Státní veterinární správa (SVS) včera oznámila, že objevila ohnisko ptačí chřipky v komerčním velkochovu drůbeže v Chocni na Pardubicku.
V chovu je kolem 73 tisíc kusů drůbeže, které budou muset být utraceny. Na místo se včera přijel podívat i ministr zemědělství Marek Výborný. Podezření na nákazu vzniklo na základě hlášení náhlého úhynu stovek slepic v jedné z hal.
Veterinární inspektoři po odebrání vzorků a jejich analýze v laboratoři potvrdili, že se jedná o vysoce patogenní ptačí chřipku subtypu H5N1. Tento vir je potenciálně přenosný i na člověka, proto veškeré práce probíhají v ochranných oblecích. Slepice i vejce jsou bezpečně likvidovány za pomoci hasičů. Kolem farmy bylo vyhlášeno tříkilometrové ochranné pásmo, aby se zabránilo dalšímu šíření nákazy.
„Krajské veterinární správy v případě všech předchozích letošních ohnisek využily možnosti dané nedávnou změnou evropské legislativy nevymezit okolo zasaženého chovu uzavřená pásma a v nich nevyhlašovat mimořádná veterinární opatření. V případě komerčního velkochovu, který uvolňuje drůbež na trh, však tato opatření být přijata musí,“ uvedl v tiskovém prohlášení Zbyněk Semerád, ústřední ředitel SVS.
Letos bylo v České republice zatím potvrzeno 13 ohnisek ptačí chřipky v nekomerčních malochovech, uvádí SVS. Ve dvou případech byla stejná nákaza potvrzena u čtyř uhynulých volně žijících ptáků. V komerčním chovu drůbeže byla ptačí chřipka v ČR naposledy potvrzena v loňském roce, a to 4. května 2023 v chovu krůt v Rychvaldu v Moravskoslezském kraji.
Chovatel postižené drůbeže bude kompenzován za vzniklé ztráty i náklady na likvidaci. Na toto odškodné mají nárok komerční chovy, ale i drobnochovatelé.
„Viry ptačí chřipky se běžně vyskytují u volně žijících ptáků a k jejich přenosu dochází zejména trusem. Proto infekci nejčastěji způsobí pozření krmiva či vody kontaminované trusem infikovaných ptáků. Vysoce patogenní viry aviární influenzy způsobují u ptáků vysokou nemocnost a velké úhyny,“ uvádí veterinární správa.