Juraj Skovajsa

20. 3. 2024

Špičky hnutí ANO iniciovaly petici proti nahrazení české koruny eurem ani ne dva týdny poté, co tři z pěti jejich senátorů hlasovali v horní komoře proti klíčovým částem obdobné petice.

V neděli 17. 3. 2024 oznámil spuštění čtyř samostatných petic předseda hnutí Andrej Babiš na svém facebookovém profilu: „Jako hnutí ANO odmítáme přijetí eura, korespondenční volbu, migrační pakt EU a zrušení českého práva veta při rozhodování v EU. Vidíte to stejně? Podpořte nás pomocí naší petice.“

Ona petice „proti euru“ je stručná, s jasným požadavkem: „My, níže podepsaní občané, prostřednictvím této petice NESOUHLASÍME S TÍM, ABY V ČESKÉ REPUBLICE BYLA ČESKÁ KORUNA NAHRAZENA EUREM.“

Aby se peticí zabývala některá z komor Parlamentu ČR, musí petenti nasbírat alespoň 10 000 podpisů. Zatím není jasné, jestli s ní chce hnutí ANO jít do Senátu nebo Poslanecké sněmovny. Zakladatel její on-line verze, první místopředseda ANO Karel Havlíček, na dotaz Epoch Times o upřesnění nereagoval.

Před dvěma týdny v Senátu PČR rozhodovalo plénum o osudu obdobné petice, v níž se občané podepisovali pod text: „… jsme přesvědčeni, že by Česká republika měla zachovat českou korunu. Zároveň vyzýváme podpisem této petice vládu, aby aktivně vyjednávala v Evropské unii výjimku ze zavedení eura, tak, aby existence možnosti platit českou korunou nebyla v ohrožení.“

A právě tři z pěti senátorů ANO při projednávání této petice hlasovali proti dvěma jejím klíčovým bodům a ruku zvedli pouze pro formální bod usnesení, že petici „berou na vědomí“. I díky nim klíčové části usnesení nebyly přijaty a celé plénum tak nakonec odhlasovalo jen ono „bereme na vědomí“, což v praxi k ničemu nevede.

Zamítnuté klíčové části přitom vyzývaly vládu ČR přímo k akci:

  • Senát PČR vyzývá vládu, aby po splnění maastrichtských kritérií možného vstupu ČR do eurozóny brala ohled na expertní stanovisko Ministerstva financí ČR, ČNB, většinovou vůli podnikatelských subjektů a občanů ČR, tak, aby zachování české koruny nebo přechod na euro byl racionálním rozhodnutím v aktuálních ekonomických podmínkách. (detail hlasování)
  • Senát PČR vyzývá vládu, aby aktivně vyjednávala v EU výjimku ze zavedení eura tak, aby existence možnosti platit českou korunou nebyla v ohrožení. (detail hlasování)

Deník Epoch Times se obrátil na ony senátory hnutí ANO s žádostí o jejich postoj k nové petici iniciované předsednictvím ANO vzhledem k tomu, že hlasovali proti klíčovým bodům obdobné petice.

Kontaktoval nás pouze Ondřej Feber, a to telefonicky, kdy sdělil, že podpořil bod usnesení „bere na vědomí“.

Miroslav Adámek a Ladislav Václavec do doby publikování této zprávy nereagovali.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Opouštíme kvalitní technologie, a přitom přicházíme o investice do nových, říká manažer Škodovky
Opouštíme kvalitní technologie, a přitom přicházíme o investice do nových, říká manažer Škodovky

Hlavní důvod, proč u nás Volkswagen nepostaví gigatovárnu na baterie, je násobně dražší elektřina ve srovnání se Severní Amerikou. Na úterní senátní konferenci „Green Deal s rozumem“ to uvedl ředitel vnějších vztahů Škoda Auto...

Účinnost vakcíny proti covidu-19 byla ve studiích nadhodnocena v důsledku efektu HVE, říkají experti
Účinnost vakcíny proti covidu-19 byla ve studiích nadhodnocena v důsledku efektu HVE, říkají experti

Na mezinárodním zdravotním portálu vyšla českým expertům studie, v níž docházejí k závěru, že účinnost vakcíny proti covidu-19 je v observačních studiích „nadhodnocena“ v důsledku tzv. efektu zdravého očkovaného.

Vlna žalob na předsedkyni Evropské komise von der Leyenovou
Vlna žalob na předsedkyni Evropské komise von der Leyenovou

Jde o miliardový obchod s vakcínami, který byl uzavřen prostřednictvím textové zprávy se šéfem společnosti Pfizer Albertem Bourlou. Mluvčí von der Leyenové jsou zdrženliví.

Brusel se pokusil zrušit sjezd evropských konzervativců. Způsobilo to politický skandál
Brusel se pokusil zrušit sjezd evropských konzervativců. Způsobilo to politický skandál

Konference Národní konzervatismus, která probíhá 16. a 17. dubna v Bruselu, přežila tři pokusy o zrušení. Na poslední místo přijela policie, aby akci uzavřela. Organizátorů se zastal belgický i britský premiér...

Vrcholoví manažeři jsou v Česku nedostatkovým zbožím, říkají headhunterské agentury
Vrcholoví manažeři jsou v Česku nedostatkovým zbožím, říkají headhunterské agentury

Česko patří za posledních několik let mezi země s nízkou nezaměstnaností. Najít vhodného kandidáta pro obsazení manažerské pozice trvá podle personálních agentur někdy i měsíce. Překážkou je nízká kvalifikace i neochota nést zodpovědnost za chod firmy.