Osoba z vedení spolku Transparent radí ve video rozhovoru s 16-letou dívkou, že hormony pro změnu pohlaví si lze obstarat i bez předpisu, byť s rizikem zdravotních komplikací. Spolek sdružující trans osoby přitom spolupracuje s ministerstvem školství a pořádá kurzy na školách.
Transparent spolupracuje s Národním pedagogickým institutem České republiky (NPI), který spadá pod ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT). Ten využívá metodických materiálů spolku v tématech týkajících se transgenderu.
Spolek rovněž nabízí kurzy pro školy a pedagogický personál týkající se problematiky transgenderu. Tyto kurzy jsou podle jejich vyjádření akreditovány MŠMT. Transparent jako spolek vede výbor, jehož členem je rozený muž Lenka Králová. Ta má na YouTube vlastní kanál V Tranzu, kam si zve hosty.
V jednom z dílů (zkrácená verze zde) zpovídá šestnáctiletou dívku, která se cítí být mužem a vypráví Králové svůj trans příběh, kde hovoří i o své snaze podstoupit tranzici v podobě užívání hormonálních léčiv. Stěžuje si, že jí její sexuoložka (Hana) Fifková ani po roce trans života nechce hormony předepsat, i navzdory tomu, že má dobrovzdání od pražského psychologa Petra Weisse.
Lékařka prý dívce „složitě vysvětlila“, že jí nevěří.
Králová se tím zdá být pohoršena a říká: (od 7:30 min)
„Prosimtě, nebudem si tady prostě hrát na nějakej morální svět. O tom, že ty hormony jdou i koupit, to víš?“
„Jo, to vím.“
„A uvažoval jsi nad tím třeba?“
„Jo, uvažoval.“
„Protože spousta lidí v tvý situaci se právě kvůli tomu přístupu českých sexuologů k tomuhle uchyluje, byť to je velký zdravotní riziko, ale prostě mnoha lidem nic jinýho nezbejvá.“
Pohlavní hormony jsou u nás v současnosti dostupné pouze na předpis a pacient se k nim tudíž bez vědomí lékaře běžným způsobem nedostane.
Deník Epoch Times oslovil ministerstvo školství s dotazem, zda by mělo spolupracovat se subjektem, jehož zástupce otevřeně komunikuje o nelegální možnosti získávání hormonálních přípravků se všemi zdravotními riziky. Na odpověď čekáme.
Kromě obstarávání hormonů Králová také na videu radí obracet se na vstřícnější sexuoložku, jejíž jméno uvádí a která má mezi trans osobami údajně dobrou pověst. Nabádá trans děti být ve vztahu s lékařem asertivní a nebát se ozvat: „Chci hormonální terapii. Co musím splnit, abyste mi ji dala. Jaké konkrétní kroky mám udělat?“
V posledních letech se objevují zprávy o příbězích mnoha lidí, kteří podstoupili proces pro změnu pohlaví v mladém věku a v horizontu měsíců či let podstoupili „detranzici“, tj. přechod k původnímu pohlaví, často však s již nevratnými následky. Např: