Reinhard Werner

15. 1. 2024

Zemědělci, dopravní průmysl, dopravci a řidiči kamionů dnes v Berlíně pořádají protesty nebo stávkují. Reportéři a týmy německé redakce Epoch Times jsou na místě. Na německém kanálu Epoch TV je možné sledovat přímé vysílání od 11.30 hodin.

„Politici si mají znovu uvědomit, co znamená ohrožení konkurenceschopnosti a existence zemědělců a středních dopravních podniků,“ vysvětlují sdružení zemědělců a logistický a dopravní svaz (BGL). Protest podporují také speditéři, řemeslníci, malé a střední podniky a mnozí občané. Již v dopoledních hodinách se v Berlíně sešlo „více než 5000 vozidel“, jako jsou traktory a nákladní auta, sdělila v pondělí mluvčí německé policie.

Odpoledne se chtějí šéf parlamentní frakce SPD Rolf Mützenich, šéfka parlamentní frakce Zelených Britta Hasselmannová a šéf parlamentní frakce liberálů Christian Dürr sejít v Bundestagu k dialogu se šéfy zemědělských svazů.

Zemědělci vydali petici s názvem „Žádáme zachování slevy na zemědělskou naftu podle § 57 ,Daňové úlevy pro zemědělské a lesnické podniky‘ a osvobození od daně z motorových vozidel pro zemědělce a lesníky“. Tato petice do dnešního dne již přesáhla 1,1 milionu podpisů.

Veřejné zasedání petičního výboru ve Spolkovém sněmu je naplánováno na dnešek od 12 do 15 hodin. Tématem je sleva na zemědělskou naftu a osvobození od daně z motorových vozidel pro lesníky a zemědělce.

A jak je to s dodavatelskými řetězci?

V některých obchodech se objevily prázdné regály a některé spolkové země zrušily nedělní zákazy jízdy pro nákladní automobily.

Narušení dopravy v důsledku protestů zemědělců a dopravců se oproti začátku v pondělí 8. ledna snížilo. Po celém Německu se koná méně akcí a často jen v menším měřítku. Po třídenní stávce Německého logistického a dopravního svazu byla podle plánu obnovena také železniční doprava. Na některých místech však hrozí další protestní akce zaměstnanců maloobchodu v rámci aktuálního kola kolektivního vyjednávání.

Poté, co byly v některých supermarketech nalezeny prázdné regály, však u nemalé části zákazníků vzrostly obavy z možných problémů se zásobováním – zejména pokud by protesty trvaly déle.

Odborníci neočekávají, že by v důsledku protestů došlo v krátkodobém horizontu k omezení dodávek

Před prvním velkým celostátním dnem protestů zemědělců a dopravců odborníci předpokládali, že zásobování spotřebitelů nebude takřka vůbec ovlivněno. Maloobchodní sklady prý budou minimálně do konce měsíce zásobeny masem, zeleninou a ovocem. Kromě toho by v případě delšího protestu byly nejdříve postiženy týdenní a farmářské trhy a velkoobchody.

Jak uvedl list Berliner Zeitung, některé regály v hlavním městě byly prázdné již na začátku týdne. Ne vždy to bylo způsobeno zrušením dodávek. Prodavač v supermarketu v Charlottenburgu hlásil hromadné nákupy jednotlivých zákazníků: „Mnozí se bojí, že nic nedostanou. Je to trochu jako v období koronaviru.“

Na rozdíl od počáteční fáze koronavirové pandemie však není nejžádanější toaletní papír, ale čerstvé potraviny a konzervy.

Velké pochopení pro protesty – i když jsou regály prázdné?

Nicméně Jens Pawlowski, šéf Německého logistického a dopravního svazu, také hovoří o „napjaté“ situaci v zásobování. Zásobovací řetězce jsou již nyní přetížené kvůli akutnímu nedostatku řidičů kamionů. Nyní se navíc objevují protesty proti rozšiřování mýtného pro nákladní automobily a proti dvojímu zatížení cenami CO₂. Pawlowski neočekává v příštích týdnech žádné zásadní změny.

Za protesty zemědělců a dopravců stojí jasná většina obyvatel. Zda a jak by se nálada změnila, kdyby regály zůstávaly prázdné častěji, není jisté.

Článek původně vyšel na stránkách německé redakce Epoch Times. Text byl redakčně upraven.

Související články

Přečtěte si také

Ministerstvo vám náhradu za újmu po očkování nevyplatí, pokud to nebudou „následky srovnatelné s usmrcením“
Ministerstvo vám náhradu za újmu po očkování nevyplatí, pokud to nebudou „následky srovnatelné s usmrcením“

Stát v určitém okamžiku zbavil výrobce vakcín odpovědnosti za případné újmy na zdraví způsobené povinným očkováním a občanům sdělil, že odškodnění provede sám. Tedy že újmu uhradí z peněz daňových poplatníků. Systém je však nastaven tak, že na odškodnění zatím nikdo reálně nedosáhl.

Trump ve volbách 2020 „téměř jistě“ zvítězil, uvádí studie o podvodech při korespondenčním hlasování v USA
Trump ve volbách 2020 „téměř jistě“ zvítězil, uvádí studie o podvodech při korespondenčním hlasování v USA

Nevládní organizace Heartland Institute se snažila posoudit pravděpodobný dopad, který by měly korespondenční hlasy odevzdané podvodným způsobem na hlasování pro tehdejšího kandidáta Joea Bidena a pro jeho protikandidáta, prezidenta Donalda Trumpa. A také, jak by ovlivnily celkové výsledky voleb v roce 2020.

Česko bude dál podporovat Ukrajinu, výsledek války je klíčový, zdůraznil Řehka
Česko bude dál podporovat Ukrajinu, výsledek války je klíčový, zdůraznil Řehka

Výsledek války na Ukrajině předznamená, v jakém světě budeme žít, řekl v úvodu dnešního armádního velitelského shromáždění náčelník generálního štábu Karel Řehka.

OSN tvrdí, že tání arktického ledu je klíčovým indikátorem změny klimatu. Led ale netaje
OSN tvrdí, že tání arktického ledu je klíčovým indikátorem změny klimatu. Led ale netaje

Klimatická politika založená na předpokládaném vztahu mezi CO2 a úrovní arktického ledu je podle vědců problematická. Led netaje s růstem CO2.

Pandemická úmluva – co reálně přinese nový předpisový rámec WHO?
Pandemická úmluva – co reálně přinese nový předpisový rámec WHO?

Sdružení právníků Pro Libertate ve svém právním rozboru upozorňuje na rizika dosavadní verze Pandemické úmluvy, jakými jsou např. centralizace přístupu, legalizace cenzury, potlačení individuálních práv či rozšiřování kompetencí WHO.