Mike Donghia

16. 1. 2024

Nezávazná konverzace může být velkým gestem na cestě k novým přátelstvím, dobrodružství a dobré náladě všude kolem.

Jsem tu, abych zvýšil význam nezávazné společenské konverzace, tedy small talku.

Není to nudné, zbytečné ani nutné zlo.

A nemusíte s ním spěchat, abyste se dostali k „podstatnější“ konverzaci, ať už to znamená cokoli.

Nezávazná konverzace je vlastně jednou z nejčistších a nejpříjemnějších forem komunikace, pokud neslouží žádnému většímu účelu nebo prosazování sebe sama.

Krása sdíleného

Ve své nejčistší podobě je nezávazná konverzace jednoduše přijetí přítomnosti druhého člověka a jeho vřelým a přátelským pozváním do svého mentálního prostoru. Je to postoj otevřenosti a zvědavosti, snadná výměna názorů mezi dlouholetými přáteli nebo plachými cizinci.

Tato konverzace může být tak jednoduchá, jako je vyslovení postřehu nebo položení otázky, ale především je to výměna vibrací s jinou osobou. Když se dva lidé spojí, mohou tyto vibrace vést k úsměvu, smíchu a uspokojivému pocitu z kontaktu.

Je to samozřejmě forma umění. Někteří lidé jsou přirozeně nadaní, ale každý se může cvičením zlepšit. A bez ohledu na to, jak moc jste nadaní, vždycky se najde místo pro toto další umění a pro upřímnou, dobrosrdečnou konverzaci.

Proč jinak vést další konverzaci? Zde je 8 důvodů, které mě napadají:

8 důvodů, proč více konverzovat

1. Potěšení z lidského kontaktu

Byli jsme stvořeni k tomu, abychom byli společenští. Tak jsme nastaveni a potřebujeme to k tomu, abychom zůstali při smyslech. Nepředpokládejte, že tato potřeba musí být vždy naplněna hlubokými, vážnými rozhovory – mnohokrát se mi stalo, že mi náladu zlepšil odlehčený rozhovor s cizím člověkem v obchodě nebo na ulici v sousedství.

2. Měřitelné zlepšení vaší pohody

Průzkum literatury uveřejněný v časopise Association for Psychological Science v roce 2021 přesvědčivě dokládá, že pohodu nezlepšují jen blízká (již dobře navázaná) přátelství, ale také volné kontakty a náhodný kontakt s cizími lidmi. Autoři došli k závěru, že k dobrému zdraví a štěstí potřebujeme sociální kontakty všeho druhu (kreativně nazvané vitamin S).

3. Změna průběhu něčího dne

V dnešní společnosti, která je tak uzavřená, je laťka společenského kontaktu tak nízko, že ani nemusíte být obzvlášť zdvořilý, abyste někomu výrazně ovlivnili den. Váš kompliment nebo přátelské gesto bude tak nečekané, že se v jejich mozku okamžitě rozzáří centrum s dobrými pocity radosti a kontaktu.

4. Buduje optimismus a důvěru vůči ostatním

Pokud jste si toho nevšimli, naše kultura zaznamenala drastický pokles důvěry veřejnosti. Máme tendenci držet se lidí, kteří jsou nám podobní, a z ostatních, kteří jsou jiní, děláme karikatury. Nezávazná konverzace je účinným způsobem, jak tyto bariéry prolomit. Stačí si s někým popovídat, abyste si ho více oblíbili a zjistili, že svět není tak děsivý, jak by si naše nejhorší hlasy přály.

5. Otevírá dveře k novým možnostem

Už dlouho jsem velkým zastáncem zvyšování množství náhod, kterým jsme vystaveni – neboli množství neznámých pozitivních cest, kterými by se náš život mohl ubírat. No a nezávazná konverzace je jednou z nejrychlejších cest, jak toho dosáhnout. Každý lidský vztah je semínkem z mnoha možností, a čím více si budeme s druhými povídat, tím lepší bude naše volba. Nevíte, jaké nové dveře se vám otevřou díky rozhovoru s cizím člověkem. Víme však, že nejvíce příležitostí vzniká těm, kteří jsou na očích, navazují kontakty s ostatními a vyhýbají se společenskému sebeprosazování.

