Juraj Skovajsa

9. 2. 2024

Již několik let se ve Spojených státech skloňuje otázka bezpečnosti, resp. možnosti zneužití korespondenční volby, a nedávno se o ní, u příležitosti koaličního návrhu zákona, začalo mluvit i v České republice.

V této souvislosti vydal minulý týden úřad federálního žalobce v New Jersey tiskové prohlášení o obvinění bývalého vysoce postaveného úředníka z podvodů zneužití poštovních (korespondenčních) volebních lístků.

Jde o bývalého šéfa městské rady Atlantic City a místního „volebního guru“ Craiga Callawaye, který byl 1. února zatčen a následně propuštěn na kauci do doby soudního procesu. Během posledních 20 let pomáhal ve volebních kampaních jak demokratům, tak republikánům – dle toho, kdo si jej najal.

Jeho schopnost pomoci kandidátům dosáhnout vítězství byla tak vyhlášená, že předseda republikánů v Atlantic City prohlásil: „Může někomu vyhrát volby a jiného naopak srazit.“

Zdá se ale, že jeho „zázračné“ schopnosti začaly zajímat orgány činné v trestním řízení.

„Přibližně měsíc před všeobecnými volbami konanými 8. listopadu 2022 Callaway a další osoby pracující na jeho pokyn oslovili řadu osob v Atlantic City a slíbili 30 až 50 dolarů [denně] za to, že budou působit jako údajně zmocnění poštovní poslíčci pro voliče, kteří si údajně přáli hlasovat poštou,“ konstatuje se v tiskovém prohlášení prokuratury.

V příloze prohlášení pak úřad žalobce poskytuje detaily, jak mělo k podvodům s hlasovacími lístky docházet, a výpovědi svědků.

Tito Callawayem a jeho komplici najatí poslíčci měli dostávat na parkovišti před okresním úřadem vyplněné žádosti o vydání korespondenčních hlasovacích lístků, poté s nimi měli jít na úřad, který měl žádosti schválit a následně vydat hlasovací lístky. Takto vydané lístky má poslíček dle zákona obratem doručit žadateli. Vydané volební lístky však dle prokuratury končily v rukou Callawaye a jeho kompliců.

„Mnohé z těchto poštovních hlasovacích lístků sesbírané Callawayem nebo jeho podřízenými byly nakonec odevzdány jménem lidí, kteří potvrdili, že ve všeobecných volbách 2022 nevolili vůbec – ani osobně, ani poštovními volebními lístky – a nepověřili Callawaye, jeho podřízené či kohokoliv jiného, aby za ně volební lístky odevzdal. Mnoho z těchto poštou zaslaných hlasovacích lístků bylo započítáno do voleb,“ konstatuje prokuratura.

Zatím však jde „jen“ o obvinění (týkající se pouze voleb 2022) a dle práva tedy Callaway není oficiálně uznán vinným.

Nicméně po zatčení Callawaye vydal předseda Demokratické strany ve městě Michael Suleiman prohlášení: „… není žádným tajemstvím, že kandidáti obou stran si v minulosti najali Callawaye, aby jim pomohl vyhrát volby. Ti, kdo si ho najali, se nyní nemohou odvolávat na nevědomost. Všichni v Atlantic County přesně vědí, co je Callawayova operace zač a jak je to celé očividně nezákonné.“

Související články

Přečtěte si také

Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně
Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně

Podle něj evropská pravidla mohl nastavovat jen někdo bez reálné zkušenosti z výroby. „Vypadá to, jako by to vymýšleli lidí, kteří nikdy nebyli v poli a ti nám vyprávějí, co máme dělat,“ domnívá se Tomáš Krč.

Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá
Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá

Společnost Mercedes-Benz včera oznámila, že odsouvá dříve avizované ukončení výroby spalovacích motorů. Firma to uvedla ve své zprávě pro investory.

Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává
Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává

Čínská iniciativa Pás a stezka ztrácí na atraktivitě kvůli skrytým vojenským ambicím, korupci a nedostatečným hospodářským výsledkům.

Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu
Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu

Půda je v Česku podle portálu Intersucho nasycená, úroveň nasycení se na většině míst republiky pohybuje nad 90 procenty.

Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách
Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách

Herkules je jednou z nejoblíbenějších postav řecké mytologie. Jeho obrovská síla a odvaha inspirovala západní svět.