Před volbami do Evropského parlamentu je skandál to poslední, co vláda premiéra Viktora Orbána potřebuje. Zdá se však, že skandál se zneužíváním v dohledné době neskončí.

Maďarský premiér Viktor Orbán slíbil nový legislativní balíček v reakci na skandál se sexuálním zneužíváním dětí, který šokoval národ. V sobotu 17. února prohlásil, že v případech zneužívání dětí by neměly být udělovány milosti. Svým projevem se šéf vlády pokusil udělat za skandálem tlustou čáru.

Koncem minulého týdne se v Budapešti konalo několik demonstrací proti maďarské vládě. Část opozice požadovala odstoupení Orbána a šéfa jeho kabinetu Antala Rogána. Politici jsou obviňováni z neplnění svých politických povinností.

Protesty souvisejí s pedofilním skandálem kolem prezidentky Katalin Novákové, která mezitím odstoupila. Ta omilostnila muže, který byl odsouzen za napomáhání sexuálnímu zneužívání dětí a mládeže.

Tento skandál hrozí snížením podpory Orbánovy strany Fidesz v komunálních a evropských volbách, které se uskuteční za čtyři měsíce.

Po Novákové odstoupila kvůli svému zapojení do skandálu také Judit Vargová, jednička kandidátky Fideszu do Evropského parlamentu. Vargová, která byla v té době ministryní spravedlnosti, převzala za případ odpovědnost.

Bývalý manžel obvinil Orbánovu vládu z korupce

Protesty následovaly po rozhovoru s bývalým manželem Vargové na levicovém kanálu Partizán na YouTube, který vyvolal rozruch v maďarském mediálním prostoru. Video bylo v zemi s necelými deseti miliony obyvatel zhlédnuto více než dva milionkrát.

Péter Magyar v něm vznesl silná obvinění vůči Orbánově vládě. Podle Magyara by za současnou rezignací mohli stát jiní skuteční viníci. Bližší podrobnosti k případu však uvést nemohl.

Magyar také uvedl, že mnozí členové Fideszu a vlády chtějí sloužit své zemi a jsou to obětaví lidé. Uvedl však také, že existuje mnoho případů vnitřního napětí kvůli tomu, že někteří politici upřednostňují své vlastní zájmy před zájmy země.

Vláda se od Magyarových výroků i jeho obvinění z korupce a zastrašování ve vládě zcela distancovala. „Zoufalé pokusy lidí v bezvýchodné situaci vláda nebere na vědomí,“ komentoval rozhovor mluvčí vlády Bertalan Havasi.

Vláda obhajuje své kroky

Vláda minulý týden před novináři obhajovala své kroky. Předseda vládní strany Máté Kocsis řekl rozhlasové stanici Kossuth:

„Na pravici se za chyby vyvozují důsledky, zatímco na levici ani zločiny nemají žádné důsledky.“

Ministr kanceláře Gergely Gulyás na vládní tiskové konferenci v pátek 16. února uvedl, že vláda vždy považovala ochranu dětí za prioritu. Důležitou roli v opatřeních na ochranu rodin sehráli také prezidentka Nováková a ministryně spravedlnosti Vargaová. Tato vládní politika se nezmění ani v budoucnu.

Vláda byla omilostněným případem ohromena, ale Nováková a Vargová převzali odpovědnost. Vláda by nyní měla hledět do budoucnosti a předložit novelu ústavy, která stanoví přísnější kritéria pro rozhodování ve všech případech týkajících se dětí, uvedl v tiskovém prohlášení.

Další demonstrace

Protesty proti vládě však pokračovaly i po rezignacích. První protest proti Orbánovi uspořádala 15. února liberální strana Hnutí Momentum.

Druhý velký protest se minulý týden konal v pátek večer. Místo toho, aby jej organizovala politická strana, uspořádalo jej několik známých vlivných osobností. Demonstrace byla za oběti pedofilních případů, za děti a za zdravou společnost, informoval portál „444.hu“.

