Rachel Robertsová

20. 1. 2024

Američan žijící ve Velké Británii neuspěl ve své snaze využít Evropskou úmluvu o lidských právech (ECHR) ke změně britského práva tak, aby odpovídalo politice Kalifornie a umožnilo mu být právně uznán jako „nebinární“.

Žalobce, identifikovaný v rozsudku pouze mužským jménem Ryan Castellucci, pracuje v oblasti kybernetické bezpečnosti a v roce 2019 přišel žít do Spojeného království. Tvrdil, že zákony Velké Británie porušují jeho lidská práva tím, že mu neudělily osvědčení o uznání pohlaví (GRC), které by uznalo jeho pohlaví jako „nebinární“.

V jeho domovském státě Kalifornie bylo Castelluccimu povoleno mít v pase uvedeno své pohlaví jako „X“ a ve svém případě proti britské vládě argumentoval tím, že by měl mít stejná práva ve Velké Británii.

Stěžovatel použil článek 14 Evropské úmluvy o lidských právech, aby předložil svůj případ Nejvyššímu soudu poté, co ministryně pro otázky žen a rovnosti Kemi Badenochová jeho žádost v roce 2022 zablokovala a rozhodla, že GRC lze použít pouze ke změně pohlaví z muže na ženu nebo z ženy na muže.

V rozsudku vydaném Nejvyšším soudem je stěžovatel v celém textu označován svými preferovanými zájmeny „oni/ony“.

Když Castellucciv roce 2022 žádal o GRC, bylo mu řečeno, že gender je v právním systému Velké Británie považován za binární a že pohlaví X není v zemi dosud uznáno, tudíž mu může být vydáno osvědčení GRC pouze pro „ženu“, tj. opak jeho pohlaví.

Castellucci použil výzvu na sbírkové platformě Crowd Justice, aby získal finance na zaplacení svých právních výdajů. Podařilo se mu vybrat 72 tisíc liber (asi dva miliony korun) z cílové částky 134 tisíc liber (3,8 milionu korun).

Před slyšením loni v prosinci na své crowdfundingové stránce Američan uvedl, že vždy cítil, že jeho osobnost se skládá z mužských i ženských prvků a nepřipouští, že lidé jsou buď muži, nebo ženy.

Právníci žalobce tvrdili, že řada zemí a států po celém světě právně uznává koncept „nebinárního“ pohlaví a že zamítnutí by mohlo potenciálně způsobit problémy při přeshraničním cestování.

Vládní právníci úspěšně argumentovali, že pohlaví je podle britského práva považováno za binární z řady důvodů. Nároky nebo práva se mohou lišit v závislosti na pohlaví osoby, například ve vztahu k důchodovému věku, a existují trestné činy, které lze spáchat pouze na osobách určitého pohlaví, jako je mrzačení ženských pohlavních orgánů.

Zákon předpokládá, že pouze žena může porodit nebo být matkou, což je důležité pro mateřská práva, argumentovala vláda a zdůraznila, že pohlaví je důležitým faktorem při poskytování služeb veřejného sektoru, jako je vězeňský sektor, zdravotní péče, útulky pro domácí násilí a krizová centra pro znásilnění.

Soudci sice nárok Castellucciho zamítli, ale dali mu možnost odvolat se pomocí soudního přezkoumání.

Článek byl původně vydán britskou redakcí Epoch Times. Text byl českou redakcí zkrácen.

Související články

Přečtěte si také

Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně
Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně

Podle něj evropská pravidla mohl nastavovat jen někdo bez reálné zkušenosti z výroby. „Vypadá to, jako by to vymýšleli lidí, kteří nikdy nebyli v poli a ti nám vyprávějí, co máme dělat,“ domnívá se Tomáš Krč.

Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá
Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá

Společnost Mercedes-Benz včera oznámila, že odsouvá dříve avizované ukončení výroby spalovacích motorů. Firma to uvedla ve své zprávě pro investory.

Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává
Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává

Čínská iniciativa Pás a stezka ztrácí na atraktivitě kvůli skrytým vojenským ambicím, korupci a nedostatečným hospodářským výsledkům.

Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu
Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu

Půda je v Česku podle portálu Intersucho nasycená, úroveň nasycení se na většině míst republiky pohybuje nad 90 procenty.

Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách
Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách

Herkules je jednou z nejoblíbenějších postav řecké mytologie. Jeho obrovská síla a odvaha inspirovala západní svět.