Aktualizováno 27.1.2024 o vyjádření europoslankyně Markéty Gregorové.
Projekt Europarlament přehledně zveřejnil dnes na svých sociálních sítích přehled absence našich europoslanců při hlasování v Evropském parlamentu v minulém roce.
Vloni měli europoslanci celkem 55 hlasovacích dní na plenárním, mini-plenárním nebo mimořádném zasedání Evropského parlamentu. Projekt, který pravidelně informuje o tom, jak poslanci hlasovali ve vybraných otázkách, sestavil grafickou procentuální statistiku na základě dat z výpisu hlasování na plenárních zasedáních Evropského parlamentu.
Graf procentuálně zobrazuje počet dní, kdy se europoslanci k hlasování na plénu nedostavili. Jejich nepřítomnost ovšem ještě nemusí znamenat, že se „ulévají“. Například Martina Dlabajová, která má spolu s Hynkem Blaškou nejhorší skóre, napsala na dotaz Epoch Times, proč má tak vysokou absenci, následující: „Z důvodu vážných zdravotních problémů jsem se z některých hlasování musela omluvit.”
Epoch Times oslovil také pana europoslance Blaška (nezávislý), ale nedostal do doby publikace tohoto článku odpověď. Markéta Gregorová (Piráti), která měla naopak nejlepší docházku, se vyjádřila se slovy: „Nenapadá mě, jak mám komentovat, že doslova chodím do práce. Možná bych se ptala spíš těch ostatních, co tak důležitého dělají místo toho. Protože pokud vím, lidé v ostatních povoláních taky musí svou práci navštěvovat. Nevím, co si z takového příkladu má vzít běžný český pracující.“
V grafu jsou pouze portréty europoslanců, jejich jména naleznete v dalším grafu.
K tomu je třeba dodat, že u třech poslanců místo jejich české politické strany najdete jen loga politických skupin, k nimž se v Evropském parlamentu hlásí. Stanislav Polčák pozastavil své členství v hnutí STAN, Hynek Blaško odešel z SPD a Radka Maxová, která kandidovala za ANO, z něj v roce 2020 vystoupila a odešla i z evropské parlamentní frakce Renew Europe, aby se přidala k Progresivcům.
Pro porovnání uvádíme i absence českých europoslanců v hlasovacích dnech na plénu v roce 2022.
Zajímá vás, jak jednotliví europoslanci hlasují? Umíte-li anglicky, můžete si to zkontrolovat např. na serveru howtheyvote.eu, kde lze vyhledávat podle oblasti, o níž se hlasovalo a výsledky filtrovat podle země, poslance nebo parlamentní skupiny.