Frank Fang Eva Fu

a 14. 3. 2024

Organizace požádala Radu pro lidská práva, aby veřejně odsoudila pronásledování praktikujících Falun Gongu v Číně.

„Diplomaté působící na velvyslanectvích členských států OSN v Číně by měli navštívit vězně svědomí komunistického režimu, zejména stoupence Falun Gongu,“ tvrdí německá organizace na ochranu lidských práv.

Společnost pro ohrožené národy (STP) předložila koncem minulého měsíce písemné prohlášení Radě OSN pro lidská práva (HRC) před zahájením 55. řádného zasedání tohoto orgánu OSN, které začalo 26. února a má skončit 5. dubna. Prohlášení se zaměřilo na pokračující pronásledování praktikujících Falun Gongu čínským režimem a na obavy, které již vyjádřily různé vlády a Evropský parlament.

Organizace požádala HRC, aby veřejně odsoudila pronásledování Falun Gongu a vyzvala komunistickou stranu Číny (KS Číny), aby ukončila pronásledování všech vězňů svědomí, včetně Tibeťanů, Ujgurů a aktivistů za lidská práva.

Vyzvala také velvyslanectví, aby pomohla při vyšetřování praxe čínského režimu, který provádí nucené odběry orgánů vězňům svědomí.

Organizace poukázala na to, že od nástupu KS Číny k moci v roce 1949 se strana „snaží kontrolovat myšlení čínského lidu a provádí jednu kampaň za druhou s cílem potlačit ideologickou rozmanitost“.

Vzhledem ke své touze po ideologické kontrole se KS Číny začala v červenci 1999 zaměřovat na likvidaci příznivců Falun Gongu, píše STP. Přestože se tato duchovní praxe zaměřuje na „zlepšení charakteru jednotlivce, nikoli na prosazování společenských změn“.

STP vysvětlila, že je třeba, aby HRC přijala okamžitá opatření vzhledem k tomu, že v krutosti v oblasti lidských práv, které praktikující Falun Gongu čelí, „pokračují v nezmenšené míře“ dodnes.

„V roce 2023 překročil počet úmrtí praktikujících dle vlastních zdrojů Falun Gongu 5 000, ale toto číslo je pravděpodobně jen špičkou ledovce,“ napsala STP. „Koordinovaná globální reakce na čínskou kampaň proti praktikujícím Falun Gongu měla přijít už dávno.“

Falun Gong, známý také jako Falun Dafa, je duchovní disciplína, která své příznivce podporuje v životě podle zásad pravdivosti, soucitu a tolerance. Do roku 1999 se tato praxe stala v Číně nesmírně populární a podle oficiálních odhadů se jí věnovalo 70 až 100 milionů lidí.

Co je Falun Gong (Falun Dafa)?

Tehdejší vůdce KS Číny Jiang Zemin zahájil pronásledování v červenci téhož roku a vydal příkaz, kterým se od té doby úředníci strany řídí: „Zničte jejich pověst, finančně je zruinujte a fyzicky je zničte.“

Od té doby KS Číny násilím poslala stovky tisíc praktikujících Falun Gongu do vazebních věznic, vězeňských zařízení, psychiatrických léčeben a dalších zařízení, kde byli vystaveni nucené práci, mučení, vymývání mozků a dalšímu nelidskému zacházení. Mnozí z nich se stali oběťmi nucených odběrů orgánů, s nimiž se zachází jako s živou „orgánovou bankou“, která umožňuje čínským nemocnicím nabízet krátké čekací lhůty na odpovídající orgány pacientům.

STP identifikovala jednoho praktikujícího Falun Gongu, který je v současné době vězněn v Číně – Dinga Yuandeho – a uvedla, že HRC by měla vyzvat k jeho „okamžitému a bezpodmínečnému propuštění“.

Ding, pěstitel čaje, byl spolu se svou ženou a nejméně 70 dalšími příznivci Falun Gongu zatčen v čínské provincii Shandong v květnu 2023. V prosinci byl za svou víru odsouzen na tři roky.

