Podle předsedy české vlády Petra Fialy se zbavujeme závislosti na Rusku „extrémně rychle“, co se týče klíčových energetických surovin. Ruský plyn už nepotřebujeme vůbec a ropu z Ruska nahradíme do konce příštího roku, řekl premiér.
Fiala to pronesl na konferenci Efektivní energetika, která proběhla dnes v Senátu. Premiér zde hovořil o dosavadních krocích vlády na poli energetiky, jakož i o strategii na její rozvoj do budoucna.
Zatímco ruského plynu se nám dle Fialy podařilo zbavit rychle díky terminálu na zkapalněný zemní plyn (LNG) v holandském Eemshavenu, ropu chce vláda vyřešit do konce příštího roku.
Byť import zemního plynu do ČR byl po většinu minulého roku zanedbatelný, dle dat Českého statistického úřadu vzrostl v říjnu na necelých 10 % a v listopadu pak až na 27 % (1,91 mld. Kč z celkových 7 mld.). Data za prosinec 2023 zatím k dispozici nejsou. Někteří odborníci z oboru a ekonomové však upozorňují, že reálný podíl dovezeného ruského plynu je ještě větší, neboť se překupuje přes prostředníky a pak již není oficiálně deklarovaný jako „zemní plyn z Ruské federace“.
Díky rozšíření kapacity ropovodu TAL, který vede z italského Terstu přes Rakousko a Německo až do České republiky, se dle premiéra budeme moci brzy odstřihnout i od ruské ropy.
„Jsme v takové fázi, že tady mohu skutečně říct, že do konce příštího roku bude kapacita ropovodu TAL taková, že se zásadní závislosti na Rusku definitivně zbavíme,“ uvedl na konferenci Fiala a podotkl, že zajištění navýšení kapacity ropovodu tak, aby surovina tekla i k nám, nebyl vůbec jednoduchý diplomatický úkol.
Třetí oblastí, kde jsme na Moskvě závislí, je jaderné palivo, ale i v této oblasti se Česku daří postupně nahrazovat ruské dodávky palivem ze Spojených států a Francie, poznamenal český premiér.
Bývalý předseda vlády Mirek Topolánek v následné diskuzi po konferenci položil řečnickou otázku, v čem je závislost na Kataru nebo Kuvajtu bezpečnější než závislost na Rusku v dnešní proměnlivé geopolitické situaci.