Studie, kterou provedla výzkumnice Dr. Rebecca Saxeová z Massachusettského technologického institutu, prokázala, že mateřský polibek snižuje bolest hlavy u malých dětí. Prostřednictvím magnetické rezonance výzkumnice zdokumentovala zajímavou souvislost mezi mateřskými láskyplnými gesty a snížením příznaků migrény a bolesti hlavy u dětí.
Experimentu se zúčastnila i samotná doktorka Saxeová, která během rezonance políbila svého dvouletého syna. Fotografie z magnetické rezonance zobrazuje citové spojení mezi ní a dítětem.
Obrázek z magnetické rezonance (MRI) má vědeckou hodnotu: je vizuálním zobrazením empatie. Ukázalo se, že tento láskyplný akt je emocionálním mostem, který aktivuje stejné oblasti mozku u dárce i u příjemce polibku.
MRI poukazuje na empatii mezi matkou a dítětem prostřednictvím emocionálního zrcadlení, tj. jak se matka a dítě emocionálně spojují již od nejútlejších měsíců života dítěte.
Emocionální zrcadlení
Emocionální zrcadlení je fenomén, který popisuje schopnost jednotlivců vzájemně odrážet a reagovat na emoce druhých lidí. V kontextu vztahu mezi matkou a dítětem to znamená, že matka a dítě si vyměňují emocionální signály a reagují na ně navzájem. Například, pokud dítě projevuje radostné emoce, matka může zareagovat s úsměvem a pozitivní energií.
Tuto studii, publikovanou v časopise Neurology, prezentoval profesor Vincenzo Guidetti, neuropsychiatr z římské univerzity Sapienza, na mezinárodním kongresu o bolestech hlavy v italském městě Stresa.
Profesor Guidetti se specializuje na studium bolesti hlavy a migrény u dětí. Svou práci nazývá „speciálním oknem pro pozorování poruchyˮ. Zdůrazňuje, jak je důležité porozumět neurofyziologickým strukturám, které se podílejí na emocionálním zrcadlení, aby se mohla zlepšit diagnostika a léčba.
Jeho výzkum se zaměřuje na průzkum neurologických aspektů bolesti hlavy a migrény u dětí, s důrazem na emocionální souvislosti. Ve výzkumu se bolesti hlavy spojují s poruchami, které jsou důsledkem nedostatku něhy v dětství. V. Guidetti potvrdil, že gesta náklonnosti rodičů aktivují specifické oblasti mozku spojené s rozvojem vědomí.
Bolesti hlavy považuje za jednu z poruch, které jasně ukazují na potřebu dívat se na člověka jako na celek. Tím se myslí, že k porozumění tohoto jevu je důležité zohlednit nejen genetické faktory, ale také osobní historii jednotlivce, jeho vztahy a prostředí, ve kterém se nachází. Tyto faktory spolu určují přesné a specifické formy utrpení spojené s bolestmi hlavy.
„Můžeme říci, že na rozdíl od předchozích klinických studií nyní začínáme chápat, které neurofyziologické struktury se podílejí na emocionálním zrcadlení. Emocionální zrcadlení tvoří základ správné péče o dítě,ˮ říká V. Guidetti.
Objev Dr. Saxeové tedy otevřel nové možnosti ve studiu bolesti hlavy u dětí. Zatímco v minulosti se výzkum zaměřoval na kombinaci environmentálních, psychologických, genetických nebo epigenetických faktorů, nyní existují konkrétní, vizuální důkazy o strukturách, které se podílejí na emocionálním zrcadlení.
Teorie mysli
Význam polibku matky při snižování bolestí hlavy dětí souvisí s procesem emocionálního vývoje, který je mimořádně důležitý ve věku od 2 do 5 let. V tomto období si děti začínají upevňovat svoji emocionální strukturu a rozvíjet schopnost chápat emoce jiných, známou jako teorie mysli. V tomto stadiu je rozhodující láskyplný vztah alespoň s jedním z rodičů, který pozitivně ovlivňuje schopnost dítěte zdravě komunikovat s ostatními.
Teorie mysli, často označovaná také jako „theory of mindˮ, je schopnost porozumět a uvědomit si mentální stavy jiných lidí, zejména jejich myšlenky, emoce, touhy a přesvědčení. Je to kognitivní schopnost, která nám umožňuje chápat, že jiní lidé mají odlišné pohledy, informace a vnímání světa.
Teorie mysli má zásadní vliv na naše sociální interakce, mezilidské vztahy a komunikaci, a je klíčovým faktorem pro porozumění a empatii ve vztazích s ostatními lidmi.
Empatie – klíč ke zdravému emocionálnímu rozvoji dítěte
Podle profesora Guidettiho nedostatek náklonnosti může vést k emocionálním poruchám, jako jsou bolesti hlavy a záhlaví. Gesta náklonnosti, jako například polibek matky, aktivují specifické oblasti mozku spojené s rozvojem vědomí, což podporuje myšlenku, že u dětí trpících bolestmi hlavy je řízení emocí narušeno nebo nedostatečné.
Klíčovým konceptem vyplývajícím z tohoto výzkumu je, že empatie je základem zdravého vývoje. Gesta náklonnosti nejen ovlivňují dítě, ale způsobují i neurofyziologické adaptace u rodičů, kteří se prostřednictvím „zrcadlení“ učí rozpoznávat reakce svých dětí. Empatie se tak stává hrou emocionálních reakcí a výměn, které podporují vývoj, učí dítě regulovat své obavy a zpracovávat své afektivní reakce.
Polibek matky není jen sladkým a uklidňujícím aktem, ale také mocným prostředkem emocionálního spojení mezi rodiči a dětmi, což má přímý vliv na emocionální a fyzické zdraví dětí. Výsledky výzkumu zdůrazňují význam láskyplného prostředí pro zdravý vývoj dítěte a přispívá k širšímu pohledu na duševní zdraví dětí.
Článek původně vyšel na stránkách slovenské redakce Epoch Times.