V lednu přijal Evropský parlament rezoluci vyzývající k propuštění Dinga a všech praktikujících Falun Gongu v Číně. Rezoluce rovněž vyzvala Evropskou unii a její členské státy, aby zavedly sankce proti pachatelům zneužívání transplantací orgánů v Číně.

„Tato rezoluce je nesmírně důležitá, protože nejen jasně vyjadřuje hrůzy brutální kampaně komunistické strany Číny proti Falun Gongu, ale také vyzývá k přijetí rozhodných opatření k vyšetření těchto zvěrstev a potrestání pachatelů,“ uvedl 19. ledna v prohlášení mluvčí Informačního centra Falun Dafa Zhang Erping.

„A to vše navzdory politickému nátlaku KS Číny a pokusům o šíření dezinformací o Falun Gongu.“

Dingův syn Ding Lebin, který v současnosti žije v Berlíně, řekl 1. března deníku Epoch Times, že doufá, že komisař OSN pro lidská práva Volker Turk a Rada OSN pro lidská práva se po vzoru Evropského parlamentu vyjádří proti zločinům KS Číny.

„KS Číny se snaží zakrýt a očistit své zločiny proti lidskosti – rozsáhlé nucené odběry orgánů praktikujícím Falun Gongu – prostřednictvím Rady OSN pro lidská práva,“ řekl Ding mladší.

„Západní demokratické země nyní jasně vidí, že samotná existence komunistické strany Číny je velkou hrozbou pro lidskost, svobodu a právní stát.“

Začátkem tohoto roku prošlo několik členů HRC, včetně Číny, procesem vzájemného hodnocení, který se nazývá univerzální periodické hodnocení. Podle STP se čínský režim ve zprávě, kterou předložil k přezkumu, nezmínil o pronásledování Falun Gongu a nadále zlehčoval své zneužívání Ujgurů a Tibeťanů jako legitimní prostředek boje proti terorismu nebo udržování politické stability.

STP ve svém prohlášení rovněž doporučuje, aby HRC „veřejně odsoudila zneužívání transplantací orgánů v Číně, jmenovala zvláštního zpravodaje pro násilné odběry orgánů žijícím vězňům svědomí v Číně a zřídila mezinárodní trestní tribunál pro násilné odběry orgánů v Číně.“

Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times.

Související články

Přečtěte si také

Další zelený předpis z Bruselu tentokrát míří na náklaďáky. Diesel bude postupně odstaven
Další zelený předpis z Bruselu tentokrát míří na náklaďáky. Diesel bude postupně odstaven

Nová evropská legislativa si v rámci boje s emisemi hodlá tentokrát posvítit na nákladní vozy a autobusy. Evropský parlament schválil ve středu předběžný návrh zákona, který drasticky sníží počet nových těžkých vozidel jezdících na naftu.

Celé vedení ODS v Ostravě obhájilo mandát, novou místopředsedkyní je Decroix
Celé vedení ODS v Ostravě obhájilo mandát, novou místopředsedkyní je Decroix

Jedinou novou tváří v nejužším vedení strany tak je místopředsedkyně poslaneckého klubu Eva Decroix.

Schillerová si neumí přestavit, že by ANO po volbách vytvořilo vládu s SPD
Schillerová si neumí přestavit, že by ANO po volbách vytvořilo vládu s SPD

Šéfka poslanců ANO Alena Schillerová si neumí přestavit, že by hnutí po příštích sněmovních volbách vytvořilo vládu s SPD.

Roste podíl černošských voličů, kteří se odvracejí od Joea Bidena a přecházejí k Trumpovi
Roste podíl černošských voličů, kteří se odvracejí od Joea Bidena a přecházejí k Trumpovi

S ohlédnutím se na preference voličů v prezidentských volbách 2020 současné průzkumy ukazují, že Joeu Bidenovi klesají u černošského etnika preference a Trumpovi naopak rostou.

Izraelský válečný kabinet se zatím neshodl na reakci na útok Íránu
Izraelský válečný kabinet se zatím neshodl na reakci na útok Íránu

Izraelský válečný kabinet dnes několik hodin jednal o reakci na noční íránský dronový a raketový útok na Izrael, na postupu se však zatím neshodl.