To, co se stalo, přesahuje bývalou prezidentku a bývalou ministryni spravedlnosti, píší organizátoři ve své výzvě.

Odhaduje se, že se akce zúčastnilo až 50 000 lidí. S velkým ohlasem se setkal projev matky Ediny Pottyondyové. Řekla, že maďarský stát nejenže selhal, když omilostnil pedofila, ale také když neexistují zprávy o komplexním a nezávislém vyšetřování, citoval ji server euronews.

Pozadí skandálu

Maďarská prezidentka Katalin Nováková pod tlakem opozice a vlády odstoupila z funkce. Omilostnila muže, který byl odsouzen za napomáhání sexuálnímu zneužívání nezletilých. „Udělala jsem chybu,“ řekla Nováková na videozáznamu, který odvysílala maďarská státní televize. V čele státu stála od května 2022.

Omilostněný muž byl zástupcem ředitele dětského domova v Bicske u Budapešti. Podle soudního rozsudku nutil děti, aby jako oběti zneužívání odvolaly svá svědectví proti vedoucímu domova, aby tak očistil svého vedoucího. O spisech týkajících se zneužívání měl údajně vědět již několik let. Vedoucí domova byl odsouzen k osmi letům vězení. Jeho omilostněný zástupce dostal trest odnětí svobody na tři roky a čtyři měsíce.

K omilostnění došlo již v dubnu 2023 u příležitosti tehdejší návštěvy papeže Františka v Budapešti. Zprávy v médiích o tom však vyšly až později, což spustilo veřejnou debatu.

Prezidentka Nováková se v poslední době dostala do konfliktu s maďarskou vládní stranou, když se opakovaně vyjádřila kriticky k invazi ruských vojsk na Ukrajině, zatímco premiér Orbán zastává neutralitu, také se vyslovila pro urychlenou ratifikaci vstupu Švédska do NATO, což maďarský parlament pod vedením vládní strany odkládal.

(S využitím materiálů afp a dpa)

Článek původně vyšel na stránkách německé redakce Epoch Times.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Ve Sněmovně „zavlál“ transparent, který v Pekingu vytrhávají policisté lidem z ruky
Ve Sněmovně „zavlál“ transparent, který v Pekingu vytrhávají policisté lidem z ruky

Během veřejného slyšení v Poslanecké sněmovně ukázal muž z Číny transparent s nápisem „Falun Gong je dobrý“, s nímž šla jeho matka protestovat na Náměstí nebeského klidu v Pekingu proti násilným represím komunistické strany.

Volby by v březnu vyhrálo ANO, roste podpora nesněmovních stran
Volby by v březnu vyhrálo ANO, roste podpora nesněmovních stran

Sněmovní volby by v březnu vyhrálo hnutí ANO s 32 procenty hlasů, druhá ODS by měla 14 procent a třetí Piráty by volilo 10,5 procenta lidí.

Indoktrinace postupuje
Indoktrinace postupuje

Pokud máte alespoň mírný sklon ke konzervativismu, nejspíš jste se už v posledních letech setkali s tím, že vás někdo označil za extrémistu. Anebo vám někdo řekl, že se radikalizujete.

Europoslanci odsouhlasili zákaz zboží vyrobeného pomocí nucených prací
Europoslanci odsouhlasili zákaz zboží vyrobeného pomocí nucených prací

Evropský parlament dnes definitivně schválil nařízení, které Evropské unii umožňuje zakázat prodej, dovoz a vývoz zboží vyrobeného za použití nucené práce.

Americký Senát schválil balík s vojenskou pomocí pro Ukrajinu či Izrael
Americký Senát schválil balík s vojenskou pomocí pro Ukrajinu či Izrael

Americký Senát v noci na dnešek schválil balík s pomocí pro Ukrajinu, Izrael či Tchaj-wan v hodnotě 95 miliard dolarů (2,24 bilionu korun).Americký Senát v noci na dnešek schválil balík s pomocí pro Ukrajinu, Izrael či Tchaj-wan v hodnotě 95 miliard dolarů (2,24 bilionu korun).