Juraj Skovajsa

4. 3. 2024

V souvislosti s požadavky, z nichž na některé čekají zemědělci dle předsedy Zemědělského svazu ČR (ZS) již dva roky, a s kterými spolu s Agrární komorou a dalšími organizacemi intenzivně konfrontují ministra zemědělství Marka Výborného a vládu již několik týdnů, se dnes zástupci dvou největších zemědělských sdružení rozhodovali o avizovaném protestu v Praze.

Minulý týden ve čtvrtek (29. 2.) sdělil prezident Agrární komory (AK) Jan Doležal po jednání zástupců zemědělských organizací s ministrem Výborným, že schůzka byla „zklamáním“ a následně šéfové agrárních organizací vyzvali farmáře ke stávkové pohotovosti s tím, že protest by se konal 7. března v Praze.

Nicméně, zemědělci ještě dali ministru několik hodin, protože mu původně slíbili čas do 1. března. U této příležitosti hrnul předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha 5 požadavků, mezi nimiž je např. navrácení daně z nemovitostí na zemědělskou půdu na úroveň roku 2023; aktivní obhajování zájmů našich zemědělců, včetně problémů s mimounijními obilovinami, které srážejí ceny dolů a tím i jejich životaschopnost; či řešení dotací.

Dalšího dne sice Agrární komora po další výměně s ministrem zemědělství sdělila, že „ministrovi Výbornému nelze upřít snahu“, a také sám ministr prohlásil, že stojí na straně zemědělců. Nicméně, konečný verdikt o protestech v Praze měl padnout po dnešním jednání zástupců Zemědělského svazu a Agrární komory.

Dnešní tiskové konference se spolu s šéfy AK a ZS zúčastnili i jejich kolegové z Českomoravského svazu zemědělských podnikatelů a Společnost mladých agrárníků.

Prezident AK Jan Doležal sdělil, že agrárníci jednomyslně dospěli k závěru, že protest 7. března přeci jen bude. „Je potřeba, aby vláda reagovala s větší vážností,“ sdělil Doležal a upřesnil, že i když nelze upřít snahu ministra, z jiných stran vlády podporu nevnímají.

Dodal, že dosavadní jednání byla v rovině slibů a teoretických řešení. Zemědělci potřebují opravdové záruky, tj. na papíře.

Martin Pýcha poté naznačil obrysy protestů. Jedna část dle něj bude jízda zemědělské techniky podél Vltavy, pravděpodobně po ulici Milady Horákové. Další částí by pak měla být fyzická účast na protestu. Pravděpodobně před úřadem vlády.

Dále upřesnil, že nechtějí způsobit dopravní kolaps a že pro jízdu očekává zemědělskou techniku v řádu stovky strojů.

Šéf Českomoravského svazu zemědělských podnikatelů dodal, že problém s byrokracií do oněch pěti požadavků nezařadili, protože jim to ministr slíbil již dříve.

Doležal při dotazech novinářů varoval, že protest plánovaný na 7. března „nebude poslední“ a naznačil, že v tomto směru bude pro agrárníky klíčové zasedání Rady EU 21. března, kde by se měla řešit i problematika bezcelních dovozů ze zemí mimo EU. Dle jejich informací se mělo z těchto zemí dovézt na trh EU zboží ve výši 19 miliard eur.

Související témata

Přečtěte si také

Další zelený předpis z Bruselu tentokrát míří na náklaďáky. Diesel bude postupně odstaven
Další zelený předpis z Bruselu tentokrát míří na náklaďáky. Diesel bude postupně odstaven

Nová evropská legislativa si v rámci boje s emisemi hodlá tentokrát posvítit na nákladní vozy a autobusy. Evropský parlament schválil ve středu předběžný návrh zákona, který drasticky sníží počet nových těžkých vozidel jezdících na naftu.

Celé vedení ODS v Ostravě obhájilo mandát, novou místopředsedkyní je Decroix
Celé vedení ODS v Ostravě obhájilo mandát, novou místopředsedkyní je Decroix

Jedinou novou tváří v nejužším vedení strany tak je místopředsedkyně poslaneckého klubu Eva Decroix.

Schillerová si neumí přestavit, že by ANO po volbách vytvořilo vládu s SPD
Schillerová si neumí přestavit, že by ANO po volbách vytvořilo vládu s SPD

Šéfka poslanců ANO Alena Schillerová si neumí přestavit, že by hnutí po příštích sněmovních volbách vytvořilo vládu s SPD.

Roste podíl černošských voličů, kteří se odvracejí od Joea Bidena a přecházejí k Trumpovi
Roste podíl černošských voličů, kteří se odvracejí od Joea Bidena a přecházejí k Trumpovi

S ohlédnutím se na preference voličů v prezidentských volbách 2020 současné průzkumy ukazují, že Joeu Bidenovi klesají u černošského etnika preference a Trumpovi naopak rostou.

Izraelský válečný kabinet se zatím neshodl na reakci na útok Íránu
Izraelský válečný kabinet se zatím neshodl na reakci na útok Íránu

Izraelský válečný kabinet dnes několik hodin jednal o reakci na noční íránský dronový a raketový útok na Izrael, na postupu se však zatím neshodl.