Ondřej Horecký

18. 1. 2024

Úterní příspěvek ministerstva zahraničních věcí (MZV) na síti X (bývalý Twitter) vyvolal příval kritiky. Uživatelé poukazovali na to, že ministerstvo takovouto lacinou formou šíří nepravdivé informace. Pojďme se tedy na to podívat…

Komentář ministerstva ke komiksové ilustraci zněl: „Slyšeli jste pohádku Kremlu o tom, jak Česko bez ruského plynu zmrzne? Ruský režim nepotěšíme – ze závislosti jsme se dokázali rychle vymanit. V důsledku nesmyslné Putinovy války tak v tuhé zimě mrznou pouze ruští občané, kteří zažívají výpadky dodávek tepla, vody i elektřiny.“

Řada uživatelů poukázala na fakt, že ruská ropa i plyn se k nám stále dovážejí i navzdory proklamacím MZV. Je to pravda? Ano, byť realita je poněkud složitější.

Podíváme-li se na údaje Českého statistického úřadu, v říjnu a listopadu 2023 se k nám dovezlo větší množství plynu původem z Ruska. V období leden až ⁠⁠⁠listopad 2023 bylo našim největším dodavatelem plynu Norsko, nicméně Rusko bylo hned na druhém místě.

Dovoz plynu z Ruska za leden–⁠⁠⁠listopad 2023. Zdroj dat: ČSÚ, zpracované Epoch Times.

Z celkového objemu dovezeného plynu v hodnotě 79,2 miliard (období leden–⁠⁠⁠listopad 2023) tvořil ruský plyn 4,5 %. To sice není velké číslo, které nemusí symbolizovat závislost, nicméně je to o dost více než 1,2 %, které proklamoval ministr průmyslu a obchodu Síkela pro období leden–⁠⁠⁠říjen. Prosincovou statistiku pro větší výpovědní hodnotu jsme zatím u ČSÚ nedohledali.

EU nikdy neuvalila na dovoz ruského plynu žádné celounijní embargo. To se chystá až od roku 2027. Ostatně Ukrajina se s Ruskem dohodly, že i navzdory válce tok této suroviny svými plynovody povolí, byť poslední zprávy hovoří o tom, že to bude jen do roku 2025. Proto ruský plyn proudí dál jak na Ukrajinu, tak i do Maďarska, Rakouska či Slovenska, které jsou ochotny platit rubly.

Český trh s plynem je plně liberalizovaný, proto si i naši dovozci mohou dovolit ruský zemní plyn dovážet, samozřejmě za podmínky, že je to vyjde levněji a neporušují sankce. Podle plynárenského experta Michala Kocůrka ze společnosti EGÚ Brno, který to uvedl pro server info.cz, to dovozci dělají následovně: „Aby se nevystavili nějaké přímé kritice z etických důvodů, děje se to oficiálně třeba přes turecké firmy, případně tvrdící, že se jedná o ázerbájdžánský plyn. Ve skutečnosti jde o dodávky ruského plynu.”

Nejde o žádnou v byznysu neznámou praktiku, neboť i naopak, řada firem, které do Ruska před válkou dovážely, tak činí i nadále, jen ve formulářích změní zemi určení, pro Epoch Times potvrdil ředitel jedné z výrobních firem zaměřených na export pod podmínkou anonymity.

Ruský nebo ne?

Ale zpět k otázce plynu. Jak poznamenal Kocůrek, „obchod s plynem je dnes plně liberalizovaný a na trhu působí mnoho obchodníků. Dokud se nezavedou celounijní sankce, nemá stát fakticky možnost jak takovému obchodu s Ruskem zabránit“. Ruský plyn sice nedováží Česko jako stát, ale jednotliví obchodníci.

Podle analytiků a mediálních zpráv k nám začal opět téct ruský plyn ve větším měřítku na podzim 2023. Jelikož Slovensko, Maďarsko i Rakousko mají zásobníky díky stálému přísunu ruského plynu plné, prodávají ho dál a tak se dostává za dobrou cenu na český trh, kde nahrazuje část dovozu přes německé území.

Hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda poznamenal koncem listopadu 2023: „V posledních zhruba dvou měsících rozhodně neplatí, že by do Česka tekly pouze jednotky procent ruského plynu. Jsou to desítky procent. Třeba v pátek (24. 11.) činil dovoz ruského plynu 54,4 procenta celkového dovezeného objemu. V sobotu pak 55,1 procenta. Vyplývá to z údajů Gas Connect Austria, rakouské plynárenské společnosti zaměřující se na přepravu a distribuci plynu,“ citoval ekonoma server iDnes.

Již zmíněný Michal Kocůrek odhaduje ruské importy na 30–⁠⁠⁠40 % z celkového dovezeného množství plynu. Podle Ekonomického deníku začínají velkoobchodníci navíc od letošního roku stahovat plyn uložený dočasně v ukrajinských zásobnících, přičemž „nemalá část těchto dodávek směřuje do Česka“. Souběžně s tím roste i objem dodávek plynu z území Slovenska.

