martin Puntigam navrhuje genetickou manipulaci s lidmi. Reakce na jeho návrhy jsou smíšené.

Rakouský kabaretiér Martin Puntigam se zamýšlí nad klimatickými změnami. Přemýšlí, jak se lidstvo může připravit na možnou blížící se katastrofu způsobenou změnou klimatu – a přichází s neobvyklým čtyřbodovým plánem.

Čtyřiapadesátiletý umělec zjevně neočekává od politiků v Rakousku a Německu žádná praktická řešení. Jak napsal v komentáři pro Süddeutsche Zeitung, v otázkách ochrany klimatu tam pozoruje „nedostatečnost“.

Může být lidstvo ještě zachráněno?

Mnoho podniků, mediálních organizací a zájmových skupin však v současné době také „nevypadá ani trochu lépe“. Lidé přitom chtějí ve svém vlastním životě měnit co nejméně.

Puntigam napsal:

„Pokud tedy lidé nejsou ochotni přizpůsobit svůj život opatřením proti klimatické krizi, nezbývá než přizpůsobit klimatické krizi lidi samotné. Geneticky je optimalizovat.“

Čtyřbodový plán

Kabaretiér nakonec „v dialogu s vědeckými odborníky“ vypracoval čtyři body:

  • Podporovat potravinovou alergii na maso, která je „požehnáním pro klima“. Možná naráží na to, že některá města a organizace již vypracovaly plány na snížení spotřeby masa.
  • Zmenšování lidí. Puntigam toto neobvyklé opatření vysvětluje tím, že velikost těla koreluje s ekologickou stopou. „Kdybychom byli menší, mohli bychom: nacpat více lidí do letadel, bydlet v menších domech a jezdit menšími auty.“
  • Tloustnutí lidí. Kabaretiér předpokládá, že v důsledku změny klimatu bude docházet k extrémním projevům počasí častěji. Malí a tlustí lidé mají nižší těžiště, a proto jsou při hurikánu stabilnější, řekl Puntigam.
  • Testování lehkých potravin. Téměř všechny potraviny, které konzumujeme, produkují při svém zpracování emise. Proč tedy nenajít způsob, jak se bez jídla obejít úplně? Ačkoli existují lidé, kteří si říkají „light-fasters“ (lehcí hladovkáři), kabaretiér toto opatření rychle kategorizuje jako „hloupé“ a varuje před zřejmým důsledkem: hladověním. Místo toho navrhuje, aby se lidé přeorganizovali tak, „abychom zvládli fotosyntézu. Jako rostliny“. Lidé by pak pomocí velkých klasů pohlcovali světlo a přeměňovali CO₂ na sacharidy a kyslík.

Proč je důležitá konzumace masa

S myšlenkami kabaretiéra by nesouhlasily miliony lidí, kteří jedí maso, a organizace, které se zabývají jeho konzumací. Například iniciativa Aleph2020. Tato mezioborová iniciativa se domnívá, že argumenty ve prospěch snížení spotřeby potravin živočišného původu z etických, zdravotních a klimatických důvodů jsou nejen protichůdné, ale také vědecky nepodložené. Podle iniciativy Aleph2020 by hospodářská zvířata mohla i nadále hrát důležitou roli v rámci holistického přístupu.

Dle zdravotní pojišťovny Pronova BKK má konzumace masa ve správné míře z výživového hlediska pozitivní bilanci. Podle ní maso poskytuje bílkoviny s vysokou biologickou hodnotou. Dodává také mnoho důležitých živin, jako je železo, zinek, selen a vitaminy skupiny B. Svalovina navíc obsahuje přibližně 22 % bílkovin, včetně mnoha nezbytných bílkovin, které si naše tělo nedokáže samo vyrobit.

Smíšené reakce na Puntigamův příspěvek

Reakce uživatelů na platformě X (dříve Twitter) byly smíšené. Někteří se domnívali, že jeho komentář byl míněn vážně a že opravdu chtěl, aby lidé byli malí, tlustí a alergičtí na maso. Jednomu uživateli se zdálo, že „číst něco takového je zrůdné“.

Jiný uživatel poznamenal, že Puntigamův příspěvek byl „tentokrát satirou“. Nicméně i on musel „nejdříve polknout“.

Článek původně vyšel na stránkách německé redakce Epoch Times.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Ministerstvo zdravotnictví skartuje dokumenty ke kauze Metacrill, říká advokátka
Ministerstvo zdravotnictví skartuje dokumenty ke kauze Metacrill, říká advokátka

Na Státní ústav pro kontrolu léčiv, který povolil k užívání látku METACRILL jako estetického implantátu, se chystá žaloba. Pacienti hlásí poškození zdraví. Ministerstvo skartuje související dokumenty...

Koalice doporučila svým europoslancům, aby hlasovali proti zájmům českých zemědělců, tvrdí Knotek z ANO
Koalice doporučila svým europoslancům, aby hlasovali proti zájmům českých zemědělců, tvrdí Knotek z ANO

Europoslanec Knotek obvinil ministra zemědělství, že tahá české farmáře za nos, a vládní koalici z toho, že instruovala své poslance v Evropském parlamentu, aby nepodpořili zavedení cel na ukrajinské zboží.

Termín eurovoleb v ČR byl vyhlášen ve Sbírce zákonů, oficiálně tím začala kampaň
Termín eurovoleb v ČR byl vyhlášen ve Sbírce zákonů, oficiálně tím začala kampaň

Termín voleb do Evropského parlamentu, které se v Česku budou konat 7. a 8. června, byl v úterý vyhlášen ve Sbírce zákonů. Oficiálně tím začala volební kampaň s povinnostmi pro kandidující strany a uskupení.

Z eurokandidátky Spolu odstoupil na žádost ODS a TOP 09 lidovec Hayato Okamura
Z eurokandidátky Spolu odstoupil na žádost ODS a TOP 09 lidovec Hayato Okamura

Kandidátka Spolu do červnových evropských voleb není opět kompletní. Kvůli dohodě mezi ODS, lidovci a TOP 09, že nebudou na zadních místech výrazné osobnosti, odstoupil od kandidatury poslanec KDU-ČSL Hayato Okamura.

V Paříží byla z vlaku ukradena taška s bezpečnostními plány pro olympiádu
V Paříží byla z vlaku ukradena taška s bezpečnostními plány pro olympiádu

Z vlaku na pařížském nádraží Gare du Nord bylo ukradeno zavazadlo s počítačem a dvěma USB disky s bezpečnostními plány policie pro letní olympijské hry, které se letos budou konat ve francouzské metropoli.