Světová zdravotnická organizace (WHO) bude v květnu 2024 schvalovat dva významné dokumenty – pandemickou úmluvu a Mezinárodní zdravotnické předpisy (IHR). Některé jejich klíčové aspekty jsme analyzovali v těchto článcích zde a zde.
Projednávání těchto dokumentů by mělo být v plném proudu. Nicméně, jak minulý týden uvedl americký plátek Politico, členské země a farmaceutický průmysl jsou ve vzájemném vyjednávání pandemické úmluvy dosti zdrženlivé. Nikdo prý nechce vyložit všechny karty na stůl, jakým způsobem se budou dělit náklady během výzkumu patogenů, genetických sekvencí a následné zisky z nových patentů, technologií, vakcín a léků.
„Během pandemie covidu-19 se stalo, že mnoho zemí sdílelo vzorky patogenů a data genetických sekvencí, nicméně neobdržely to, co by za to měly. Všichni jsme se z této lekce ponaučili,“ řekl pro Politico jeden z diplomatů.
Tato zdánlivě patová situace ve vyjednávání dokumentů se ale může brzy změnit. WHO má totiž před sebou v příštích týdnech několik důležitých milníků.
WHO čekají únorová jednání. Na stole je i lednová lhůta pro finalizaci návrhů IHR
27. ledna 2024 by měla WHO podle interní směrnice IHR (článek 55, odstavec 2) předložit členským zemím k posouzení finální pozměňovací návrhy IHR. Na webové stránce WHO je zavěšen od konce roku 2022 seznam s více než 300 návrhy. Ten ale nebyl na těchto stránkách od té doby nijak aktualizován. Jeden návrh změn IHR zaslalo 30. září 2022 i české ministerstvo zdravotnictví, a to jménem členských států EU. Jedná se o zavedení digitálního zdravotnického certifikátu (článek 23, odstavec 6 IHR).
Nad lednovým termínem WHO nicméně visí otazník. Během posledního říjnového jednání pracovní skupina s názvem WGIHR, která je určená ke zapracování pozměňovacích návrhů, totiž navrhla posunout tento termín z konce ledna až na květen 2024. Je tedy otázkou, jestli členské země WHO budou mít před samotným květnovým hlasováním dostatek času k nastudování všech pozměňovacích návrhů IHR.
Další jednání pracovní skupiny WGIHR proběhne v týdnu od 5. do 9. února 2024. Uvidíme, co jednání přinese a jestli pracovní skupina poskytne veřejnosti a členským zemím finální verzi pozměňovacích návrhů IHR.
Během posledních dvou únorových týdnů by se také měl sejít Mezivládní vyjednávací orgán WHO (INB) pro pandemickou úmluvu. Z tohoto jednání by měla vzejít další verze úmluvy. Poslední návrh je z října 2023 a je ke stažení zde.
Pandemickou úmluvu a IHR doprovází kontroverze a nejasnosti
Koncem roku 2023 člen japonského parlamentu a bývalý ministr vnitra Japonska, Kazuhiro Haraguchi, zorganizoval webinář, kterého se zúčastnili japonští akademici, lékaři a také americký odborník na otázky WHO, James Roguski.
Roguski zde analyzoval několik závažných aspektů pandemické úmluvy a IHR. Například upozornil na zmatečný schvalovací proces pozměňovacích návrhů IHR na minulém 75. shromáždění WHO v roce 2022. Poukázal také na možné omezení suverenity zemí v souvislosti s úmluvou a se vznikem nového orgánu takzvané Konference smluvních stran.
Podivný schvalovací proces IHR během 75. shromáždění WHO
Někteří politici poukazují na to, že pozměňovací návrhy IHR z roku 2022 nebyly na květnovém zasedání shromáždění WHO téhož roku řádně schváleny.
Podle Základních dokumentů WHO se pro schválení pozměňovacích návrhů musí sejít nadpoloviční většina členů výborů (pravidlo 85) a ti musí hlasovat zvednutím ruky (pravidlo 73). Dle dvanácti europoslanců však předsedající před hlasováním nezkontroloval počet zúčastněných v sále a nevyzval ke hlasování zvednutím ruky.
Ve světle tohoto tvrzení pak zaslali koncem listopadu 2023 dopis, ve kterém žádají WHO, aby okamžitě zaslalo důkazy o tom, že pozměňovací návrhy IHR byly řádně dle směrnic schváleny. Neplatnost pozměňovacích návrhů IHR z 2022 by pravděpodobně zkomplikovalo hlasování o nových návrzích v květnu 2024. Dle Roguskiho WHO na dopis členů EP nijak neodpovědělo.
Rozhodnutí Konference smluvních stran nemusí vždy reflektovat zájmy členských zemí
Podle návrhu pandemické úmluvy dojde po jejím schválení k vytvoření nového orgánu s názvem Konference smluvních stran (KSS). KSS se bude skládat z delegátů, kteří budou zastupovat členské země či regionální ekonomické integrační organizace (například EU). Přesný počet delegátů není v poslední verzi pandemické úmluvy stanoven. Není tedy jasné, jestli v KSS budou zastoupeny všechny členské země.
KSS si má např. vytvořit k fungování svá vlastní finanční pravidla. A podle článku 21 odstavce 7 nultého návrhu pandemické úmluvy bude KSS také dohlížet a činit rozhodnutí k implementaci úmluvy. Dále bude schvalovat různé její dodatky a pozměňovací návrhy.
Roguski však varoval před možnou netransparentností těchto procesů. Některá závažná rozhodnutí, která by měly činit členské státy, připadnou dle něj nedemokraticky zvolené skupině KSS.