Podle plynárenského analytika Vratislava Ludvíka, s nímž Epoch Times hovořil, dováží plyn z Rakouska a Slovenska i šéf energetického holdingu EPH Daniel Křetínský. Jde však podle něj o „zanedbatelné“ množství, které miliardář kupuje pro své podniky. „Podle mých informací si Křetínský pro ten svůj holding dovezl 80 milionů m3, což je zhruba těžba MND Hodonín a mizivé procento z celkové spotřeby v ČR 7,5 miliardy m3.“

Ludvík zastává názor, že molekulárně to může být plyn z Ruska, ale z hlediska obchodního ruský není, protože nebyl koupen od ruských subjektů, což by bylo nelegální. „Z Ruska se plyn nedovezl žádný, to musím podtrhnout. Nelze nakoupit plyn od Gazpromu nebo nějakého zprostředkovatele Gazpromu. Nesmí to být obchod s ruským plynem,“ vysvětluje analytik a dodává, že ani na Slovensku ani v Rakousku nemají jen plyn z Ruska, ale i LNG z Polska a z jihu Evropy. Rozlišit následně, jestli byl do Česka prodán plyn ruský nebo jiný anebo směska, je pak fyzicky nemožné.

Cesta po moři

S tím, jak přestával téct do EU ruský zemní plyn potrubím, stoupaly v roce 2023 tankerové exporty zkapalněného plynu (LNG) z Ruska. Protože plyn v kapalné podobě nepodléhal ještě omezením, šlo o šikovný způsob, jak obejít nařízení EU. Po USA se tak Moskva stala spolu s Katarem druhým největším dodavatelem LNG pro evropský blok, uvádí Radio Free Europe.

Mezi lednem a červencem 2023 narostl objem dováženého ruského LNG o 40 procent v porovnání s údaji před začátkem války s Ukrajinou. Poukázala na to zpráva neziskové organizace Global Witness.

Bulharský think tank Centrum pro studium demokracie přišlo vloni v červnu s vlastní zprávou, kde uvádí, že část z ruského plynu končí ve státech EU. Příkladem je Německo, které v prvních třech měsících roku 2023 koupilo 23 procent svého dovozu zemního plynu z Belgie. Ve stejném časovém období Belgie dovezla 60 procent svých dodávek LNG z Ruska.

EU přikročila k uzavření i této mezery, když v prosinci 2023 schválila směrnici, která jednotlivým státům bloku umožní uvalit dočasné sankce i na ruský LNG. Ludvík podotýká, že Rusové pro import svého zkapalněného plynu využívají i tzv. iberskou cestu, kdy Španělsko dostalo výjimku z dovozu ruského plynu. Plyn odtud se pak může dostávat dál do Evropy. Tato výjimka by však měla brzy také skončit.

Související články

Přečtěte si také

Ministerstvo zdravotnictví skartuje dokumenty ke kauze Metacrill, říká advokátka
Ministerstvo zdravotnictví skartuje dokumenty ke kauze Metacrill, říká advokátka

Na Státní ústav pro kontrolu léčiv, který povolil k užívání látku METACRILL jako estetického implantátu, se chystá žaloba. Pacienti hlásí poškození zdraví. Ministerstvo skartuje související dokumenty...

Koalice doporučila svým europoslancům, aby hlasovali proti zájmům českých zemědělců, tvrdí Knotek z ANO
Koalice doporučila svým europoslancům, aby hlasovali proti zájmům českých zemědělců, tvrdí Knotek z ANO

Europoslanec Knotek obvinil ministra zemědělství, že tahá české farmáře za nos, a vládní koalici z toho, že instruovala své poslance v Evropském parlamentu, aby nepodpořili zavedení cel na ukrajinské zboží.

Termín eurovoleb v ČR byl vyhlášen ve Sbírce zákonů, oficiálně tím začala kampaň
Termín eurovoleb v ČR byl vyhlášen ve Sbírce zákonů, oficiálně tím začala kampaň

Termín voleb do Evropského parlamentu, které se v Česku budou konat 7. a 8. června, byl v úterý vyhlášen ve Sbírce zákonů. Oficiálně tím začala volební kampaň s povinnostmi pro kandidující strany a uskupení.

Z eurokandidátky Spolu odstoupil na žádost ODS a TOP 09 lidovec Hayato Okamura
Z eurokandidátky Spolu odstoupil na žádost ODS a TOP 09 lidovec Hayato Okamura

Kandidátka Spolu do červnových evropských voleb není opět kompletní. Kvůli dohodě mezi ODS, lidovci a TOP 09, že nebudou na zadních místech výrazné osobnosti, odstoupil od kandidatury poslanec KDU-ČSL Hayato Okamura.

V Paříží byla z vlaku ukradena taška s bezpečnostními plány pro olympiádu
V Paříží byla z vlaku ukradena taška s bezpečnostními plány pro olympiádu

Z vlaku na pařížském nádraží Gare du Nord bylo ukradeno zavazadlo s počítačem a dvěma USB disky s bezpečnostními plány policie pro letní olympijské hry, které se letos budou konat ve francouzské metropoli.