Tom Ozimek

29. 1. 2024

Podle údajů, které v pátek zveřejnila americká Celní a pohraniční ochrana (CBP), překročilo minulý měsíc americkou hranici nelegálně až 371 tisíc imigrantů, čímž došlo k překonání předchozího rekordu ze srpna 2023 o zhruba 30 tisíc.

Nový rekord zároveň zaznamenala jihozápadní hranice, na které došlo k zachycení 302 tisíc migrantů.

Rekordní čísla přicházejí ruku v ruce s pokusem sněmovních republikánů o ústavní žalobu (tzv. impeachment) na ministra vnitřní bezpečnosti Alejandra Mayorkase za jeho postup při řešení krize nelegální imigrace.

Očekává se, že republikán Mark Green předloží rezoluci k ústavní žalobě Mayorkase příští týden.

„Ministr Mayorkas opět překonal sám sebe – nikdy jsme za jeho působení neviděli tak katastrofální čísla, a to ani při historicky nejvyšších počtech setkání*,“ uvedl Green v prohlášení. „Prosincová čísla jsou dalším nezvratným důkazem, že ministr Mayorkas musí být odvolán.“

* Encounter (setkání) je oficiální termín, který používá Celní a pohraniční ochrana pro zaznamenaný pokus o překročení hranice. Další kategorií jsou pak ještě tzv. „gotaways“, tj. lidé, kteří hranici překročili nelegálně mimo pozornost hlídek. (pozn. překl.)

Úmysl?

Kongresman Green uvedl, že rekordně vysoká čísla jsou nejen „katastrofou“, ale že jsou dle něj záměrná.

„K tomuto ohromujícímu počtu setkání na našich hranicích dochází pouze záměrně a úmyslným odmítnutím dodržovat zákony přijaté Kongresem,“ sdělil Green a obvinil šéfa ministerstva, že „záměrně otevřel naše hranice“.

Green, stejně jako mnoho jeho kolegů republikánů, obvinil Bidenovu administrativu z rozvolnění pohraniční politiky a otevření dveří prudkému přílivu nelegálních přistěhovalců.

Představitelé Bidenovy administrativy taková obvinění odmítají a tvrdí, že dělají vše pro to, aby příliv imigrantů zastavili, a argumentují důvody, jako jsou sezónní výkyvy, nefunkční imigrační systém a dokonce i klimatické změny.

Mezi voliči se postupně stává krize na hranicích problémem a nedávný průzkum ukázal, že imigrace se stala tím nejpalčivějším, a dokonce odsunula na druhé místo inflaci.

„Jsou velmi znepokojeni imigrací, inflací a kriminalitou, a proto mnozí z nich říkají, že chtějí nového prezidenta,“ uvedl 22. ledna Mark Penn, spoluředitel Harvard CAPS / Harris poll, které průzkum provedly.

Doporučujeme dokumentární snímek Epoch Times „Architekti imigrační krize“ s českými titulky:

„Dejte mi peníze“

Preference prezidenta Joea Bidena, jenž imigraci podporuje, se v onom průzkumu propadly na 35 %. Teprve nedávno připustil, že hranice nejsou bezpečné – i když popřel, že by s tím měla cokoli společného jeho politika.

Ministr Mayorkas nedávno svaloval vinu za příliv imigrantů na Kongres, respektive na jeho neschopnost provést legislativní změny a poskytnout více peněz na zabezpečení hranic.

Také prezident Biden uvedl financování za klíčové, když naposledy odpovídal na otázku reportéra, zda věří, že je hranice bezpečná.

„Ne, není,“ odpověděl prezident Biden. „Nevěřil jsem tomu posledních deset let. A posledních 10 let jsem to říkal … dejte mi peníze.“

Velký spor v ochraně hranic vede s federálními orgány Texas kvůli ostnatému drátu podél své hranice. Stát jej nainstaloval v rámci programu vyhlášeného guvernérem Gregem Abbottem (republikán), aby migranty odradil a Mayorkasovo ministerstvo vydalo instrukci k jeho přestříhávání.

Bývalý prezident Donald Trump, za jehož působení (a tvrdé pohraniční politiky) byl počet nelegálních přechodů výrazně nižší, svého nástupce ostře kritizuje.

**FY17FY18FY19FY20FY21FY22FY23FY24 (zatím)
Pokusy o překročení hranic USA526,901683,1781,148,024646,8221,956,5192,766,5823,201,144988,819

** FY je označení pro tzv. fiskální rok, který je v USA vždy od října do září; např. FY2023 začal v říjnu 2022 a končil v září 2023. (pozn. překl.)

Ústavní klauzule

Prohlášením, že příliv nelegálních přistěhovalců do jeho států se rovná „invazi“, kterou Bidenova administrativa nedokázala odrazit, Abbott 24. ledna aktivoval takzvanou invazní klauzuli americké ústavy, která dá státu větší možnosti proti ilegální migraci zakročit a vyhošťovat migranty.

Trump vyjádřil Abbottovu kroku podporu a vyzval státy, aby nasadily jednotky Národní gardy na podporu Texasu v jeho úsilí o posílení bezpečnosti hranic.

Bílý dům na žádost o komentář nereagoval.

Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times. Text byl redakčně zkrácen a doplněn o statistiku CBP.

Související témata

Přečtěte si také

Staří odcházejí, mladí nechtějí. Jak české zemědělství zápasí s palčivým nedostatkem pracovních sil
Staří odcházejí, mladí nechtějí. Jak české zemědělství zápasí s palčivým nedostatkem pracovních sil

Malé platy, vysoký zápřah, špinavá práce, enormní byrokracie, to vše snižuje u mladých lidí atraktivitu zemědělství. Je farmařina opravdu na vymření? Jak se bude agrární sektor vyvíjet do budoucna? To vše se dozvíte v naší reportáži.

Z Německa odchází další špičkové firmy
Z Německa odchází další špičkové firmy

Počet podniků, které opouštějí Německo, je vyšší než za posledních 15 let. Známá jména jako Meyer Burger, Landliebe a Miele jsou jen špičkou ledovce. BDI předpokládá, že více než 40 % malých a středních podniků zvažuje odchod.

I když úřady tvrdí, že vakcíny proti covidu jsou bezpečné, očkovaní dárci krve mají určitá omezení
I když úřady tvrdí, že vakcíny proti covidu jsou bezpečné, očkovaní dárci krve mají určitá omezení

V ČR by dárce krve neměl jít na odběr v určité lhůtě po očkování proti covidu. V USA se dárcův očkovací stav zjišťuje, i když důvody tohoto požadavku nejsou přehledné.

Kde vzniká imunita? Možná budete překvapeni
Kde vzniká imunita? Možná budete překvapeni

Možná budete překvapeni tím, kolik různých typů imunitních buněk vaše tělo má a jak účinně navzájem spolupracují. Ještě zajímavější je, že většina těchto imunitních buněk vzniká v kostní dřeni…

Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává
Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává

Čínská iniciativa Pás a stezka ztrácí na atraktivitě kvůli skrytým vojenským ambicím, korupci a nedostatečným hospodářským výsledkům.