6. Šance získat nového přítele

Každé přátelství někde začíná. Jednou zdánlivě bezvýznamnou interakcí se pak rozrůstá a rozšiřuje v jeden z největších darů, které život nabízí. Tím, že budete více konverzovat, zvýšíte své šance na nalezení výjimečné osoby, jejíž osobnost se jednoduše shoduje s tou vaší, a připravíte si tak podmínky pro dlouholeté přátelství.

7. Odstraňuje nudu přidáním aspektu neznámého

Nejjistější cestou k nudě je odstranit všechna překvapení a zbavit se veškerého rizika. Nesnášíte nudu jako já? Pak je nezávazná konverzace dobrodružstvím, které potřebujete. Když otevřete ústa a promluvíte s cizím člověkem, podstupujete malé, ale skutečné společenské riziko, které však může mít překvapivý a pozitivní výsledek. Dejte sbohem nudě a vnímejte svět jako své tréninkové hřiště pro tento typ konverzace.

8. Všude podporujte dobrou náladu

Představte si, že bychom všichni byli jen trochu přátelštější a otevřenější. Prohodit pár vtipů tady, udělat pár vtipných poznámek tam. Najednou by se opuštění domova stalo společenským dobrodružstvím a velkou škálou pěkných vzpomínek. Společně bychom mohli zvýšit kvalitu vibrací kolem sebe tím, že bychom více a lépe konverzovali.

Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times.

Související témata

Přečtěte si také

Ministerstvo vám náhradu za újmu po očkování nevyplatí, pokud to nebudou „následky srovnatelné s usmrcením“
Ministerstvo vám náhradu za újmu po očkování nevyplatí, pokud to nebudou „následky srovnatelné s usmrcením“

Stát v určitém okamžiku zbavil výrobce vakcín odpovědnosti za případné újmy na zdraví způsobené povinným očkováním a občanům sdělil, že odškodnění provede sám. Tedy že újmu uhradí z peněz daňových poplatníků. Systém je však nastaven tak, že na odškodnění zatím nikdo reálně nedosáhl.

Trump ve volbách 2020 „téměř jistě“ zvítězil, uvádí studie o podvodech při korespondenčním hlasování v USA
Trump ve volbách 2020 „téměř jistě“ zvítězil, uvádí studie o podvodech při korespondenčním hlasování v USA

Nevládní organizace Heartland Institute se snažila posoudit pravděpodobný dopad, který by měly korespondenční hlasy odevzdané podvodným způsobem na hlasování pro tehdejšího kandidáta Joea Bidena a pro jeho protikandidáta, prezidenta Donalda Trumpa. A také, jak by ovlivnily celkové výsledky voleb v roce 2020.

Česko bude dál podporovat Ukrajinu, výsledek války je klíčový, zdůraznil Řehka
Česko bude dál podporovat Ukrajinu, výsledek války je klíčový, zdůraznil Řehka

Výsledek války na Ukrajině předznamená, v jakém světě budeme žít, řekl v úvodu dnešního armádního velitelského shromáždění náčelník generálního štábu Karel Řehka.

OSN tvrdí, že tání arktického ledu je klíčovým indikátorem změny klimatu. Led ale netaje
OSN tvrdí, že tání arktického ledu je klíčovým indikátorem změny klimatu. Led ale netaje

Klimatická politika založená na předpokládaném vztahu mezi CO2 a úrovní arktického ledu je podle vědců problematická. Led netaje s růstem CO2.

Pandemická úmluva – co reálně přinese nový předpisový rámec WHO?
Pandemická úmluva – co reálně přinese nový předpisový rámec WHO?

Sdružení právníků Pro Libertate ve svém právním rozboru upozorňuje na rizika dosavadní verze Pandemické úmluvy, jakými jsou např. centralizace přístupu, legalizace cenzury, potlačení individuálních práv či rozšiřování kompetencí WHO.