6. března se v Maďarsku rozšířila zpráva, která pobouřila mnoho lidí. Opravdu budou v maďarských městech brzy hlídkovat čínští policisté?

Maďarští a čínští policisté by mohli brzy společně hlídkovat v maďarských městech. V únoru se na tom dohodla maďarská vláda s čínským ministrem.

Maďarská veřejnost však o tom nebyla informována. Nyní článek v deníku Welt vyvolal v Maďarsku pobouření. Zpráva ze 7. března se dostala na titulní stránky proopozičních médií v zemi.

Která města a kolik čínských policistů jsou zapojena, uvedlo ministerstvo vnitra ve svém prohlášení, „určí výkonné orgány s přihlédnutím k organizaci služby“. Jinými slovy, přesné informace nejsou k dispozici.

Dohoda byla uzavřena v tajnosti

Během své návštěvy Budapešti v polovině února jednal čínský ministr veřejné bezpečnosti Wang Siao-chung s premiérem Viktorem Orbánem a maďarským ministrem vnitra Sándorem Pintérem. Kromě posílení obchodní a investiční spolupráce nabídl „podporu Maďarsku, dlouholetému strategickému partnerovi, v otázkách veřejné bezpečnosti“, jak informoval server Euronews.

O Orbánově reakci na čínskou nabídku neinformovala ani čínská tisková agentura, která zprávu původně přinesla, ani maďarská ústřední tisková kancelář.

Skutečnost, že by čínští policisté mohli v budoucnu společně hlídat maďarská města, nakonec potvrdil 6. března zástupce ministerstva vnitra na dotaz maďarského zpravodajského portálu Telex.

Podle ministerstva by „policisté z obou zemí mohli v budoucnu hlídkovat společně, což by pomohlo zlepšit komunikaci mezi občany a orgány obou zemí a posílit vnitřní bezpečnost a veřejný pořádek“.

Podle vlády má dohoda o spolupráci za cíl zlepšit bezpečnost v turistických oblastech obou zemí během hlavní turistické sezóny a obecně při akcích, které přitahují velké davy lidí.

Rozhořčené reakce

Zpráva se ve středu večer v tisku rozšířila jako požár. A komentáře vyjadřovaly pobouření téměř všude. Zde je několik příkladů:

„Ostuda.

Nechutné.

To je opravdu neuvěřitelné!

Přijedou teď čínští odborníci a naučí nás, jak rozehnat protest?“

S opozicí spřízněný list Amerikai Népszava zveřejnil názorový článek. Podle autora článku Orbán „neprozradil nic o tom, jaké metody a nástroje použijí z totalitní čínské diktatury a jak a čím budou v zájmu Číny ovládat Maďary“.

Dále uvádí, že „skutečnost, že se vše děje v utajení, aniž by to bylo komukoli sděleno, porušuje nejzákladnější lidská práva“.

Mezitím začali místní politici ve městě Debrecín proti obávaným čínským hlídkám protestovat. Tento region je považován za hlavní cíl bezpečnostní spolupráce s Čínou, protože se zde nacházejí čínské továrny.

Praktikující Falun Gongu se také chystají poslat protestní dopis vládě. Vedoucí místního sdružení řekl Epoch Times, že členové tohoto duchovního hnutí, kteří jsou čínského původu, stejně jako členové dalších pronásledovaných skupin, se cítí touto iniciativou obzvláště ohroženi.

Opozice požaduje vysvětlení

Tamás Harangozó, místopředseda maďarského výboru pro obranu a prosazování práva, se o plánech rovněž dozvěděl až z novin. Svůj názor zveřejnil na internetových stránkách Maďarské socialistické strany, jejímž je členem.

Uvedl, že požádá ministra vnitra, aby o dohodě poskytl podrobné informace. „Maďarsko je členem Evropské unie i NATO a v rámci aliance máme nejen práva, ale i povinnosti. NATO vnímá asijskou zemi jako bezpečnostní výzvu,“ napsal.

Poslanec maďarské Strany zelených Márton Tompos na své facebookové stránce oznámil, že podal stížnost k takzvanému Úřadu na ochranu suverenity. Jeho oznámení se týká jak dvou nelegálních čínských policejních stanic v Budapešti, které byly objeveny již v roce 2022, tak čínských hlídek plánovaných od února.

„Fidesz (maďarská vládnoucí strana) je vždy velmi citlivá, pokud jde o maďarskou suverenitu. Ale samozřejmě jen tehdy, když něco přichází ze západního federálního systému. Pokud východní diktatury něco chtějí, maďarská vláda je připravena jim posloužit,“ napsal. Dodal, že věří, že nebudou nečinně přihlížet tomu, jak v Maďarsku „řádí“ policie komunistické strany Číny.

Pekingský model již byl vyzkoušen v Srbsku a Itálii

Přesné znění dohody mezi Maďarskem a Čínou není známo, ale podle britských novin The Times je podobná modelu, který Čína vyvinula se Srbskem.

Podle tohoto modelu uniformovaní čínští policisté a jejich srbští kolegové společně hlídkují v místech, která navštěvuje mnoho čínských turistů a obchodníků.

Tento postup již vyzkoušela také Itálie. Ještě v roce 2016 hlídkovali v italských ulicích čínští policisté. Jako důvod se uvádělo, že v Itálii žije největší čínská komunita na kontinentu. Vláda však od tohoto projektu upustila, když vyšlo najevo, že na kontinentu působí tajná čínská policejní síť, která údajně vyvíjí nátlak na krajany, uvádí maďarský web Hirklikk.

Vláda se domnívá, že iniciativa „není bezprecedentní“

Zástupce maďarského ministerstva vnitra rovněž uvedl, že takové dohody „nejsou bezprecedentní“. Nemohl však uvést žádné čínské příklady.

V odpovědi pro portál Telex uvedl, že „maďarští policisté podporují své chorvatské kolegy i na chorvatském pobřeží během hlavní turistické sezóny. Rakouští policisté již byli nasazeni společně se svými maďarskými kolegy u (maďarského) Balatonu“.

Ministerstvo se nezmínilo o tom, že se jedná o spolupráci se spřátelenými zeměmi EU, a nikoliv se zemí, která se oficiálně hlásí ke komunismu – ten je v maďarské ústavě zásadně odmítán.

Článek původně vyšel na stránkách německé redakce Epoch Times.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan
ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan

Česká republika by podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) přispívala na základě migračního paktu částkou zhruba 480 milionů korun ročně.

Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář
Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář

Otec Michala Strnada s opravami bojových vozidel začal v 90. letech. Nyní jeho syn díky válce na Ukrajině vydělává obrovské peníze a stará továrna na okraji moravského Šternberku je součástí komplexu, který produkuje těžkou techniku v situaci, kdy je v Evropě nejsilnější poptávka po zbraních od konce studené války.

Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení
Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení

Cizinci z Austrálie, Japonska, Kanady, Jižní Koreje, Nového Zélandu, Británie a USA nejspíš nebudou potřebovat od července v Česku pracovní povolení či zaměstnanecké karty.

Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně
Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně

Silný vytrvalý déšť v jihočínské provincii Kuang-tung by mohl způsobit vylití velkých řek, umělých vodních toků a nádrží z břehů a rozsáhlé záplavy, které mohou ohrozit až 127 milionů lidí v regionu.

Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA
Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA

Americká Sněmovna reprezentantů dnes většinou 385 ku 34 hlasům přijala návrh zákona, který vyčleňuje téměř osm miliard dolarů (190 miliard korun) ve vojenské pomoci pro Tchaj-wan a další americké spojence v jihovýchodní Asii.