Pokud jde o prevenci rakoviny, neexistuje žádné vědecky stanovené bezpečné množství alkoholu, které můžete vypít.
Přestože jsou zdravotní rizika alkoholu dostatečně zdokumentována, nedávná zpráva dospěla k závěru, že omezení nebo úplné upuštění od pití alkoholických nápojů může významně snížit pravděpodobnost vzniku rakoviny dutiny ústní a jícnu.
Zprávu zveřejněnou v časopise New England Journal of Medicine vypracovalo 19 lékařských odborníků z 8 různých zemí světa. Rozsáhlý přehled 91 výzkumných studií shledal dostatek důkazů o tom, že snížení nebo vyřazení alkoholu ze stravy snižuje riziko vzniku rakoviny ústní dutiny nebo jícnu. Panel rovněž objevil dílčí důkazy týkající se konzumace alkoholu v případě rakoviny hrtanu, tlustého střeva a konečníku.
Vysvětlení kontrolních zjištění
Vědci také zjistili, že čím déle člověk nepil alkohol, tím nižší bylo riziko vzniku některých druhů rakoviny. Studie nestanovila, zda je minimální množství alkoholu považováno za přijatelné nebo bezpečné s ohledem na riziko vzniku rakoviny.
„Tato zjištění nejsou překvapující,“ uvedl Dr. Misagh Karimi v e-mailu pro Epoch Times. Doktor Karimi je onkologický lékař v City of Hope Orange County Lennar Foundation Cancer Center v kalifornském Irvinu.
„Tato zpráva doplňuje desetiletí výzkumu, který ukazuje souvislost mezi konzumací alkoholu a rakovinou. I když se tato oblast výzkumu stále vyvíjí, víme, že snížení příjmu alkoholu významně snižuje riziko vzniku některých druhů rakoviny.“
Jak alkohol způsobuje rakovinu?
Vědci zjistili, že příčinou rakoviny způsobené alkoholem je acetaldehyd, toxin vznikající v játrech při metabolismu alkoholu. Čím méně alkoholu tedy člověk konzumuje, tím méně acetaldehydu v těle vzniká a tím menší je pravděpodobnost vzniku některých druhů rakoviny.
„Je důležité si uvědomit, že všechny alkoholické nápoje, jako jsou víno, pivo a lihoviny, obsahují etanol, a proto mohou zvyšovat riziko vzniku rakoviny. Obecně platí, že čím více pijete, tím vyšší je riziko vzniku rakoviny. Existují také důkazy, že nejdůležitějším faktorem může být množství alkoholu, které člověk vypije v průběhu času,“ vysvětluje doktor Karimi.
Protože acetaldehyd je karcinogen, doktor Karimi poznamenává: „Může poškozovat DNA a potenciálně přispívat k tvorbě nádorů a poškození buněk a jater, ačkoli souvislosti a mechanismy ještě nejsou zcela známy.“
Zvyšuje užívání alkoholu s jinými látkami riziko rakoviny?
Další studie naznačují úzkou souvislost mezi užíváním více návykových látek a rizikem vzniku rakoviny. Je známo, že kouření přispívá ke vzniku většiny rakovin souvisejících s alkoholem, včetně rakoviny úst, hltanu, hrtanu, jícnu, jater, tlustého střeva a prsu. Je také důležité si uvědomit, že současné kouření a pití alkoholu zvyšuje riziko vzniku rakoviny více než užívání jedné z těchto látek samostatně. A konečně, výzkumy také potvrzují, že celkové riziko rakoviny je vyšší u lidí, kteří užívají některé nelegální drogy, včetně opiátů a kokainu.
„Alkohol i tabák jsou rakovinotvorné látky, které zvyšují riziko vzniku a návratu rakoviny. Neexistuje vědecky stanovené „bezpečné“ množství alkoholu, stejně jako neexistuje bezpečný počet cigaret, které můžete vykouřit. Pokud jde o prevenci rakoviny, je lepší pít méně a nejlepší nepít vůbec. Pokud přestanete pít alkohol dnes, nesnížíte riziko vzniku rakoviny okamžitě, ale účinky se projeví v průběhu času. Pro jedince, kteří se rozhodnou pít alkohol, směrnice doporučují ženám maximálně jeden alkoholický nápoj denně a mužům dva nápoje denně,“ radí doktor Karimi.
Další rizikové faktory pro vznik rakoviny
Odhaduje se, že 30 až 50 % všech případů rakoviny lze předejít tím, že se vyhneme rizikovým faktorům a zavedeme preventivní opatření. Riziko vzniku rakoviny však může u člověka ovlivnit mnoho různých faktorů. Některé z těchto rizikových faktorů mohou zahrnovat:
- Konzumace alkoholu.
- Kouření.
- Nevhodná strava.
- Nedostatek fyzické aktivity.
- Znečištění ovzduší.
- Některé chronické infekce (např. helicobacter pylori, HPV virus, hepatitida B, hepatitida C, Epstein-Barr virus).
- Genetické predispozice.
„Je řada opatření, která můžeme přijmout, abychom snížili riziko onemocnění rakovinou, a omezení nebo vyloučení pití alkoholu je jedním z nich,“ říká doktor Karimi. „Jako lékař onkolog je jedním z mých nejčastějších doporučení pacientům, aby v rámci prevence nebo léčby rakoviny provedli (a dodržovali) změnu životního stylu. Tyto změny obvykle zahrnují vyřazení alkoholu a tabáku, pokud jej užívají, konzumaci většího množství zelené listové zeleniny a celozrnných výrobků, omezení nebo vyloučení průmyslově zpracovaných potravin, udržování zdravé tělesné hmotnosti a fyzickou aktivitu. Pokud jste pacient s rakovinou nebo jste rakovinu přežili, promluvte si se svým onkologem o konzumaci alkoholu a o způsobech, jak v případě potřeby pití omezit nebo vyloučit.“
Budoucí výzkumné potřeby
V této konkrétní studii nebyli výzkumníci schopni určit přesný stupeň snížení rizika spojeného se snížením nebo úplným opuštěním konzumace alkoholu. Nemohli také stanovit, za jak dlouho po vzdání se alkoholu začne člověk pociťovat přínosy. Budoucí výzkum by mohl vnést tolik potřebné světlo do těchto dvou aspektů ve vztahu k riziku vzniku rakoviny.
„Je zapotřebí dalšího výzkumu na toto téma, protože konzumace alkoholu může mít krátkodobá i dlouhodobá rizika. Předchozí výzkum ukázal, že i malé množství alkoholu zvyšuje riziko dalších typů rakoviny, včetně rakoviny úst a krku, jícnu, tlustého střeva a konečníku, jater a prsu. Rovněž jsme zjistili, že nadměrná konzumace alkoholu může časem vést k dalším chronickým onemocněním, jako je vysoký krevní tlak, mrtvice, onemocnění jater, zažívací problémy a srdeční choroby,“ vysvětluje doktor Karimi.
Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times.