Co se skutečně děje se zemědělstvím po celém světě a jak to ovlivní to, co budeme mít k snídani?
Redakce deníku The Epoch Times právě natáčí nový dokumentární snímek No Farmers No Food (Žádní farmáři, žádné jídlo), který sleduje situaci cíleného ničení podnikání farmářů v Nizozemí, přes Srí Lanku až po Kalifornii. Pod rouškou „snižování emisí CO2“ byla, zdá se, rozpoutána „celosvětová válka“ proti malým zemědělcům a nezávislým farmářům, kteří nyní žijí v neustálém strachu o svou existenci. Předpovídají příchod nové člověkem způsobené potravinové krize, která dostane výrobu potravin pod kontrolu nadnárodních korporací.
Podle plánu úzké skupiny „vizionářů“ má lidstvo nahradit konzumaci masa konzumací výrobků z červů a kobylek, které se již objevují na pultech obchodů.
Celebrity, od Nicole Kidmanové po Zaca Efrona, propagují konzumaci hmyzu již řadu let. Ale proč? Roman Balmakov zkoumá rychle se měnící prostředí našeho globálního zdroje potravin – zemědělského průmyslu. Stanou se jídelní stoly plné kobylek a červů naší novou realitou?
„Není to válka proti zemědělství, je to válka proti malým zemědělcům a nezávislým farmářům, je to válka na podporu elitního velkozemědělského průmyslu,“ říká Sterling Burnett, vedoucí Centra Arthura B. Robinsona pro politiku v oblasti klimatu a životního prostředí při Heartland Institute.
Představte si, že jdete do supermarketu a zjistíte, že vaše slanina je desetkrát dražší než nyní. Rozhlížíte se po cenově dostupné alternativě a o uličku dál je obrovský sortiment… výrobků z brouků a červů. Vydáte se na farmářský trh a zjistíte, že váš místní farmář byl donucen ke krachu.
Nic proti broukům, ale co se děje s našimi zemědělci? Vydejte se s novinářem Romanem Balmakovem na investigativní odyseu, abyste zjistili, co se skutečně děje se zemědělstvím po celém světě a jak to ovlivní to, co budete mít na stole ke snídani.
Podpořte tvorbu dokumentu
Přispět na tvorbu filmu můžete zde.
Náš tým vedl rozhovory s farmáři a odborníky z oboru od Nizozemska přes Srí Lanku až po Kalifornii. Když podpoříte naši produkci, pomůžete nám dostat na veřejnost jejich pravdivé zkušenosti a názory záskávané v praxi.
Shromáždili jsme 50 rozhovorů, záběry z 25 lokalit a disponujeme 49 hodinami natočeného materiálu.
Váš příspěvek nám pomůže dokončit poslední kola rozhovorů, sestříhat poslední verze dokumentu, uvést film na trh a oslovit co nejvíce diváků.
Náš cíl
Zemědělci jsou páteří našeho potravinového systému a jsou omezováni. Na jejich osobních zkušenostech a pohledu záleží. A my jim chceme dát možnost promluvit k veřejnosti.
„Lidé si neuvědomují, co se na ně chystá. Myslí si, že je to teď těžké. Dejte tomu čas do října; ceny potravin se zdvojnásobí [kvůli regulacím, které mají dopad na zemědělce],“ říká Lynn Allen, texaský farmář.
„Nemohu provozovat farmu za 5 %. Pro mě to skončilo… vzhledem k regulacím to nemohu nikomu prodat. Nikdo to nechce koupit. Vláda to ale chce koupit. A proto myslím [vydávají] ty regulace,“ Martin Neppelenbroek, nizozemský zemědělec.
Plán irské vlády v oblasti klimatu by způsobil „výrazné snížení produkce“ a potenciálně „devastaci zemědělského sektoru v Irsku,“ říká Tim Cullinan, předseda Asociace irských zemědělců.
„[Srí Lanka je nyní] doslova na pokraji hladomoru, protože mají masivní neúrodu [způsobenou regulacemi ovlivňujícími používání hnojiv],“ řekla Mandy Gunasekara, právnička v oblasti životního prostředí.